Blog / Schodząca skóra po opalaniu . Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Schodząca skóra po opalaniu . Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Każdy z nas ceni sobie wspaniałe pamiątki z wakacji, które zdobył podczas leniwego lub aktywnego urlopu. Kochamy długie wylegiwanie się na plaży, słoneczne kąpiele i spacery w pełnym słońcu. Do naszego bagażu z wakacji często doliczamy też te niekoniecznie chciane wspomnienia, którymi jest m.in. schodząca skóra z pleców, ramion i twarzy. Dowiedz się jak odpowiednio zadbać o podrażnioną słońcem skórę,Schodząca skóra po opalaniu . Przyczyny, leczenie i zapobieganie

Schodząca skóra po opalaniu – jak ją pielęgnować?

Intensywne opalanie się lub nawet nieświadome, zbyt długie przebywanie na słońcu bardzo często prowadzi do schodzenia i łuszczenia się skóry. Przeważnie dochodzi do tego, ponieważ  stosowany przez nas balsam lub krem z filtrem UV miał zbyt małą moc lub w ogóle go nie zastosowaliśmy. Skóra schodzi, ponieważ naruszyliśmy warstwę lipidową naskórka. Zadaniem  warstwy lipidowej jest ochrona skóry, a kiedy naskórek ulegnie uszkodzeniu, łuszczy się. Uszkodzony naskórek obumiera i powinien naturalnie się złuszczyć a my przez pierwsze dni powinniśmy uzbroić się w cierpliwość i nie przyśpieszać procesu schodzenia skóry.

Jeśli chcemy wspomóc regenerację skóry powinniśmy zaopatrzyć się w nawilżający balsam do ciała. Systematyczne nawilżanie skóry złagodzi podrażnienia i wspomoże proces regeneracji a także zniweluje nieprzyjemne pieczenie i swędzenie skóry. Do pielęgnacji skóry stosujmy pianki z pantenolem, kremy z witaminą B2 i chłodzące żele aloesowe. Dobrze jeśli stosowane balsamy, mleczka czy kremy miały także w swoim składzie ekstrakt z lipy, zieloną herbatę, witaminę E, masło shea, aloes czy wyciąg z mikołajka nadmorskiego. Ukoją one podrażnienia i przyśpieszą proces odbudowy naskórka.

Kiedy z podrażnionej słońcem skóry zejdą już zaczerwienienia i podrażnienia, możemy użyć peelingu, który pomoże przyśpieszyć proces złuszczania się naskórka. Jeśli będziemy go stosować regularnie unikniemy przebarwień na skórze, które często są następstwem zbyt intensywnego opalania.  Taki peeling możemy stosować co kilka dni, ale dopiero kiedy skóra nie będzie już podrażniona.

Schodząca skóra podczas urlopu a opalanie

Jeśli problem schodzącej skóry dotknął nas w czasie urlopu, nie musimy od razu rezygnować z korzystania ze słońca. Możemy wciąż cieszyć się ładną pogodą, ale zachowując w tym zdrowy rozsądek.

Najważniejsze jest żeby dobrze zabezpieczyć skórę przed działaniem promieni słonecznych stosując odpowiednio mocny filtr. Zbyt niskie filtry w balsamie czy kremie do opalania mogą ponownie naruszyć barierę ochronną skóry. Ważne jest też aby, nawet po krótkim spacerze w intensywnym słońcu, zastosować potem odpowiedni balsam nawilżający i chłodzący.

Starajmy się po powrocie z plaży brać chłodny prysznic, np. z żelem zawierającym chłodzący aloes lub nagietek. Po kąpieli zadbajmy o dobre natłuszczenie i nawilżenie skóry, np. poprzez odpowiednie kosmetyki po opalaniu.

Skóra schodząca po opalaniu – czego nie robić?

