Rozdwojone końcówki są dosyć powszechnym problemem włosów, który z pewnością nie doda im urody. Sprzymierzeńcem utrzymania ich w bardzo dobrej kondycji są odpowiednie kosmetyki, a także domowe sposoby pielęgnacji, których zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nawilżenia, a także zapobieganie zniszczeniom kosmyków w przyszłości.
Jakie są przyczyny rozdwajania się włosów?
Spory wpływ ma na nie przede wszystkim niewłaściwa pielęgnacja. Przesuszenie włosów, jest powodem uszkodzenia ich struktury i utraty spójności, a co za tym idzie, ich rozszczepienia. Włosy suche są niezwykle podatne na rozdwajanie. Szkodzimy kosmykom, jeśli zbyt często korzystamy z lokówki czy suszarki do włosów. Inne czynniki doprowadzające do rozdwojonych końcówek to:
- chlor znajdujący się w wodzie
- silny wiatr
- promieniowanie słoneczne (UVA i UVB)
- klimatyzacja przesuszająca powietrze
- za gwałtowne rozczesywanie włosów
- sól zawarta w wodzie morskiej
- uszkodzenia mechaniczne podczas używania ozdób do włosów
- korzystanie z kosmetyków mających w składzie alkohol
- rozjaśnianie, farbowanie i trwała
- dieta niskotłuszczowa
- stosowanie pianek i lakierów
Zbawienna moc olejków
Odpowiednio dobrane domowe zabiegi pielęgnacyjne, mogą poradzić sobie z rozdwajającymi się końcówkami. Jeżeli nasze włosy są cienkie i często się przetłuszczają, warto na nie zaaplikować lekkie serum na rozdwojone końcówki. Serum przedostanie się, w głąb kosmyków doskonale je zregeneruje, a także odżywi zewnętrzną warstwę włosa. Warto jedynie pamiętać, o regularności wykonywanych zabiegów, aby uzyskać jak najlepsze efekty. W przypadku kiedy nasze włosy są grube czy kręcone, najlepszym wyjściem będzie ich olejowanie. Drogocenna moc olejków znana jest ludziom na całym świecie. Możemy do takich czynności użyć olejku migdałowego, oleju kokosowego czy zwykłej oliwy z oliwek. Oleje te doskonale wpływają na rozdwojone końcówki. Wystarczy nałożyć wybrany przez nas naturalny olejek na włosy i zostawić go na całą noc, czy też kilka godzin. Po takim intensywnym zabiegu, należy umyć włosy i nałożyć na nie odżywkę. Pamiętamy, o dokładnym spłukaniu ich wodą. Dzięki olejowaniu pasma staną się znakomicie odżywione i bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia.
Szampony i odżywki w walce z rozdwojonymi końcówkami
Na rozdwojone końcówki włosów, dobrze wpłyną również delikatne szampony oczyszczające oraz nawilżające odżywki. Przy wyborze właściwych kosmetyków pamiętajmy, iż najlepszym wyborem będą preparaty, o jak najbardziej naturalnym składzie. Silnie działające składniki aktywne, mogą jedynie doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń w strukturze włosa. Unikajmy zatem takich składników jak: SLS, SLES, PEG, PPG, flatany, czy parabeny. Codzienna pielęgnacja, przy użyciu produktów pełnych protein sprawi, iż nasze włosy staną się wyraźnie silniejsze, a problem z nieestetycznymi rozdwojonymi końcówkami, sam zniknie. Warto także, raz w tygodniu korzystać z intensywnych masek, pełnych olejków oraz ekstraktów. Pamiętajmy, iż dobre maski i odżywki do włosów, swoją moc powinny czerpać przede wszystkim z natury. Maskę należy zostawić na włosach przez pół godziny, dobrze jest także owinąć głowę ręcznikiem, co ułatwi wchłanianie się składników aktywnych, w nasze kosmyki. Po każdym umyciu włosów nakładajmy odżywkę regenerującą, powinno to stać się naszym rytuałem. Dobrze dobrane kosmetyki sprawią, że włosy staną się o wiele lepiej odżywione, od zewnątrz, jak i od wewnątrz, a końcówki przestaną się rozdwajać.
