Zastanawiasz się dlaczego ciągle męczysz się z suchą skórą na dłoniach? Istnieje kilka czynników na które należy zwracać uwagę i je ograniczać. Aby zapobiec pękaniu naskórka warto reagować wcześniej, aby zredukować możliwość powstawania ran. Im mocniej nawilżone dłonie, tym mniejsza szansa na nieprzyjemne pęknięcia. Pielęgnacja w domu będzie idealnym rozwiązaniem, ponieważ można ją wykonać zawsze, kiedy skóra potrzebuje natychmiastowej regeneracji.
Przyczyny suchej i pękającej skóry dłoni
Najczęściej spotykanymi przyczynami suchych dłoni są czynniki zewnętrzne, czyli niska temperatura i wiatr w okresie jesienno-zimowym. Również przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych przez cały rok, np. w pracy, wywiera spory wpływ na nawilżenie skóry. Szczególnie problematyczna jest skóra dłoni, ponieważ ma niewiele gruczołów łojowych, które naturalnie zapewniałyby prawidłowe zachowanie wilgoci w naskórku. Biorąc pod uwagę wysuszające czynniki zewnętrzne, wrażliwa skóra na dłoniach nie poradzi sobie bez pomocy w postaci odpowiedniej pielęgnacji.
Innymi przyczynami, które mogą mieć wpływ na suche i popękane dłonie są różnego rodzaju choroby oraz niedobory witamin. Choroby skórne, takie jak atopowe zapalenie skóry, występują także na skórze dłoni. Przesuszony naskórek czasami jest wynikiem alergii, np. na detergent w nowym mydle. Może także świadczyć o poważniejszych chorobach, związanych z gospodarką hormonalną w organizmie. W przypadku niedoborów najczęściej występują braki witamin z grupy B i A. Jeśli podejrzewasz u siebie chorobę skóry, lub inną, możliwie jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Bez odpowiednich leków objawy same nie ustąpią, a z pewnością przyniosą ulgę skórze dłoni.
Domowa pielęgnacja dłoni
Pielęgnacja dłoni w domu jest niesamowicie prosta i nie wymaga dużego nakładu czasu ani pieniędzy. Wystarczy wybrać produkty, które najlepiej działają na naszą skórę, a później stosować je regularnie dla utrzymania efektu nawilżenia. Sposoby do wypróbowania w domu:
- nakładamy sok lub żel aloesowy, następnie zamykamy nawilżenie wybranym olejem albo masłem, np. Shea,
- zalewamy 1 łyżeczkę siemienia lnianego gorącą wodą, czekamy aż powstanie charakterystyczny gęsty żel, po czym moczymy w nim dłonie maksymalnie 30 minut,
- żółtko jajka mieszamy z 3 łyżkami podgrzanego oleju, np. oliwę z oliwek, mieszankę nakładamy na dłonie i zabezpieczamy,
- około 10 g czystej parafiny rozpuszczamy w kąpieli wodnej, umieszczamy w niej dokładnie całe dłonie, wyjmujemy, a gdy substancja zastygnie zabezpieczamy maseczkę na 15 minut,
- 100 g jogurtu naturalnego mieszamy z 1 łyżką wybranego oleju, maseczkę zostawiamy na rękach przez co najmniej 10 minut,
- 1 łyżeczka cukru i 1 łyżka oleju posłuży do zrobienia nawilżającego peelingu – składniki mieszamy, wcieramy w dłonie i spłukujemy.
Jak zapobiegać suchej skórze na dłoniach?
Jeśli wiesz, że masz tendencje do przesuszania się skóry rąk, to warto pielęgnować je przez cały rok, a nie tylko wtedy, gdy robi się zimniej. W lato stosujemy filtry UV również na dłonie, a także dbamy o odpowiednią ilość wypijanej wody w ciągu dnia. Skóra dłoni jest bardzo cienka i wrażliwa – to na niej widać pierwsze oznaki starzenia oraz odwodnienia. Zwróć także uwagę na detergenty, których używasz codziennie, ponieważ mogą dodatkowo wysuszać już i tak podrażnione dłonie. Najlepsze będą preparaty opierające się na naturalnych składnikach oraz delikatnych środkach myjących. Po każdorazowym umyciu dłoni należy je nawilżyć. Nie musi być to tłusty krem, ale detergenty naruszają warstwę hydrolipidową skórę, więc warto ją od razu zabezpieczyć. Jeśli skóra jest już popękana zastosowanie maseczek całonocnych z pewnością jej pomoże. Będą potrzebne bawełniane rękawiczki, wybrany sposób na domową pielęgnację lub dedykowana maść z panthenolem albo mocznikiem. Na dłonie nakładamy grubą warstwę specyfiku, zakładamy rękawiczki i idziemy spać. Nawet jeśli dłonie wydają się być w dobrej kondycji, to zaleca się robienie takiego zabiegu co najmniej raz w tygodniu, aby bez przerwy utrzymywać idealne nawilżenie.