Blog / Sucha skóra. Przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Sucha skóra. Przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Sucha skóra to problem, który dotyczy kobiety, mężczyzn, dzieci, a nawet zwierzęta. Nieodpowiednia pielęgnacja, stany alergiczne, a także stosowanie niektórych leków w połączeniu z chorobami może przyczynić się do skrajnego wysuszenia skóry. W jaki sposób nawilżyć skórę, aby cieszyć się jej pięknym wyglądem?Sucha skóra. Przyczyny, leczenie, pielęgnacja

Przyczyny powstania suchej skóry

Sucha skóra może zostać zauważona nie tylko na nogach, czy rękach, ale także na skórze głowy. Sucha skóra na głowie może być efektem stosowania silnych szamponów, które w składzie zawierają silne detergenty. W przypadku suchej skóry na rękach, nogach, czy brzuchu, problem wydaje się bardziej złożony. Wśród czynników odpowiadających za wysuszenie skóry wymienić można kilka czynników.

Brak nawilżenia

Niestosowanie balsamów ani kremów nawilżających skórę może przyczynić się do jej wysuszenia. Niedostarczanie cennych składników odżywczych to pierwszy krok do zwiotczenia i utraty elastyczności skóry. W takich sytuacjach ważne jest stosowanie balsamów i kremów nawilżających każdego dnia. Pominięcie, chociażby jednego z nich może skutkować uczuciem ściągnięcia i braku nawilżenia. Koszt balsamu nie przekracza 20 zł, tak więc jest to inwestycja, która może stanowi środek do walki z przesuszeniem skóry dla wszystkich.

Silne środki myjące

Wśród czynników, które mogą sprawiać, że łuszcząca się skóra stanie się problemem jest stosowanie silnych środków myjących, takich jak żele pod prysznic, czy mydło. W składzie takich środków znajduje się niebezpieczny składnik o nazwie Sodium Lauryl Sulfate, zwany potocznie SLS. To silnie myjący składnik, który może powodować wiele problemów zdrowotnych, gdyż jego siła przyczynia się do powstawania łupieżu na głowie, a także do uczucia suchości pochwy, jeżeli żelem przemywamy także miejsca intymne. Kupując środki do mycia ciała i twarzy, warto więc unikać tego składnika w składzie, stawiając na naturalne, bezpieczne dla skóry rozwiązania.

Nieodpowiednia dieta

Niestety nieodpowiednia dieta także może przyczyniać się do problemu uczucia suchości skóry. W wyniku jedzenie niektórych pokarmów mogą powstawać reakcje alergiczne. Ta sama sytuacja dotyczy kosmetyków, które stosujemy bez porozumienia z dermatologiem w przypadku alergii na niektóre składniki.

Ekspozycja skóry na promieniowanie UV

Jedną z przyczyn suchej skóry może być także promieniowanie UV. Widoczne jest to zwłaszcza podczas wakacji, kiedy skóra zmienia kolor na ciemniejszy, a świąd odczuwany jest po kąpieli w słonej wodzie. Niestety takie połączenie jest bardzo niekorzystne dla stanu skóry. Co więc należy robić w takim przypadku? Na plaży warto stosować ochronę UV w postaci filtrów, która ochroni skórę przed przenikaniem szkodliwych promieni słońca do powierzchni skóry. Oprócz tego, po spędzeniu czasu na plaży, ważne jest także opłukanie ciała, dzięki prysznicom dostępnym przy plaży. Po powrocie do domu istotne jest spłukanie pozostałości soli i piasku ze skóry, a następnie dokładnie jej nabalsamowanie.

Sucha skóra — Jak zażegnać ten problem?

Problem suchej skóry może zostać szybko pokonany. Jeżeli suchość nie ma podłożą alergicznego, wystarczy pamiętać o kilku ważnych czynnikach w trakcie pielęgnacji jak:

  • Regularne stosowanie balsamów do ciała,
  • stosowanie środków myjących bez SLS,
  • Odstawieniu pokarmów, na które stworzona została nietolerancja,
  • wykonywaniu peelingu przed depilacją,
  • regularnym piciu wody,
  • stosowaniu kremów z filtrem.

Sucha skóra mimo zmian nawyków  — Co robić?

Zmiana przyzwyczajeń pielęgnacyjnych nie zawsze musi oznaczać poprawę nawilżenia skóry. W takiej sytuacji sucha skóra może wynikać z kąpieli z chlorowanej wodzie. Zjawisko to widoczne jest zwłaszcza w dużych miastach, w których napotkać można problem twardej wody. Problemem powodującym powstanie nieprzyjemnych zmian na skórze objawiających się suchością może być także skutkiem stosowania zbyt mocnych peelingów do rodzaju skóry. Oprócz tego wart pamiętać także o zaprzestaniu pocierania skóry za pomocą dłoni, czy materiałów. Suchość skóry powodować może także nadmiar wody termalnej W celu uniknięcia powstania suchych zmian nadmiar wody termalnej należy dokładnie usunąć za pomocą ręcznika papierowego, który zmniejszy jej nadmiar.

Zobacz także