Blog / Spierzchnięte usta. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

Spierzchnięte usta. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

Spierzchnięte usta bolą, pieką i daję nieprzyjemne uczucie. Problem ten nasila się zwłaszcza jesienią i zimą, jednak w porze letniej, kiedy wieje wiatr, także można spotkać się z tym problemem. W jaki sposób dbać o usta?Spierzchnięte usta. Przyczyny, zapobieganie, leczenie

Spierzchnięte usta — Przyczyny

Wymienić można wiele powodów pękania i pierzchnięcia ust. Jedną z nich może być niedobór witamin z grupy B. Inną przyczyną może być także odwodnienie organizmu, a także zmiany w gospodarce hormonalnej. Warto zaznaczyć, że skóra wag cechuje się wyjątkową delikatnością i wrażliwością, a zatem jest bardzo podatna na działanie czynników atmosferycznych, kiedy nie zapewnimy odpowiedniej ochrony w postaci warstwy natłuszczenia. Słońce, wiatr i mróz przyczyniają się do wysuszenia warg, co sprzyja ich pękaniu, a także powstawaniu bólu. Wśród przyczyn można wymienić tutaj także nieprawidłowe odżywianie i brak systematycznej pielęgnacji, co przyczynia się do pękania ust.

Pielęgnacja spierzchniętych warg

Suche usta to problem dotyczący wielu osób bez względu na wiek i płeć. Odpowiednia pielęgnacja może być kluczem do poprawy ich kondycji. O czym warto pamiętać w trakcie ich pielęgnacji?

Pomadka ochronna

Ten typ kosmetyku powinien być stosowany podczas każdego wyjścia z domu, niezależnie od pogody. Ważna jest tutaj jednak systematyczność. Stosowanie pomadki na suche usta może je nawilżyć i poprawić ich stan, jednak stosowanie jej prewencyjnie to szansa na rzadsze problemy związane z pękaniem warg. Podczas zakupu szczególną uwagę warto zwrócić na skład, gdyż powinny znajdować się w nim nawilżające składniki:

  • Wazelina,
  • gliceryna,
  • aloes,
  • kwas hialuronowy.

Unikanie oblizywania warg

Nieodpowiednim nawykiem może okazać się oblizywanie warg, zwłaszcza podczas wiatru lub mrozu. Ślina, która lokalizuje się na wargach, przyczynia się do spotęgowania uczucia pieczenia i bólu. Warto więc zaprzestać tego nawyku, aby zminimalizować szansę na poważniejsze uszkodzenia warg, które skutkować będą długotrwałym procesem leczenia.

Stosowanie maści z witaminą A

Maść z witaminą A to doskonały sposób na suche usta. Witamina A działa zmiękczająco i regenerująco. To antidotum nie tylko na spierzchnięte usta, ale także łokcie i pięty. Jej cena nie przekracza 5 zł, natomiast efekty, jakie daje, są często lepsze, niż przy stosowaniu znacznie droższych pomadek do ust!

Stosowanie peelingów do ust

Kiedy na suchych ustach znajdują się fragmenty zerwanej skórki, warto usunąć je za pomocą delikatnego peelingu, który zlikwiduje łuszczenie się warg i pozwoli na przygotowanie wag do dalszej pielęgnacji. W tym celu wystarczy potrzeć wargi niewielką ilością cukru, aby uzyskać efekt.

Suche usta — Czego należy unikać?

W przypadku, kiedy borykamy się z problemem spierzchniętych ust, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na pielęgnację, ale także na jakość i rodzaj kosmetyków, które stosujemy. Nie powinny mieć one w składzie alkoholu, który wysusza i podrażnia wargi. Z kosmetyczki zniknąć powinny także matowe pomadki, które również przyczyniają się przesuszenia warg. Ich stosowanie powinno poprzedzać dokładne nawilżenie warg natłuszczającą maścią lub pomadką. Oczywiście nie należy także malować ust w trakcie leczenia spierzchniętych warg, gdyż suche usta pokryte pomadką prezentują się nieestetycznie.

Domowe sposoby na suche usta

Naturalne masła i oleje

Wśród cennych olejów, którymi można nawilżać skórę warg, wymienić można oliwę z oliwek, olej kokosowy lub masło shea. To wręcz niezawodna broń w walce z suchymi i spierzchniętymi ustami. Na usta należy nakładać warstwę oleju tak często, jak to możliwe.

Miód

Zawartość minerałów i enzymów w miodzie sprawia, że skóra staje się elastyczna, nawilżona i jędrna. W okresie nasilonych problemów związanych ze skórą miód należy nakładać na wargi 2-3 razy dziennie. Miód sprawi, że będą one nawilżone i zyskają piękny koloryt.

Śmietana

Dzięki śmietanie o wysokiej zawartości tłuszczu można nawilżyć i zmiękczyć usta. Po nałożeniu śmietany na usta należy odczekać 15 minut i zmyć jej nadmiar.

Aloes

Żel z aloesu dostępny jest w każdej aptece i drogerii. Cienka warstwa nakładana regularnie pozwoli na zmiękczenie i ochronę skóry. Aloes zawiera niezwykle silnie nawilżające substancje, takie jak kolagen i elastyna, co potęguje efekt nawilżenia.

Zobacz także