Fuga to element, który dodaje uroku każdemu pomieszczeniu, w którym położone są płytki. Odpowiednio dobrana potrafi całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia, nadać mu ciekawy, oryginalny charakter. Niestety, z biegiem czasu fugi tracą ładny wygląd, stają się zabrudzone i poszarzałe. Czasami wystarczy samo czyszczenie, ale zdarza się również, że jedynym wyjściem jest wymiana fug na nowe. Jak to zrobić, aby proces wymiany przebieg szybko i bezproblemowo?
Przyczyny zabrudzenia fug
Fugi zmieniają swój wygląd pod wpływem wilgoci lub osadzania się różnych zanieczyszczeń na ich powierzchni. Fugi szarzeją lub czarnieją, pojawia się na nich pleść. Zdarza się, że zaczynają się kruszyć i odpadać. Wymiana całych płytek jest czasochłonna i kosztowna, dlatego lepiej zdecydować się na samą renowację fug. Jest to zadanie dużo tańsze, wymaga wysiłku, ale efekt potrafi pozytywnie zaskoczyć. Gdy zabrudzenia są powierzchowne, nie wniknęły w strukturę fugi, można spróbować je wyczyścić. Przyda się do tego dobry detergent, gąbka i szczotka z twardym włosiem. Można zastosować środki chemiczne o silnym działaniu. W ten sposób można usunąć kurz, kamień oraz nalot po kosmetykach. Jeżeli na fugach występuje pleśń, należy spryskać je środkiem odgrzybiającym do fug i postępować zgodnie z zaleceniami producenta. Można zastosować środek do usuwania pleśni z fug i silikonu, dostępny w każdym markecie budowlanym
Usuwanie fug z płytek – przydatne narzędzia
Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi, za pomocą których można usunąć stare fugi. W internecie można również obejrzeć filmy, z którym można dowiedzieć się, jak usunąć fugę z płytek. Jest na to wiele sposobów, które zależne są od rodzaju i składu fugi. Aby pozbyć się fugi z kafelek można wykorzystać kilka narzędzi, m.in.:
- Rylec do spoin (skrobak do usuwania fug) – to narzędzie o specjalnej końcówce, dzięki której usuwanie starych fug jest prostsze niż przy zastosowania śrubokręta.
- Śrubokręt z płaską końcówką – pozwala w sposób ręczny usunąć stare fugi, jest to metoda bardzo czasochłonna i niezbyt dokładna.
- Nakładki na wiertarki – metoda z użyciem wiertarki jest szybka i dokładna, pozwala dokładnie usunąć resztki fugi.
- Szlifierki z odpowiednią końcówką do frezowania.
- Nożyki – usuwanie fugi nożykami zajmuje bardzo dużo czasu, jest męczące i mało dokładne.
- Zestaw do usuwania fug dremel.
- Elektryczny przecinak oscylacyjny.
- Środki chemiczne do usuwania fug.
Narzędzi od usuwania fug jest bardzo dużo, należy dobrać najbardziej odpowiednie, dzięki któremu praca będzie przebiegała szybko, a płytki nie ulegną uszkodzeniu.
Usuwanie fug w zależności od ich rodzaju
Do płytek stosuje się różnego rodzaju fugi, każdą z nich trzeba usuwać w inny sposób.
- Fugi silikonowe (elastyczne) – tego typu fugi najlepiej usuwać za pomocą środków chemicznych, które rozpuszczają spoinę i ułatwiają jej usunięcie. Środek do usuwania fug należy nałożyć bezpośrednio na spoinę i odczekać zalecony przez producenta czas. Po tym czasie silikon będzie można łatwo usunąć za pomocą drapaka, gąbki lub ściereczki.
- Fugi mineralne(ceramiczne) – fugi tego typu są twarde, do uch usunięcia niezbędne będą narzędzia. Najlepiej sprawdzą się nakładki na wiertarkę lub szlifierki z odpowiednią końcówką do frezowania. Fugi mineralne można usuwać również za pomocą noży czy rylców, ale będzie to bardzo czaso i pracochłonne. Gdy fuga zostanie usunięta, należy użyć odkurzacza, który oczyści powierzchnię z resztek.
- Fuga epoksydowa – usuwanie fugi epoksydowej jest trudne, wymaga precyzji i cierpliwości. Fuga epoksydowa jest bardzo wytrzymała, po 14 dniach bardzo mocno związuje się z krawędzią płytek. Do usuwania fugi epoksydowej najlepiej użyć szlifierki kątowej lub narzędzia wielofunkcyjnego z odpowiednimi końcówkami. Ręczne zeskrobywanie fugi jest bardzo ciężkie, wiąże się również z dużym ryzykiem uszkodzenia płytki. Do usuwania fugi epoksydowej można również użyć opalarki eklektycznej, która rozgrzeje spoinę, dzięki czemu stanie się miękka i łatwa do wydłubania. Środki chemiczne nie są skuteczne w przypadku tego typu fugi
- Fuga cementowa – w przypadku takiej spoiny najlepiej sprawdzą się narzędzia ręczne, tj. rylec czy nożyki. Aby przyśpieszyć prace można również użyć wiertarki z nakładką.
Jeżeli w trakcie remontu zabrudzeniu uległy płytki, pozostałości zeschniętej fugi można usunąć specjalistycznymi środkami. Preparaty rozpuszczą zaprawę, ale jednocześnie nie uszkodzą struktury ceramiki bądź gresu. Usuwanie pozostałości fugi z kafli czy klinkieru najlepiej wykonać jak najszybciej, dzięki temu do pozbycia się zabrudzeń wystarczy woda i gąbka.
Jak dbać o fugi?
Jeżeli fugi są w dobrym stanie, a ich jedyną wadą jest brzydki wygląd, można je pomalować. Na rynku można nabyć preparaty w formie markerów, mas renowacyjnych czy farb, które może znacząco poprawić wygląd fugi. Renowacja fug wymaga dużej precyzji, trzeba uważać, aby nie pomalować płytek. Wymienione fugi należy odpowiednio pielęgnować, aby długo zachowały ładny wygląd. Aby uchronić fugę przed pękaniem, należy utrzymywać ją przez kilka dni w stanie wilgotnym. Po tym czasie warto zabezpieczyć fugę specjalnym środkiem impregnującym, który zabezpieczy spiny przed zabrudzeniami, rozwojem grzybów i pleśni. Fugi należy regularne czyścić, aby zaburzenia nie wniknęły w strukturę spoiny.