Blog / Skąd się biorą plamy na szyi?

Skąd się biorą plamy na szyi?

Przyczyny pojawiania się plam na szyi są różne, często nie związane z poważnymi chorobami. Czerwone plamy na szyi pojawiają się po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu, pod wpływem promieni słonecznych, ale mogą także być związane z uczuleniem lub poważniejszą dolegliwością, taką jak łupież czy grzybica. Z poniższego artykułu dowiedzą się państwo skąd biorą się plamy na szyi oraz jak je rozróżniać. 

Szyja kobiety

Najczęstsze przyczyny występowania plam na szyi. 

Plamy na szyi często pojawiają się na pewien czas wskutek ulegnięcia silnym emocjom, takim jak smutek, gniew czy wstyd. Emocje te doprowadzają do rozszerzania się naczyń krwionośnych, co zaobserwować można w postaci zaczerwienienia na twarzy oraz szyi. 

Kolejnym bodźcem, który sprawia, że pojawią się czerwone plamy na szyi jest nadmierna ekspozycja ciała na promienie słoneczne. Najbardziej narażonymi na to promieniowanie częściami ciała są twarz, szyja oraz dekolt. Niekorzystanie z kremów z odpowiednim filtrem może doprowadzić do pojawienia się zaczerwień oraz łuszczenia się skóry w tym obszarze. 

Plamy na szyi spowodowane uczuleniami oraz ukąszeniami. 

Ukąszenie niektórych owadów takich jak mrówki, pszczoły czy osy sprawia, że powstaje miejscowy stan zapalny. Jeśli dana osoba nie jest uczulona na jad, ukąszenie owadów, zaczerwienienie oraz miejscowy ból ustąpią po paru dniach, jednak w przypadku uczulenia, może dojść do reakcji alergicznej.  

Szczególnie należy uważać na okolice szyi i zwracać uwagę na pierwsze objawy alergii takie jak czerwone plamy na twarzy i szyi, ponieważ opuchnięcie tego miejsca powoduje zwężenie dróg oddechowych, co może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu osoby uczulonej. 

Alergia na dany produkt sprawia, że pojawiają się swędzące pęcherzyki i przebarwienia na szyi. Po pojawieniu się tych objawów należy udać się do alergologa, który wykona testy skórne w celu zidentyfikowania uczulających nas produktów. Jeśli chodzi o reakcje alergiczne możemy wyróżnić: 

  • Reakcję po kontakcie z danym produktem, mówimy więc o alergii kontaktowej. Przykładowe produkty, które mogą uczulać to różnego rodzaju kosmetyki, kremy, materiały, z których wykonane są szale, kołnierzyki, kominy, sztuczna biżuteria np. z niklu, ale także pyłki, sierści, roztocza itp., 
  • Reakcję po spożyciu danego produktu, jak np. mleko, jaja, orzechy, lekarstwa, antybiotyki. 

Plamy na szyi jako objaw choroby skóry. 

Czerwone plamy na szyi mogą być objawem infekcji grzybiczej, którą zaraża się poprzez kontakt z osobą chorą. Pojawiają się wtedy owalne plamy na szyi, pojedyncze lub liczne ogniska rumieniowych zmian skórnych. Charakterystyczne dla grzybicy skóry jest występowanie krostek, pęcherzyków oraz grudek. Tym objawom towarzyszy uporczywe swędzenie oraz łuszczenie skóry. Zmiany grzybiczne często przenoszą się na inne części ciała, dlatego po zaobserwowaniu początkowych objawów, takich jak swędzące plamy na szyi, należy udać się do lekarza specjalisty. 

Inną chorobą skóry, której towarzyszą brązowe plamy na szyi, jest łuszczyca. Zmiany skórne są pokryte srebrzystymi łuskami, mogą także przyjmować czerwony, różowy odcień. Plamy na szyi czerwone, brązowe, różowe i białe to objaw łupieżu pstrego, wywoływanego przez grzyby drożdżopodobne. Objawy łupieżu pstrego można zaobserwować na klatce piersiowej, ramionach, szyi, karku, owłosionej skóry głowy, co powinno pomóc w rozpoznaniu tej dolegliwości.  

Plamy na szyi będące objawami chorób autoimmunologicznych.

Autoimmunologiczną chorobą skóry, której objawem jest wysypka pojawiająca się na szyi jest toczeń rumioniowy. Jest to choroba autoimmunologiczna, występująca częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystycznym dla tej choroby jest czerwony rumień na twarzy w kształcie motyla, jednak plamy mogą pojawić się również na szyi, ramionach. 

W przypadku innej choroby autoimmunologicznej, czyli zapalenia skórno-mięśniowego, jednym z objawów jest zaczerwienienie skóry szyi, barków, karku oraz pojawienie się na skórze dekoltu zaczerwienienia w kształcie litery „V”.

Plamy na szyi jako zmiany hormonalne.  

Kobieta w ciąży może zaobserwować na swojej szyi pojawienie się brązowych plan, których przyczyną są zmiany w gospodarce hormonalnej kobiety. Plamy te, mogące objąć twarz, szyję, dekolt oraz inne części ciała są efektem hiperpigmentacji oraz zazwyczaj znikają po ciąży.  

Jeśli chodzi o trądzik, czyli czerwone plamy na szyi, stres, nieodpowiednia dieta oraz niewłaściwa higiena sprawiają, że pojawiają się one w okolicach twarzy, szyi, dekoltu oraz ramion. Trądzik młodzieńczy wywołany jest zmianami hormonalnymi, których natężenie jest bardzo wysokie w okresie dojrzewania. Trądzik, chociaż bardzo powszechny wśród młodzieży, nie jest groźną dolegliwością.

Plamy na szyi u dziecka jako objawy chorób dziecięcych. 

Infekcją typowo dziecięcą, której objawami są czerwona wysypka, gorączka, kaszel oraz zmiany spojówek, jest odra. W początkowym stadium tej choroby pojawiają się czerwone plamy na szyi, twarzy oraz za uszami, później wysypka rozprzestrzenia się na pozostałe części ciała. Po kuracji lekami czerwone plamy zmieniają barwę na brązową, a następnie znikają całkowicie.

Kolejna dolegliwość dotycząca dzieci to trądzik niemowlęcy. Czerwone plamy na szyi niemowlaka pojawiają się zazwyczaj w drugim albo trzecim tygodniu życia i trwa kilka dni, a w skrajnych przypadkach nawet do paru miesięcy. Główną przyczyną trądziku są hormony matki, które po porodzie są obecne w organizmie dziecka.

Inne przyczyny występowania plam na szyi 

Czerwone plamy na szyi oraz twarzy mogą się pojawić po zjedzeniu ostrych pokarmów, wypiciu alkoholu. Plamy na twarzy i szyi po alkoholu pojawiają się szczególnie gdy wypijemy dużą jego ilość w krótkim czasie, lub jeśli pijemy często, duże ilości alkoholu. Może się również zdarzyć, że plamy pojawią się jako naturalna reakcja organizmu po zwiększeniu ciśnienia we krwi.

Czerwona wysypka w obrębie szyi może wskazywać także na uszkodzenie wątroby. Choroby tego narządu często objawiają się występowaniem na skórze pajączków naczyniowych. Lokalizują się one często w okolicach szyi, barków, twarzy oraz dekoltu.

Zobacz także