Blog / Rodzaje pilników do paznokci i jak je stosować

Rodzaje pilników do paznokci i jak je stosować

Pilniczek do paznokci, czyli nail files,  to nieodzowny element pielęgnacji paznokci. Pilniczki służą do skracania paznokci i nadawania im odpowiedniego kształtu. Ten, wydawałoby się prosty, sprzęt, występuje w wielu rodzajach. Na rynku dostępne są pilniczki wykonane z różnych materiałów, przeznaczone do różnych typów paznokci, o różnych kształtach, ziarnistości i cenie. Mimo że na pierwszy rzut oka są do sobie podobne, każdy może spełniać inną funkcje.

Pilniczek do paznokci

Rodzaje pilniczków do paznokci

W sklepach kosmetycznych pilniki występują w szerokiej gamie, różnią się tworzywem, z jakiego zostały wykonane oraz ziarnistością. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki pilniczek do paznokci wybrać. Trzeba dopasować go indywidualnie do swoich paznokci, można również poradzić się kosmetyczki.

 • Pilniczki szklane – są bardzo wytrzymałe, nie tracą swoich właściwości przez wiele lat. Wykonane są z kilkakrotnie hartowanego szkła, które następnie wytrawiane jest kwasami lub piaskowane. W ten sposób pilnik uzyskuje odpowiednią ziarnistość. Pilniki szklane są bardzo higieniczne, można je myć pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować. Są bardzo delikatne dla paznokci, nie powodują uszkodzeń płytki, a dodatkowo ją wzmacniają, przeciwdziałają łamliwości i rozdwajaniu paznokci. Można ich używać do pielęgnacji paznokci naturalnych, akrylowych i żelowych. Mogą być również przydatne do usuwania zrogowaciałej skóry na piętach.
 • Pilnik ceramiczny – pilniczki ceramiczne są przeznaczone do delikatnych i wrażliwych paznokci, ponieważ idealnie wygładzają brzegi, oraz zamykają powierzchnie paznokcia. Są antybakteryjne, dlatego mogą być używane przez osoby uczulone na metale. Są łatwe do pielęgnacji, dlatego często można je spotkać w gabinetach kosmetycznych. Podobnie, jak pilniki szklane, są bardzo trwałe i odporne na ścieranie.
 • Pilniczek metalowy – to najstarszy rodzaj pilniczka, który powoli traci na popularności. Pilniki metalowe to drobniutkie opiłki ze stali szlachetnej, które nałożone są na nierdzewną blaszkę. Mogą mieć różną ziarnistość, jeżeli są odpowiednio stosowane, nie niszczą paznokci. Podobnie jak szklane, mogą być myte, dezynfekowane i sterylizowane. Są przydatne do manicure i pedicure oraz do obróbki paznokcie żelowych, akrylowych i tipsów. Przykładem metalowego pilnika, jest pilnik Figaro, wykonany ze stali węglowej. Pilniczek od lat cieszy się niesłabnącą popularnością.
 • Pilniczek diamentowy – kolejny pilniczek kosmetyczny, który cechuje się bardzo długą żywotnością. Powierzchnią ścierną są mocne, diamentowe opiłki, które idealnie wyrównują brzegi paznokcia. Mogą być wykorzystywane do pedikiuru, są również pomocne w zabiegach podologicznych. Jest łatwy do czyszczenia i dezynfekcji.
 • Pilniczek papierowy– to jeden z najtańszych i najpopularniejszych pilniczków, często używany przez manicurzystki. Można ich używać do naturalnych paznokci, są również przydatne do prac związanych z przedłużaniem i odbudową paznokci. Cierną warstwą pilnika jest rodzaj papieru, na którym są przyklejone różnego rodzaju opiłki. Najczęściej są to opiłki z drewna skandynawskiego lub z tlenku aluminium.
 • Pilniczek jednorazowy -to najbardziej higieniczny typ pilniczka. Używane są najczęściej w gabinetach kosmetycznych, po użyciu są utylizowane. Pilniczki jednorazowe wykonane są z reguły z papieru, często sprzedaje się je w zestawach.
 • Elektryczny pilniczek do paznokci – elektryczne pilniczki, czyli frezarki są powszechnie używane w gabinetach kosmetycznych. Za ich pomocą można usunąć lakier hybrydowy, akrylowy, pozbyć się skórek oraz nadać paznokciom odpowiedni kształt.
 • Pilnik laserowy do paznokci- to bardzo trwały pilniczek, wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej, którego powierzchnia jest ostrzona laserowo. Najczęściej jest dwustronny, idealnie nadaje się do naturalnych paznokcie, nie niszczy ich
 • Pilniki na szczególne potrzeby – w tej kategorii można znaleźć pilniki, które są pomocne w leczeniu powszechnie występujących dolegliwości, np. pilnik kątowy do wrastających paznokci

Ziarnistość pikników do paznokci

Ziarnistość, czyli gradacja, to bardzo istotna cecha pilników do paznokci. Jest to poziom nasycenia pilniczka ilością ziaren ściernych. Im jest wyższa ziarnistość, tym jest on bardziej szorstki. Jeżeli ziarnistość jest niska, pilniczek jest delikatny, ma właściwości polerskie. Na rynku można spotkać pilniki o czterech głównych rodzajach ziarnistości. Są to:

 • Pilniki gruboziarniste – gradacja wynosi od 80 do 100. Pilniki tego typu służą do zdejmowania tipsów i innych materiałów z płytki paznokcia. Należy stosować go z ostrożnością, ponieważ może uszkodzić paznokcie.
 • Pilniki średnioziarniste (100-180)– najczęściej stosowany typ pilnika, służy do skracania paznokci oraz modelowania paznokci akrylowych i żelowych
 • Pilniki drobnoziarniste (180-400) – służą do wygładzania naturalnej płytki paznokcia oraz ostatecznego modelowania paznokcie żelowych i akrylowych.
 • Polerki (500-3000) – nadają paznokciom połysk, wyrównują powierzchnię.

Jaki pilniczek do paznokci kupić?

Na rynku jest mnogość pilników, dlatego ciężko podjąć ostateczną decyzją. Należy zastanowić się do jakiego typu paznokci ma służyć. Inny pilnik sprawdzi się do paznokci delikatnych i kruchych, inny do naturalnych, a jeszcze inny do akrylowych. Ważny jest również kształt pilnika. Najbardziej uniwersalny jest pilnik prosty, ponieważ można nim skracać, polerować i modelować paznokcie. Pilnik zaokrąglany przydatny jest do pracy przy skórkach, a blok idealnie sprawdzi się do matowienia i wygładzania paznokci. Istotne jest również, gdzie pilniczek będzie używany, ponieważ inny warto wybrać do użytku domowego, a inny do pracy w gabinecie. Najlepiej kupić zestaw pilników do paznokci, który będzie zawierał pilniki o różnej gradacji. Dzięki temu będzie można wykonać różnorodne zabiegi przy płytce paznokcia. W dobrych sklepach z akcesoriami kosmetycznymi można kupić różnorodne ostrza, noże, nożyczki halabardy i pilniczki. Warto zdecydować się na wyroby sprawdzonych producentów, dzięki temu pilniczki będą wytrzymałe i dobrej jakości.

Zobacz także