5 marca, w warszawskiej restauracji LIF, odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów dotyczące programu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”. Jego celem było omówienie głównych założeń kampanii oraz przekazanie najnowszej wiedzy dietetycznej dotyczącej miejsca białego mięsa – szczególnie indyka – w zbilansowanej diecie człowieka. W spotkaniu wzięli udział: Dariusz Goszczyński – dyrektor generalny KRD-IG, Małgorzata Reszczyńska – koordynator programu oraz dr Joanna Neuhoff-Murawska – dietetyk i ekspert projektu.
Unijna produkcja rolna i wytwarzane w jej drodze produkty, są wyjątkowe pod wieloma względami – szczególnie w aspekcie jakości i bezpieczeństwa. Co więcej, te wartości stają się coraz ważniejsze dla współczesnego konsumenta. Jednym z produktów, który spełnia niezwykle wymagające normy unijnej produkcji jest mięso z indyka. Dzięki kampanii „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”, której inicjatorem jest Krajowa Rada Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG), informacje te mogą trafić do konsumentów w Polsce, Czechach i Niemczech.
Na spotkaniu prasowym poświęconym programowi, dziennikarze mogli m.in. poznać bliżej sylwetkę inicjatora kampanii, dokładne założenia i plan realizacji programu oraz dowiedzieć się więcej na temat wartości odżywczych mięsa indyczego.
Jak podkreślił Dariusz Goszczyński – dyrektor generalny KRD-IG – celem Izby jest rozwój i unowocześnianie polskiego drobiarstwa oraz ochrona interesów hodowców, producentów drobiu oraz przetwórców mięsa drobiowego. Niezwykle istotnym aspektem działalności organizacji jest także integracja i reprezentowanie krajowego drobiarstwa wobec władz państwowych.
Z kolei Małgorzata Reszczyńska – koordynator programu – zwróciła szczególną uwagę na aspekt edukacyjny kampanii, dotyczący wartości odżywczych mięsa indyczego, produkowanego w Unii Europejskiej oraz jego jakości. Podkreśliła, że celem prowadzonych działań jest dokładne zapoznawanie konsumentów z filozofią „od pola do stołu”, której efektem jest pełna kontrola i transparentność każdego etapu produkcji mięsa indyczego. Dla lepszego zobrazowania potencjału rynku, Małgorzata Reszczyńska powołała się również na dane liczbowe. Jak wspomniała w swojej wypowiedzi, w 2017 r. Polska stała się największym producentem indyków, wyprzedzając Niemcy, a w 2019 r. produkcja indyków rzeźnych w naszym kraju wyniosła 500 tys. ton. Obecna kampania skierowana do polskich, czeskich i niemieckich konsumentów, może istotnie przyczynić się do zwiększenia konsumpcji mięsa z indyka na tych rynkach oraz podejmowania świadomych decyzji zakupowych, co do jakości i pochodzenia produktu.
Ważnym punktem spotkania było również wystąpienie dr Joanny Neuhoff-Murawskiej, podczas którego omówiła ona zalety spożywania mięsa indyczego. Jak wspomniała dietetyk, mięso z indyka jest źródłem wielu witamin (m.in. B2, B3, B6, B12, D) i minerałów oraz ma szerokie zastosowanie w codziennym jadłospisie. Doktor zaprezentowała również przegląd aktualnych piramid żywieniowych i talerzy obowiązujących w wybranych krajach Europy. Zaznaczyła, że w każdej z nich istotne miejsce zajmuje mięso. Joanna Neuhoff-Murawska dostarczyła wielu praktycznych wskazówek dotyczących komponowania posiłków dla członków rodziny, w tym m.in. mierzenia wielkości porcji poszczególnych rodzajów produktów czy wskazówek do przygotowania smacznych i wartościowych dań.
Po zakończeniu części oficjalnej, na gości czekała kulinarna uczta z indykiem w roli głównej. Uczestnicy mieli okazję skosztować m.in. pieczonego w miodzie indyka z sosem żurawinowym czy tartinek z indykiem i warzywami. Odkrywaniu nowych smaków towarzyszyły indywidualne rozmowy z prelegentami przy wspólnym stole i w nieformalnej atmosferze.
Każdy przedstawiciel mediów otrzymał pakiet materiałów prasowych oraz specjalny upominek programu „Indyk z Europy – pod skrzydłami jakości”.