Blog / Wymiana uszczelki w lodówce. Jak to zrobić?

Wymiana uszczelki w lodówce. Jak to zrobić?

Jeśli uszczelka w lodówce zużyła się, wypada lub nie trzyma odpowiednio, do środka dostaje się ciepłe powietrze i spada jej energooszczędność. Niesprawna uszczelka w lodówce to pierwszy krok do awarii. Ciągle napływające ciepłe powietrze do środka powoduje konieczność ciągłego schładzania. Zwiększone obroty i nadprogramowa praca to nie tylko wyższe rachunki, ale i krótsza żywotność sprzętu AGD. Ponadto na ściankach lodówki i na produktach pojawiają się kropelki wody, które z czasem zmieniają się w szron, co utrudnia prawidłową pracę lodówki.
Wymiana uszczelki w lodówce. Jak to zrobić

Skąd pewność, że uszczelka wymaga wymiany?

Jeśli nie widać ewidentnego uszkodzenia uszczelki, jednak pojawia się szron na obudowie i żywności, warto sprawdzić, czy uszczelka wymaga wymiany. W tym celu można użyć kartki papieru. Wystarczy ją włożyć pomiędzy obudowę i uszczelkę. Jeśli wypada, znaczy że jest nieszczelna.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Wymiana uszczelki w lodówce to nic skomplikowanego, jednak zależy to od jej rodzaju. W przypadku większości modeli uszczelkę łatwo wymienić. Łatwo się wyjmują i nie ma konieczności wzywania fachowca. Wystarczy kupić nową, dopasowaną do danego modelu. Często spotyka się uszczelkę magnetyczną. Jest to nic innego jak zwykła uszczelka, w której znajduje się magnes. Dzięki takiemu rozwiązaniu drzwi lepiej trzymają. Łatwo można rozpoznać rodzaj uszczelki. Jeśli w drzwiach lodówki jest uszczelka magnetyczna, podczas otwierania czuć wyraźny opór.

Producenci najnowszych modeli wprowadzili jednak innowacyjne rozwiązania i coraz częściej pojawiają się lodówki z uszczelką wbudowaną w drzwi. W takim przypadku wymiana samodzielna nie jest wskazana, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu. Najlepiej w takim przypadku wezwać fachowca, który profesjonalnie wymieni zepsutą lub zużytą uszczelkę.

Wymiana uszczelki krok po kroku

Bez względu na to czy w lodówce znajduje się uszczelka magnetyczna czy zwykła, z łatwością można ją wymienić samemu. Najważniejszy w przypadku uszczelki magnetycznej jest odpowiedni model. Najlepiej kupić dokładnie taką, jaka jest zamontowana w lodówce na stronie producenta. Oto instrukcja wymiany krok po kroku.

  1. Najpierw należy usunąć starą uszczelkę. Jeśli już zaczęła się odklejać, z łatwością odejdzie cała. Jeśli jeszcze dobrze trzyma, można użyć nożyka do tapet. Należy ją wtedy delikatnie odciąć wzdłuż kleju.
  2. Następnie należy precyzyjnie odmierzyć długość nowej uszczelki. Nie może być za krótka, gdyż lodówka będzie nieszczelna. Za długa z kolei będzie blokowała drzwi lodówki. Konieczne jest odpowiednie cięcie. Należy ją docinać pod kątem 45 stopni. Po przyłożeniu obu końców powinien powstać kąt prosty.
  3. W przypadku wymiany uszczelki magnetycznej należy zwrócić uwagę, by magnes znajdował się po stronie zewnętrznej.
  4. Jeśli wszystko jest już odpowiednio przygotowane, należy nanieść klej na całą długość tylnej strony uszczelki i przyłożyć ją do drzwi lodówki. Należy odpowiednio docisnąć, aby dokładnie się przykleiła. Końce należy połączyć za pomocą dołączonych łączników.

Rada Złotej Rączki

Przed montażem warto nową uszczelkę lekko podgrzać, co ułatwi jej montaż. Uszczelka do lodówki staje się wtedy elastyczna i łatwo ją idealnie dopasować. Ponadto wymiana będzie zdecydowanie łatwiejsza w pozycji poziomej, stąd najlepiej zdjąć drzwi lodówki.

A może wystarczy naprawa?

Czasem uszczelka w lodówce jest tylko delikatnie uszkodzona w jednym miejscu i nie ma konieczności wymiany całej długości. Jeśli defekt jest niewielki można użyć silikonu sanitarnego. To domowy sposób, który na pewien czas powinien wystarczyć.

  • Należy wstrząsnąć energicznie tubę z silikonem.
  • Następnie przyłożyć końcówkę tuby i delikatnie uzupełnić ubytek lub pęknięcie do czasu, że silikon zacznie wypływać.
  • Następnie należy przyłożyć folię spożywczą w miejscu nałożenia silikonu i zamknąć lodówkę na co najmniej godzinę, a najlepiej na kilka godzin.
  • Po upływie czasu należy otworzyć drzwi lodówki i delikatnie zdjąć folię.

Taką domową naprawę uszczelki warto przeprowadzić wieczorem, dzięki temu lodówka może być zamknięta przez całą noc.

Zobacz także