Blog / Wady i zalety mycia włosów szarym mydłem

Wady i zalety mycia włosów szarym mydłem

Gęste i lśniące włosy dodają atrakcyjności, dlatego każdy chce takie posiadać. O swoje pukle szczególnie mocno dbają przedstawicielki płci pięknej. Istnieje wiele metod pielęgnacji włosów. Współcześnie dostępnych jest również mnóstwo produktów ułatwiających nam ją. Do łask powracają także stare, sprawdzone przez nasze mamy i babcie rozwiązania, takie jak na przykład mycie włosów szarym mydłem. Warto jednak pamiętać, że sposób ten mimo wielu zalet, posiada także pewne wady.

Kobieta myje włosy pod prysznicem

Jakie korzyści wynikają z mycia włosów szarym mydłem?

Szare mydło do mycia włosów było powszechnie wykorzystywane przez nasze mamy i babcie, głównie z tego względu, że dostęp do szamponów był dawniej bardzo utrudniony. Mimo że współcześnie drogeryjne półki niemal uginają się pod ciężarem rozmaitych produktów do pielęgnacji włosów, warto docenić babciny sposób. Ma on bowiem pewne zalety, o których trudno nie wspomnieć. Myjąc włosy szarym mydłem przede wszystkim stawiamy na minimalizm. W odróżnieniu od szamponów, w szarym mydle nie znajdziemy bowiem licznych konserwantów i szkodliwych substancji, które niekoniecznie są bezpieczne dla naszej skóry i włosów. To również dobra opcja dla osób chroniących środowisko naturalne i ceniących sobie ekologiczne rozwiązania.

Mycie włosów szarym mydłem jest również doskonałą opcją dla wszystkich, którzy borykają się z nadmiernie przetłuszczającymi się włosami. Takich osób rzecz jasna nie brakuje. Nierzadko są one zmuszone myć swoje włosy każdego dnia po to, aby zachowały one satysfakcjonującą świeżość. Szare mydło działa również silnie antybakteryjnie. Z tego też względu jest w stanie ograniczyć powstawanie stanów zapalnych skóry głowy. Co więcej, szare mydło w skuteczny sposób pomoże oczyścić skalp ze wszelkich zanieczyszczeń. Dzięki temu praca gruczołów łojowych ma szansę zostać uregulowana. Osoby z przetłuszczającymi się włosami nierzadko narzekają również na oklapnięte włosy. Mycie ich szarym mydłem uniesie je u nasady. Jeżeli decydujemy się na użycie szarego mydła, musimy jednak pamiętać o tym, że nie nadaje się ono do codziennej pielęgnacji. Używajmy go maksymalnie dwa razy w tygodniu. Częstsze użycie może bowiem wiązać się z tym, że osiągniemy efekt przeciwny od zamierzonego.

Szare mydło jest również dobrym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie oszczędność. Mycie włosów przy jego użyciu jest bowiem bardzo korzystne pod względem finansowym.  Cena kostki szarego mydła waha się w granicach od około dwóch do pięciu złotych. Wiele zależy od tego jaka firma je produkuje. Nie da się również ukryć, że szare mydło jest dostępne w większości supermarketów oraz drogerii. Dostaniemy je również w aptekach.

Jakie są minusy używania szarego mydła do mycia włosów?

Pielęgnacja włosów i skóry głowy przy użyciu szarego mydła ma również pewne wady. Przede wszystkim metoda ta nie jest odpowiednia dla osób borykających się z przesuszonymi włosami. Jeżeli nasze pukle są niesforne i niezdyscyplinowane, lepiej umyjmy je łagodnym szamponem. Szare mydło może bowiem sprawić, że staną się one jeszcze bardziej splątane i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Z mycia włosów szarym mydłem muszą więc najprawdopodobniej zrezygnować posiadacze wysokoporowatych włosów. Ta metoda nie sprawdzi się również w przypadku włosów naturalnie kręconych, które są przesuszone z natury i podatne na uszkodzenia. Na silne właściwości wysuszające szarego mydła narzekać mogą również osoby regularnie farbujące swoje włosy.

Szare mydło jest również nieodpowiednie dla wszystkich, którzy borykają się z suchą skórą głowy. Wrażliwy skalp bez wątpienia wymaga bowiem specjalnego i delikatnego traktowania. Szare mydło o zasadowym pH w krótkim czasie mogłoby doprowadzić do uciążliwych podrażnień skóry głowy. Jak zaś powszechnie wiadomo, zły stan skalpu może przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Nietrudno wówczas także o zakażenie łupieżem, bo bariera ochronna skóry jest uszkodzona. Bardzo nieprzyjemne może być również uczucie świądu oraz pieczenia, które jest trudne do zniwelowania.

Zobacz także