Jesteśmy na wakacjach, skóra schodzi nam z pleców, twarzy, ramion a my dalej leżakujemy na plaży? To duży błąd, który popełnia wielu z nas. Jeśli schodzi nam skóra, opalanie tylko pogorszy jej stan i może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam. Jeśli mimo piekącej skóry chcemy wyjść na słońce powinniśmy nasmarować skórę olejkiem o wysokim filtrze UV oraz dla bezpieczeństwa zakryć poparzoną skórę, np. chustą. Unikajmy też bezpośredniego wystawienia się na żar a spędźmy czas w cieniu,

Wielu z nas chce przyśpieszyć schodzenie skóry nakładając peeling od razu jak tylko skóra zacznie schodzić. To także błąd. Z peelingiem lepiej zaczekać kilka dni aż skóra przestanie być podrażniona i zacznie się samodzielnie regenerować. Peeling na schodzącą skórę po opalaniu najlepiej stosować najwcześniej 3 dni od oparzenia słonecznego.

Nawet jeśli dokucza nam, np. swędzenie skóry na plecach po opalaniu, nie powinnyśmy jej zrywać ani zdrapywać. W ten sposób możemy uszkodzić zdrowy naskórek. Najlepiej dać naskórkowi czas do regeneracji i odpowiednio nawilżać skórę a po kilku dniach zastosować delikatny peeling, który nie podrażni skóry. Na podrażnioną skórę nie powinniśmy też nakładać samoopalacza, może on tylko powiększyć plamy, które mogą powstać po zbyt intensywnym opalaniu.

Domowe sposoby na schodzącą skórę po opalaniu

Doskonałym sposobem na rozjaśnienie przebarwień na skórze i nawilżenie skóry jest domowa maseczka ze świeżego ogórka. Ogórki ze skórką myjemy wodą i plastry nakładamy na twarz i dekolt. Taką maseczkę trzymamy na ciele przez ok 20 minut, po zdjęciu w skórę wklepujemy krem nawilżający. Ogórek delikatnie wybieli skórę, napnie ją i nawilży.

Skóra potrzebuje wody, nie tylko tej dostarczonej z zewnątrz. Pijmy zatem dużo wody mineralnej i wzbogaćmy dietę w witaminę C, która ma działanie wybielające. Jedzmy owoce i warzywa a zrezygnujmy z ciężkostrawnych posiłków.

Dobrym sposobem jest także prysznic w chłodnej wodzie. Zadziała on przeciwbólowo ponieważ zimna woda obniży temperaturę zakończeń nerwowych skóry. Na początek opłukujemy skórę letnią wodą i dopiero po kilku minutach obniżamy jej temperaturę.

Na poparzoną skórę możemy też nałożyć miód, ma on przeciwzapalne i przeciwbakteryjne właściwości przyśpieszające gojenie. Gazę pokrywamy niewielką ilością miodu i przykładamy na kilkanaście minut do podrażnionej skóry.

Nasze babcie na poparzenia słoneczne stosowały także maślankę lub zsiadłe mleko. My także możemy z tego skorzystać ponieważ są one cennym źródłem białka, witaminy E, A i D oraz nałożone na zaczerwienioną skórę wspomogą jej regenerację. Ważne aby zastosowane produkty nie były słodzone, cukier bowiem dodatkowo podrażni skórę.

Na skórę możemy przyłożyć także bogate w hamującą stany zapalne cystatynę białko jaja kurzego. Gazę smarujemy białkiem jaja i delikatnie przykładamy do skóry na ok 15 minut.

Ocet z kolei działa podobnie do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i stosowanie okładów z niego pozwoli odzyskać skórze prawidłowy odczyn pH i przyniesie ulgę dla podrażnionej skóry. Gazę nasączamy 2 łyżkami octu i przykładamy do skóry na 15 minut.

Skórę mamy tylko jedną i jeśli chcemy żeby długo wyglądała młodo i zdrowo powinniśmy ostrożnie podchodzić do opalania. Odpowiednie kremy z filtrem na czas opalania i chłodzące balsamy stosowane po kąpielach słonecznych to podstawa żeby skóra długo zachowała dobrą kondycję. Jeśli już dojdzie do poparzenia słonecznego, traktujmy naszą skórę delikatnie i zadbajmy o jej chłodzenie i nawilżanie. Starajmy się także nie przebywać za długo na słońcu. Wylegiwanie się na słońcu brzmi kusząco, ale zbyt długie wystawianie skóry na promienie słoneczne może nam tylko zaszkodzić.

Zobacz także