Domowe sposoby na rozdwojone końcówki
Warto zastosować także kurację wspomagającą, w której zastosujemy domowe produkty spożywcze, o doskonałych właściwościach na nasze włosy. Co najlepiej zadziała na mocne zniszczenia ?
1. Majonez
Aby, zrobić taką maseczkę, wystarczy zmieszać ze sobą 3 łyżki majonezu z 1 żółtkiem oraz odrobiną wyciśniętego soku z cytryny. Następnie łączymy wszystkie składniki i nakładamy na całą długość pasm. Włosy owijamy folią spożywczą i zostawiamy na około 20 minut. Po tym czasie spłukujemy maseczkę i myjemy głowę delikatnym szamponem. Warto taki zabieg wykonywać 2 razy w tygodniu.
2. Banan
Maseczka z dojrzałych bananów doskonale nawilża i natłuszcza włosy, przywracając im elastyczność. Dobra propozycja, dla osób borykających się z przesuszonymi włosami. Aby, ją zrobić, należy połączyć 1 dojrzałego banana z 3 łyżkami jogurtu, łyżeczką wody różanej oraz soku z cytryny. Wszystko razem dokładnie mieszamy i nakładamy na końcówki włosów.
3. Miód
Szklankę miody łączymy z 2 łyżkami oliwy z oliwek. Nakładamy na całą długość włosów na 20 minut. Po tym czasie dokładnie spłukujemy włosy.
Rozdwojone końcówki a dieta
Jeśli zabiegi pielęgnacyjne pomagają naszym włosom, jednak problem z rozdwajającymi się końcówkami, cały czas wraca, warto zwrócić uwagę również na dietę. Od tego, co spożywamy, zależy w dużej mierze kondycja naszych włosów. W codziennym jadłospisie, nie powinno zabraknąć witamin z grupy B, błonnika czy witaminy A. Ich niedobór może doprowadzić do osłabienia struktury włosa, a co za tym idzie do rozdwojenia końcówek. Dobrym rozwiązaniem, jest również sięgnięcie po suplementy diety na włosy, dzięki którym będziemy mieć pewność, że dostarczamy im wszelkich niezbędnych składników odżywczych.
W jaki sposób można zapobiec rozdwajaniu się włosów?
- Myj włosy prawidłowo, zawsze nakładaj na nie rozcieńczony wcześniej szampon.
- Pamiętaj, aby wiązać włosy w taki sposób, żeby nie ocierały się o ubranie.
- Nie trzyj włosów ręcznikiem.
- Nie trzyj włosów w trakcie mycia.
- Nie trzymaj rozpuszczonych włosów na kurtce.
- Podcinaj końcówki regularnie.
- Jeśli musisz korzystać z suszarki to susz włosy do połowy albo do 3/4 długości, unikaj suszenia końcówek.
- Ogranicz stylizację przy użyciu lokówki czy prostownicy.
- Unikaj czesania mokrych włosów.
- Korzystaj z odpowiednich produktów do pielęgnacji włosów, bez szkodliwych składników.
- Spinaj włosy na noc
- Korzystaj z właściwej szczotki do włosów, wybieraj akcesoria drewniane zamiast plastikowych.
Żaden kosmetyk nie da natychmiastowych i spektakularnych efektów. Aby raz na zawsze, pozbyć się rozdwajających końcówek, należy korzystać ze środków zapobiegawczych, stosować odpowiednie kosmetyki, a także zmienić swoją dietę.
Zobacz także
- Rozjaśnianie włosów cytryną. Instrukcja krok po kroku
- Soda oczyszczona na włosy. Kiedy i jak stosować, jakie efekty przynosi?
- Sok z cebuli na włosy. Jak stosować i jakie właściwości ma cebula na włosy?
- Wady i zalety mycia włosów szarym mydłem
- Wypadanie rzęs. Przyczyny wypadania, co robić gdy rzęsy wypadają?