Blog / Wybielanie ubrań sodą – czy to skuteczny sposób na wybielanie odzieży domowym sposobem?

Wybielanie ubrań sodą – czy to skuteczny sposób na wybielanie odzieży domowym sposobem?

Soda oczyszczona jest środkiem, który znalazł szerokie zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych. Służy do wybielania zębów, usuwania przykrych zapachów, a także do wywabiania plam. Czy wybielanie ubrań sodą jest skuteczne? W jaki sposób przeprowadzić wybielanie białych ubrań z użyciem sody, aby nie zniszczyć ich struktury?
Wybielanie ubrań sodą – czy to skuteczny sposób na wybielanie odzieży domowym sposobem

Soda oczyszczona — Zalety stosowania w trakcie prania

Ekologia

Stosowanie sody oczyszczonej okazuje się niezwykle przyjazne dla środowiska. Detergenty chemiczne zawierają w składzie wiele agresywnych składników, natomiast wybielanie ubrań sodą to gwarancja białych ubrań bez szkodliwego wpływu dla naszej planety. Stosowanie sody pozwala także na znacznie mniejsze zużycie plastiku, który stosuje się do produkcji środków chemicznych do prania.

Zmiękczanie wody

Wybielanie sodą ubrań w pralce pozwala także na zmiękczenie wody, co z kolei pozytywnie wpływa na wygląd i miękkość tkanin. Stosowanie sody przyczynia się także do powstania większej ilości mydlin. Pranie, które wyjmowane jest z pralki, wygląda jak nowe.

Usuwanie plam

Soda oczyszczona to także skuteczny sojusznik w walce z uporczywymi zabrudzeniami w postaci tłustych lub lepkich plam.

Wybielanie ubrań sodą — Jak je przeprowadzić?

Proces wybielania ubrań sodą jest prosty i szybki. Wystarczy jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które sprawiają, że pranie będzie jaśniejsze, a biel bielsza po wyjęciu prania z automatu. Wybielanie ubrań sodą przeprowadza się w kilku prostych krokach. Oto one:

  • Pół szklanki sody należy dodać do prania, kiedy jest ona już wypełniona wodą. W ten sposób szybko się rozpuści i zadziała na namoczone pranie.
  • Następnie pranie należy przeprowadzić w taki sposób jak zwykle.
  • Jeżeli w automacie znajduje się dużo ubrań, ilość sody można zwiększyć do całej szklanki.

Wybielanie ubrań sodą podczas prania ręcznego

W przypadku, kiedy obawiamy się o ewentualne zniszczenie tkaniny w praniu, proces wybielania można przeprowadzić wraz z wykonaniem prania ręcznego. To z pewnością skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla tkanin sposób, który pozwoli kontrolować wszystkie wykonywane czynności. W przypadku prania ręcznego soda oczyszczona powinna zostać użyta dokładnie w taki sam sposób jak proszek. Jeżeli ubrania straciły swój dawny kolor, można odświeżyć go dzięki roztworowi sody i wody. Roztwór stanowi rozpuszczenie szklanki sody oczyszczonej w 4 litrach wody. W takim roztworze należy umieścić pranie i pozostawić na kilka godzin, po czym przeprowadzić pranie w automacie tak jak zwykle.

Soda oczyszczona — Domowy wybielacz na firanki

Soda oczyszczona to skuteczny środek stosowany w przypadku wybielania firan. W tym celu konieczne jest stworzenie specjalnej mikstury. Do garnka wody należy wlać dwa litry wody wraz z dwoma grubymi plastrami cytryny. Całość należy zagotować i dodać 2 łyżki sody oczyszczonej. Wymieszaną całość następnie należy przelać do miski i zanurzyć w niej firanki pamiętać o tym, że w przypadku delikatnych tkanin nie stosujemy gorącej wody. Po kilku godzinach namaczania firany powinny być gotowe do prania w automacie.

Zobacz także