Blog / Trening na rowerku stacjonarnym. Jak ćwiczyć i jakich efektów oczekiwać?

Trening na rowerku stacjonarnym. Jak ćwiczyć i jakich efektów oczekiwać?

Aktywność fizyczna to kluczowy element troski o zdrowie i samopoczucie. Warto o tym pamiętać, szczególnie, że ćwiczyć możemy wszędzie, nawet w domu! Rower stacjonarny poprawi kondycję, ułatwi zrzucenie zbędnych kilogramów czy wymodeluje sylwetkę. Bez wychodzenia, niezależnie od pogody, dla każdego. Urządzenie idealne?Trening na rowerku stacjonarnym. Jak ćwiczyć i jakich efektów oczekiwać

Jak zacząć?

Najważniejsze są podstawy. Przed treningiem należy prawidłowo ustawić siodełko, które powinno znajdować się na wysokości biodernatomiast kierownica- w jednej linii z siedziskiem. Przy prawidłowym ustawieniu tułów powinien być lekko pochylony do przodu.

Strój powinien być wygodny, najlepiej z materiału dobrze przepuszczającego powietrze, warto zdecydować się na buty z twardą podeszwą. Można używać specjalnych ochronnych rękawiczek, co zapobiegnie otarciom.

Efekty treningu na rowerku stacjonarnym będą widoczne jeśli ćwiczyć będziemy regularnie. Intensywność powinna być dostosowana do kondycji i możliwości- są to ćwiczenia o charakterze wytrzymałościowym.

Rodzaje treningów

To właśnie intensywność treningu na rowerze stacjonarnym decyduje o tym, jakie efekty można uzyskać:

  • lekka intensywność jest idealna dla początkujących. Ćwiczenia wytrzymałościowe o niskim natężeniu powodują, że trening można wykonywać dłużej. Pomagają wypracować kondycję. Wspomagają spalanie kalorii w niewielkim stopniu.
  • trening umiarkowany dedykowany jest osobom średnio zaawansowanym. Nogi zaczynają się wzmacniać, kalorie spalane są szybciej, poprawia się metabolizm.
  • trening intensywny (interwałowy) oznacza serię ćwiczeń wytrzymałościowych o dużym natężeniu z krótkimi przerwami na trening umiarkowany. Ma bardzo dużą efektywność w spalaniu kalorii, redukowaniu tkanki tłuszczowej i modelowaniu ciała.

Przykładowe plany treningowe

Najważniejszym punktem każdego treningu jest rozgrzewka. Aby uniknąć kontuzji lub przemęczenia warto rozciągnąć mięśnie i stawy, tak aby przygotować ciało do większej aktywności. Podstawowa rozgrzewka obejmuje skłony tułowia, krążenia bioder, kolan oraz stóp.

Trening o lekkiej intensywności:

  • rozgrzewka- 10-15 minut.
  • trening na rowerze- 20-30 minut spokojnej jazdy, czas zależy głównie od kondycji. Puls nie powinien przekraczać 60% maksymalnego tętna (można to obliczyć odejmując nasz wiek od liczby 220, która jest przyjęta za tętno maksymalne. Wynik należy pomnożyć przez 0,6)
  • rozciąganie i odpoczynek, ok. 10 minut.

Trening należy powtarzać przynajmniej 4 razy w tygodniu.

Trening umiarkowany:

  • rozgrzewka 10- 15 minut
  • trening na rowerze- 40 minut, puls powinien utrzymywać się w przedziale 65-70% maksymalnego tętna (można to obliczyć odejmując nasz wiek od liczby 220. Wynik należy pomnożyć przez 0,7)
  • rozciąganie i odpoczynek.

Trening powinien być wykonywany 3-4 razy w tygodniu.

Trening intensywny (interwałowy):
Przykład 1:

  • rozgrzewka 10-15 minut.
  • jazda na rowerze w trybie: 8 sekund intensywnego pedałowania i 12 sekund średnio- intensywnej jazdy, naprzemiennie przez 20 minut. Na początku przerwy mogą być nieco dłuższe, w zależności od kondycji. Z czasem można zwiększać wysiłek oraz jego długość.
    W przerwach puls powinien oscylować w okolicach 60-70%, w czasie intensywnego treningu powinien przekraczać 80% (można to obliczyć odejmując nasz wiek od liczby 220. Wynik należy pomnożyć przez 0,8).
  • rozciąganie i odpoczynek- 10 minut.

Przykład 2:

  • rozgrzewka 10-15 minut
  • trening na rowerze: 30 sekund intensywnej jazdy i 60 sekund fazy spokojnego pedałowania- 5 powtórzeń, 2 minuty przerwy, następnie 60 sekund intensywnej jazdy i 60 sekund wolniejszej- 5 powtórzeń.
  • rozciąganie i odpoczynek.

Trening należy wykonywać nie częściej niż 2- 3 razy w tygodniu.

Każdy trening powinien zakończyć się obniżeniem intensywności, tak aby tempo wróciło do poziomu spoczynkowego.

Należy również odpowiednio się rozciągnąć, zwracając szczególną uwagę na mięśnie ud i łydek.

Dlaczego warto ćwiczyć? Efekty.

Pierwsze efekty mogą pojawić się już po 2 tygodniach regularnych, odpowiednio dobranych ćwiczeń.

Trening na rowerze stacjonarnym poprawia metabolizm i wspomaga spalanie kalorii, a więc także redukcję tkanki tłuszczowej. Poprawia ukrwienie nóg, co ma znaczący wpływ na walkę z cellulitem i rozstępami. Modeluje uda, łydki, pośladki i brzuch.

Buduje i poprawia kondycję, a także zwiększa wytrzymałość i poprawia ogólną sprawność organizmu. Wzmacnia pracę serca i zwiększa pojemność płuc.

Jazda na rowerze stacjonarnym redukuje stres i poprawia samopoczucie.

To prosty i przyjemny sposób, który sprawi, że „siedzenie” w domu naprawdę wyjdzie nam na zdrowie.

Zobacz także