Blog / W czym i w jakiej temperaturze prać ubranka noworodka?

W czym i w jakiej temperaturze prać ubranka noworodka?

Przyjście dziecka na świat jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Nic więc dziwnego, że przed pojawieniem się maluszka opiekunowie dokładają wszelkich starań, aby odpowiednio przygotować się do nowej roli. Pomiędzy urządzaniem pokoiku i zakupem niezbędnej wyprawki konieczne okaże się również wcześniejsze wypranie dziecięcych ubranek. W czym i w jakiej temperaturze powinno się więc prać ubranka dla noworodka?w jakiej temperaturze prać ubranka noworodka

Dlaczego pranie dziecięcych ubranek jest tak ważne?

Skóra dziecka, które nie ukończyło jeszcze trzeciego roku życia nie jest w pełni wykształcona, a co za tym idzie nie posiada podstawowych mechanizmów obronnych. Wszelkie składniki chemiczne czy bakterie mogą więc z wyjątkową łatwością podrażnić delikatną skórę noworodka, a nawet doprowadzić do powstania infekcji. W pierwszych tygodniach życia maluszka gruczoły potowe oraz łojowe dopiero stopniowo zaczynają właściwie funkcjonować. Niestety, ale to właśnie w tym czasie dziecko narażone jest na różnego rodzaju problemu skórne – ciemieniuchę, rumień czy trądzik niemowlęcy. Aby uniknąć większości tego typu kłopotów wystarczy jedynie pamiętać o regularnym praniu ubranek dziecięcych, co pozwoli skutecznie pozbyć się niewidocznych zanieczyszczeń, w tym bakterii i grzybów.

W jaki sposób należy prać ubranka dla noworodka?

Zarówno noszone już ubranka, jak i te przyniesione prosto od sklepu należy przed każdym założeniem dziecku odpowiednio uprać. Nigdy bowiem niewiadomo, kto tak naprawdę trzymał w ręku poszczególne elementy wyprawki noworodka i jakie drobnoustroje czy roztocza się na nich znajdują.
Ubranka noworodka koniecznie trzeba prać oddzielnie, bez zbędnego łączenia ich z rzeczami pozostałych domowników. Pozwala to zachować podstawowe zasady higieny. Nie wolno też zapominać, że w przypadku ubranek dziecięcych stosuje się całkiem inne środki piorące, niż podczas prania ubrań dla dorosłych.

Oczywiście, z pewnością o wiele wygodniejsze okaże się pranie ubranek niemowlęcia w pralce automatycznej. Trzeba jednak przy tym szczególną uwagę przywiązać do wyboru właściwego programu prania. Wskazane są dłuższe programy, które nie tylko zagwarantują skuteczniejsze usunięcie zabrudzeń lub zanieczyszczeń, ale również efektywniej wypłuczą dany środek piorący, który często jest przyczyną wystąpienia alergii skórnych u noworodków.

Niektóre delikatne tkaniny będą jednak wymagały wyłącznie prania ręcznego, dzięki któremu można mieć pewność, że materiały nie ulgną zniszczeniu. Ponadto, takie rozwiązanie ma jeszcze więcej zalet. Podczas prania ręcznego można bowiem na bieżąco kontrolować sam proces płukania, co pozwala uzyskać pewność, że preparat został całkowicie usunięty z ubranek.

Czym powinno się prać dziecięce ubranka?

Ubranka noworodka należy prać tylko w specjalnych hipoalergicznych środkach piorących. Ważne, aby wybór ten dotyczył zarówno samego proszku do prania, jak i płynu do płukania czy odplamiaczy. Warto tutaj kierować się głównie atestami dermatologicznymi i alergologicznymi wydawanymi przez Instytut Matki i Dziecka, który dopuszcza do obrotu jedynie produkty w pełni bezpieczne dla zdrowia każdego malucha.

Na rynku dostępnych jest wiele proszków czy piorących kapsułek jednorazowych przeznaczonych właśnie dla noworodków. Takie produkty powinny być już pozbawione barwników, aromatów zapachowych czy innych składników chemicznych mogących podrażnić delikatną skórę dziecka. Dla pewności lepiej jednak przed zakupem dokładnie sprawdzić skład danego preparatu. Stanowczo należy również unikać środków zawierających fosforany, które mają szczególnie negatywny wpływ na kondycję skóry noworodka.

Nie bez znaczenia jest także sam dobór ilości proszku lub płynu do prania. Stosując zbyt wiele środka piorącego znacząco zwiększa się ryzyko niedokładnego spłukania preparatu z tkanin. Najlepiej więc dawkować proszek zgodnie z zaleceniami producenta na opakowaniu.

W jakiej temperaturze należy prać ubranka noworodka?

Ubrania dla dzieci ze względu na jak najwyższy poziom bezpieczeństwa powinno się prać wyłącznie w wysokiej temperaturze. Nowe rzeczy najlepiej więc wyprać w temperaturze 90 stopni Celsjusza, dodatkowo ustawiając przy tym funkcję ponownego płukania. To właśnie taka temperatura skutecznie usuwa roztocza, grzyby i bakterie. Jeśli dziecko nieco podrośnie to można zacząć stopniowo zmniejszać ustawianą temperaturę. Przez kilka pierwszych miesięcy życia maluszka warto jednak prać ubranka w temperaturze zaczynającej się od 60 stopni Celsjusza. Wyjątek stanowią tutaj pieluchy tetrowe oraz flanelowe, a także najbliższa ciału bielizną, którą powinno się przez cały czas prać w 90 stopniach Celsjusza.

Niektóre z nowocześniejszych pralek wyposażone są już w program dedykowany praniu ubranek dziecięcych. Najczęściej występuje on od pod nazwą „baby”. Wybierając taki program nie trzeba już dodatkowo martwić się o właściwe ustawienia pralki automatycznej.

Dobro dziecko dla wszystkich rodziców czy opiekunów powinno być najważniejsze. Pamiętając o systematycznym praniu zarówno nowych, jak i noszonych ubranek, a także stosując odpowiednie środki piorące można zadbać o wrażliwą i delikatną skórę dziecka w możliwie jak najlepszy sposób.

Zobacz także