Siemieniem lnianym nazywa się małe, brązowe nasiona lnu. Ich zdrowotne właściwości są znane od pokoleń. Po zmieszaniu z oliwką, było stosowane jako balsam mający dobroczynny wpływ na skórę ciała. Siemię lniane ma wysoką zawartością składników odżywczych, dlatego też cieszy się popularnością jako składnik kosmetyków do ciała, włosów i paznokci.
Siemię lniane jest źródłem cennych substancji i zaliczane jest do tak zwanych superfoods. Siemię lniane można spotkać w postaci całych ziaren lub drobno zmielonego proszku. W nasionach lnu znajdują się dwa rodzaje błonnika: rozpuszczalny oraz nierozpuszczalny. Nasiona lnu są doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów. Zawiera witaminy takie jak: A, B1, B2, B3, B6, C, D, E oraz K1. Jest również źródłem minerałów: żelaza, magnezu, fosforu, wapnia, potasu, miedzi oraz selenu. Dodatkowo, w siemieniu lnianym zawarte są nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które usprawniają pracę mózgu i mają dobry wpływ na wzrok i pamięć. Len zawiera też substancje zaliczane do fitoestrogenów, działające antyoksydacyjnie. Substancje te pomagają regulować układ hormonalny i krwionośny.
Spożycie nasion lnu zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy, choroby wieńcowej czy tez chorób nowotworowych. Wartości siemienia lnianego można wykorzystać wewnętrznie, dodając go np. do koktajlów i deserów. Siemię lniane spożywane regularnie w formie koktajlu poprawia stan skóry, paznokci i włosów, wzmacniając je i odżywiając. Świetne działanie ma również picie naparów z siemienia lnianego.
Wykorzystanie siemienia lnianego w kosmetyce
Duża zawartość aminokwasów, witamin oraz minerałów ma pozytywny wpływ na stan skóry i włosów. Jedną z wielu zalet siemienia lnianego są właściwości żelujące, dzięki którym idealnie nadaje się do wykorzystywania go w kosmetyce. Zalewając nasiona lnu wodą, uwalnia się z nich śluzowa, galaretowata substancja. Aby przyspieszyć ten proces, stosuje się podgrzewanie wody z siemieniem lnianym. Aby przygotować żel z siemienia, należy zmieszać kilka łyżek niezmielonego siemienia lnianego ze szklanką wody, a następnie zagotować mieszankę. Wygotowane nasiona odcedzić przez sito i w ten sposób powstaje żel, który ma bardzo wiele zastosowań w kuchni oraz w zabiegach kosmetycznych.
Oto kilka domowych sposobów na wzmocnienie włosów i przyspieszenie ich wzrostu.
Maska do włosów z siemienia lnianego
Domowej roboty maseczka z nasion lnu jest bardzo łatwa w przygotowaniu, dzięki czemu cieszy się sporą popularnością. Jej stosowanie daje świetne efekty, pod warunkiem, że jest się systematycznym. Maska nawilża i odżywia włosy, a także ułatwia ich rozczesywanie.
Składniki:
- 2 łyżki siemienia lnianego,
- woda.
Siemię lniane należy wsypać do garnka i zalać wrzącą wodą (około 1 szklanki). Mieszankę gotować przez 5 minut, a następnie zostawić do schłodzenia. Po ostygnięciu odcedzić na sitku i nanieść na włosy. Aby poprawić efektywność zabiegu można włosy owinąć czepkiem i ręcznikiem. Po 30 minutach maskę zmyć letnią wodą.
Płukanka z siemienia lnianego
3 łyżki siemienia lnianego należy zalać 500 ml wrzące wody i zostawić do schłodzenia. Po ostudzeniu odcedzić nasiona. Po umyciu włosów szamponem, spłukać je lnianą płukanką i pozostawić bez spłukiwania do wyschnięcia.
Po płukance włosy są jedwabiście gładkie, dobrze nawilżone, śliskie i sypkie.
Żel lniany do włosów
Dzięki temu, że siemię lniane jest bardzo bogate w śluz, może ono posłużyć do przygotowania domowego żelu do stylizacji włosów. To bardzo zdrowa, tania i ekologiczna alternatywa dla sklepowych kosmetyków. W garnku umieścić łyżkę siemienia lnianego i zalać 250 ml wody. Całość gotować przez 15 minut na małym ogniu. Powstały roztwór przecedzić przez sito i ostudzić. Żel można przechowywać w lodówce do miesiąca i używać do codziennej stylizacji włosów.
Picie siemienia lnianego na porost włosów
Wewnętrznie stosowane siemię lniane ma wiele dobroczynnych właściwości dla organizmu. Zła kondycja włosów często związana jest z niedoborem kwasów omega 3 w naszej diecie. Len to doskonałe źródło kwasów omega 3. Jest szczególnie polecane dla osób na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Nasiona lnu są również zasobne w aminokwasy, witaminy i minerały. Picie siemienia lnianego wpływa pozytywnie na kondycję i porost włosów.
Zobacz także
- Włosy wysokoporowate – jak sprawdzić porowatość włosów i jak onie dbać?
- Cera trądzikowa. Jak dbać o cerę trądzikową? Charakterystyka i pielęgnacja
- Co zrobić, żeby włosy szybciej rosły? Sprawdzone domowe sposoby na szybszy porost włosów
- Czym myć panele podłogowe? Domowe sposoby na błyszczące panele
- Czyszczenie aluminium z nalotu, farby i innych zabrudzeń
- Elektryzujące się włosy: Co zrobić, aby włosy się nie elektryzowały?