Blog / Transport lodówki. Jak prawidłowo przewozić lodówkę?

Transport lodówki. Jak prawidłowo przewozić lodówkę?

Przetransportowanie lodówki nie jest wcale prostym zadaniem. Do takiego procesu, należy wcześniej odpowiednio przygotować sprzęt agd, aby nie uległ zniszczeniu i został dostarczony do docelowego miejsca, w stanie nienaruszonym. Istotne jest zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie przenoszenie i przewożenia lodówki.
Transport lodówki. Jak prawidłowo przewozić lodówkę

Przygotowanie sprzętu do transportu

Lodówka musi być transportowana bez swojej zawartości. Należy wcześniej opróżnić ją ze wszystkich produktów spożywczych, nie zapominając o zamrażalniku. Mrożone produkty powinno się obłożyć wkładami z lodem, aby ochronić je przed roztopieniem. Dobrym rozwiązaniem jest także skorzystanie z lodówki turystycznej albo torby termoizolującej, tak zabezpieczone artykuły wytrzymają parę godzin. Lodówka powinna być transportowana całkowicie pusta, z tego względu należy ją rozmrozić i wytrzeć, aby nie znajdowała się w niej wilgoć. Wyciągamy z niej także półki i szuflady, aby nie narazić je na uszkodzenie, w trakcie przenoszenie urządzenia. Elementy zabezpieczamy ściereczkami i przewozimy osobno. Usuwamy z lodówki wszelkie jej drobne części, w tym także organizery na jajka. Po dokładnym opróżnieniu przyklejamy drzwi do obudowy, aby nie otworzyły się w trakcie podróży. Dodatkowo możemy zabezpieczyć sprzęt, owijając go folią streczową, która ochroni powłokę przed zarysowaniem.

Znoszenie oraz wnoszenie lodówki

Tak ciężkiego sprzętu nie da się przenieść w pojedynkę. W tę czynność muszą zaangażować się dwie osoby. Jedna będzie schodzić tyłem i podtrzymywać urządzenie nogami, natomiast druga osoba idąca przodem przejmuje większość wagi lodówki, musi więc właściwie odpierać jej nacisk. Osoba idąca przodem musi być więc silniejsza, a z tyłu słabsza, gdyż jedynie podtrzymuje lodówkę. Aby, nie narazić siebie na uraz, można co jakiś czas zmieniać się z drugą osobą. Pamiętajmy, że dźwiganie ciężarów, może doprowadzić do nadwyrężenia mięśni i kręgosłupa. Lodówka musi być znoszona drzwiczkami do przodu, nie należy jej również zbytnio nachylać. Noszenie lodówki nie jest łatwe, ciężko ją stabilnie chwycić, a prócz tego jest ciężka.

W jaki sposób przetransportować lodówkę w pionie?

Najczęściej producenci lodówek zalecają przewożenie sprzętu w pozycji pionowej. Taki sposób transportu jest o wiele bezpieczniejszy dla sprzętu. Należy pamiętać o odpowiednim zakotwiczeniu urządzenia, aby w trakcie jazdy nie obijało się, co mogłoby doprowadzić do jego uszkodzenia. Do tego celu najlepiej użyć pasów.

Czy lodówkę można transportować w poziomie?

Nie jest to sposób polecany przez producentów lodówek, jednakże w wielu przypadkach, transportowanie sprzętu w pionie, jest po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji, można spróbować transportu lodówki w pozycji poziomej, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, iż lodówka spoczywająca w samochodzie na leżąco, jest o wiele bardziej narażona na zniszczenie, aniżeli w przypadku przewożenia jej w pozycji pionowej. Lodówka powinna być przede wszystkim położona w taki sposób, aby była ustawiona tłoczną stroną sprężarki do dołu. Ustalenie tej strony, może okazać się trochę problematyczne. Przewożenie lodówki w poziomie jest bardzo ryzykowne, jednak kiedy nie posiadamy odpowiedniego środka transportu, aby ustawić ją w pionie, będzie to dla nas jedyna opcja. Jeśli obawiamy się jednak o nasz sprzęt, zawsze możemy skorzystać z usług firmy przeprowadzkowej.

Uruchomienie lodówki po transporcie

Lodówkę można uruchomić po 24 godzinach w przypadku przewożenia jej w poziomie. Przez ten czas olej, który przedostał się w niewłaściwe miejsce, będzie mógł powoli ściekać do agregatu sprężarkowego. Jeśli zdecydowaliśmy się na transport w pionie, urządzenie może zostać podłączone po 12 godzinach.

Zlecenie transportu lodówki

Jeśli transport lodówki wydaje się dla nas zbyt uciążliwy, wówczas dobrą opcją jest wynajęcie odpowiedniej firmy przeprowadzkowej. Pracownicy doświadczeni w transporcie sprzętów agd posiadają właściwe samochody i odpowiednie zabezpieczenia, dzięki czemu urządzenia przewożone są w nienaruszonym stanie. Samo znoszenie i wnoszenie lodówki może okazać się nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób mieszkających w bloku bez windy. Musimy nie tylko dysponować wystarczającą siłą, ale również cierpliwością. Jeśli zdrowie nie pozwala nam na podnoszenie ciężkich przedmiotów, wtedy najlepiej zapoznać się z ofertą firm przeprowadzkowych.

Ile kosztuje transport lodówki?

Na koszt transportu lodówki wpływa parę czynników. Brane są pod uwagę wymiary sprzętu, jego waga oraz trasa do pokonania. Cena jest zawsze ustalana indywidualnie z daną firmą transportową.

Zobacz także