Blog / Soda oczyszczona na włosy. Kiedy i jak stosować, jakie efekty przynosi?

Soda oczyszczona na włosy. Kiedy i jak stosować, jakie efekty przynosi?

Domowe metody odżywiania włosów często są bardzo skuteczne. Chyba każda z nas przekonała się o tym stosując różne własnoręcznie przygotowane maski czy odżywki. Czasem nasze włosy potrzebują oczyszczenia. Wtedy z odpowiedzią przychodzi soda oczyszczona… Tak, to ten kuchenny biały proszek, który możemy kupić niemal w każdym sklepie spożywczym.soda oczyszczona na włosy. Kiedy i jak stosować, jakie efekty przynosi?

Właściwości sody

Soda ma bardzo szerokie zastosowanie, ale w tym artykule skoncentrujemy się na tym, jakie efekty przynosi jej użycie jako szamponu do mycia włosów. Każda kobieta chce zadbać o swoje włosy, bo to bezkonkurencyjny atrybut naszej kobiecości. Niezależnie od ich długości zależy nam na ich prawidłowej pielęgnacji. Potrzebne jest zdobycie wiedzy o strukturze naszych kosmyków, a musimy wiedzieć, że każda z nas jest posiadaczką zupełnie indywidualnej czupryny. Prawidłowe odżywianie pozwoli wydobyć cały potencjał włosów i cieszyć się doskonałym efektem. Coraz częściej decydujemy się na naturalne, domowe metody, które są skuteczne, niedrogie i na wyciągnięcie naszej ręki. Aby podarować naszym włosom domowe SPA, nawet nie musimy wychodzić do drogerii, a wystarczy, że zajrzymy do kuchennych szafek. Soda oczyszczona na włosy to rozwiązanie dla pań, które chcą wypłukać niechciany kolor lub oczyścić włosy z chemicznych substancji.

Oczyszczanie włosów sodą to metoda znana już naszym babciom, które używały jej na przykład po to, aby przygotować włosy do farbowania.  Chemiczne właściwości sody czyli bardzo wysokie pH oznacza to, że łuski naszych włosów się otwierają, więc łatwiej pozbyć się zanieczyszczeń i wszystkich niepożądanych składników, które się tam znalazły. Panie, które często myją włosy szamponami z silikonami czy detergentami mogą mieć bardzo obciążone włosy, które wymagają oczyszczenia. Soda sprawdzi się też u osób, które często przebywają w trudnych warunkach na przykład w bardzo zapylonym powietrzu.

Przygotowanie szamponu oczyszczającego

Aby przygotować roztwór sody należy dodać łyżeczkę proszku do szklanki ciepłej wody. Polewamy tym włosy i myjemy je tak jak zwykle. Warto głównie skupić się na włosach, a nie na skórze głowy, ponieważ soda ma dość intensywne działanie. Drugim sposobem jest dodanie sody do delikatnego, neutralnego szamponu. Niektórzy polecają szampony dla małych dzieci, ale te również mogą zawierać szkodliwe detergenty, dlatego niektóre panie wybierają płyny do higieny intymnej do mycia włosów. Sprawdzają się dobrze, ponieważ nie zawierają zbyt wielu chemicznych substancji. Połączenie sody z szamponem wydaje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Soda bez problemu poradzi sobie z usunięciem resztek silikonu, olejów i silnych kosmetyków. Włosy po umyciu mogą wydawać się szorstkie, dlatego konieczne będzie nałożenie odżywki lub maski. Wiele zależy od tego, dlaczego zależy nam na oczyszczeniu włosów – czy po prostu chcemy spróbować naturalnych metod czy raczej chcemy wypłukać niechciany kolor z włosów.

Soda oczyszczona na włosy nie powinna być stosowana zbyt często, zwłaszcza jeżeli jesteśmy posiadaczkami włosów dosyć suchych i puszących się. Soda mogłaby jeszcze wzmocnić ten efekt. Po oczyszczeniu włosów sodą, trzeba je dobrze nawilżyć i wyrównać pH. Dobrym sposobem będzie wykonanie płukanki z octu lub soku z cytryny. Najlepiej użyć naturalnego octu jabłkowego, który ma łagodniejsze działanie. Jedna łyżka preparatu dodana do jednego litra wody to najlepsza proporcja, dzięki której zapewnimy włosom powrót do ich naturalnego pH. Łuski włosów zostaną domknięte, więc włosy będą miękkie i pełne blasku.

Soda oczyszczona na włosy farbowane i puszące się

Soda oczyszczona na włosy to dobry sposób na walkę o lepszą kondycję włosów. Czasami są one zniszczone różnymi zabiegami fryzjerskimi, więc wymagają ożywienia, a wtedy odzyskają dawną witalność. Czasami dobrze jest włosy podciąć zwłaszcza jeśli są już rozdwojone i suche. Długie, ale zniszczone włosy nie są ozdobą, dlatego nie obawiajmy się ich skrócić, a zyskają dobrą kondycję. Soda oczyszczona na włosy farbowane wypłucze sporo barwnika, dlatego jeśli zależy nam na dekoloryzacji, soda może być pomocna. Rezultatem zastosowania jej na włosach jest powrót do ich naturalnego wyglądu. Często chcemy ujarzmić nasze włosy i nadać im pięknego blasku. Jeśli jednak włosy nie są dobrze odżywione będzie to trudne.

Jeżeli jesteśmy posiadaczkami kosmyków puszących się to dobrze wiemy, jak niesforny może to być typ włosa. Potrzebuje on nawilżenia. Świetnie sprawdza się oliwa z oliwek, która jest na tyle uniwersalnym olejem, że przynosi doskonałe efekty. Olej nakładamy bezpośrednio na włosy omijając ich górne partie, a po kilku godzinach myjemy jak zwykle. Włos pobierze wartości odżywcze będzie sprężysty i miękki. Takie olejowanie można robić tak często, jak jest to potrzebne. Sprawdzą się oczywiście niemal wszystkie rodzaje olejów. Po oczyszczaniu włosów sodą, taki zabieg jest jak najbardziej wskazany. Jak widać nie musimy wydać fortuny na drogie kosmetyki. Możemy samodzielnie w domu przygotować wszystko, czego potrzebują nasze włosy. Wystarczy wiedza i trochę czasu.

Zobacz także