Blog / Renowacja kurtki skórzanej. Jak wyczyścić kurtkę ze skóry domowymi sposobami?

Renowacja kurtki skórzanej. Jak wyczyścić kurtkę ze skóry domowymi sposobami?

Odzież i galanteria skórzana cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dodatki skórzane dodają stylizacji uroku i charakteru. Niestety posiadanie wyrobów skórzanych wiążę się z koniecznością odpowiedniej pielęgnacji, z czego wiele osób nie zdaje sobie sprawy. W jaki sposób dbać o kurtkę skórzaną, a także inne wyroby ze skóry, aby cieszyć się doskonałym wyglądem na długie lata?renowacja kurtki skórzanej

Wzrost popularności odzieży i galanterii skórzanej

Zarówno odzież, jak i galanteria skórzana znana jest od wielu lat. Cechuje się ona niebywałą trwałością, a także wysoką jakością wykonania. Skóra to materiał, który przy zachowaniu odpowiedniej pielęgnacji może prezentować się doskonale przez wiele lat. Niestety brak stosowania pielęgnacji lub nieodpowiednie jej przeprowadzanie może zakończyć się nieodwracalnym zniszczeniem przedmiotu. Dlaczego odzież skórzana zyskuje na popularności? Ważna jest tutaj nie tylko niebywała trwałość skóry, ale także jej szlachetność i fakt, iż można komponować ją zarówno z eleganckimi, jak i sportowymi ubraniami. Dodatki skórzane, jak paski, czy portfele cieszą się ogromną popularnością. Na pierwszy plan wysuwają się także skórzane ramoneski, które jednak wraz z upływem czasu mogą pękać. Dlaczego tak się dzieje? Jak zadbać o skórzaną kurtkę, aby mogła służyć jak najdłużej?

Renowacja kurtki skórzanej- Domowe sposoby

Woda z mydłem

Skóra nie lubi wody, jednak nawilżenie szmatki wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła może sprawić, że z powierzchni kurtki znikną niezbyt uporczywe zabrudzenia. Warto jednak pamiętać, aby szmatka była dobrze odsączona. Jeżeli będzie ona zbyt mokra i skóra ”napije się” wody, wówczas będzie istniało ryzyko, iż popęka!

Woda z amoniakiem

Zastosowanie wody z amoniakiem w proporcji 1:1 jest popularne wśród wielu posiadaczy odzieży i galanterii skórzanej. Doskonale sprawdza się w przypadku czyszczenia skór licowych. Roztwór należy dobrze wymieszać i z użyciem miękkiej szmatki nanieść na zabrudzoną skórę. Całość należy potrzeć i osuszyć. Oczywiście analogicznie do pierwszego sposoby, warto pamiętać o dokładnym odsączeniu ściereczki, aby woda nie zmoczyła skóry w zbyt dużym stopniu.

Zimne mleko

Zastosowanie zimnego mleka znane było już wśród naszych babć. Mowa oczywiście o mleku, które mamy w lodówce. Nie trzeba w tym celu zdobywać mleka pozyskanego bezpośrednio od zwierzęcia. Doskonale sprawdza się przy czyszczeni białych skór. Mleko nie musi być rozcieńczane z wodą. Wystarczy wylać odrobinę płynu na szmatkę i potrzeć skórę. Z pewnością zabrudzenia bez problemu zostaną usunięte zwłaszcza wśród białych skór. Oczywiście mleko może być stosowane także w przypadku wariantów czarnych, brązowych i w przypadku innych kolorów skóry.

Pasta z mąki ziemniaczanej i benzyny

Mieszanka ta może wydawać się niecodzienna. Jest to jednak prawdziwy sojusznik w przypadku walki z uporczywymi zabrudzeniami na skórach. W jaki sposób przygotować roztwór? Wystarczy wymieszać składniki, nanieść na ubranie i wetrzeć za pomocą miękkiej szmatki. Następnie należy osuszyć materiał. Następnie należy przetrzeć skórę spirytusem i osuszyć. Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż takie połączenie stosowane jest wyłącznie w przypadku uporczywych i widocznych plam, które nie chcą usunąć się dzięki wymienionym wcześniej sposobom.

Zmywacz do paznokci

Często zdarza się tak, że na skórzanej kurtce, a zwłaszcza rękawach mogą pojawić się ślady atramentu. Taką plamę wystarczy potraktować zmywaczem do paznokci. To szybki i prosty sposób, aby zażegnać problem uporczywych, niebieskich plam tego pochodzenia.

Jak odświeżyć kolor skóry?

Skórzana odzież i galanteria wymaga tego, aby systematycznie stosować środki nawilżające, dzięki którym skóra odzyska blask i doskonały wygląd. W jaki jednak sposób sprawić, aby odświeżenie koloru przebiegło jak najlepiej?

Profesjonalne preparaty do pielęgnacji skóry

Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych preparatów, dzięki którym nawilżenie skóry jest proste. Mowa tutaj o chusteczkach pielęgnacyjnych lub preparatach, które należy wylać na chusteczkę i wetrzeć w powierzchnię skóry. Niestety wadą takich rozwiązań jest stosunkowo niska dostępność. Za zastosowaniem takiego rozwiązania przemawia jednak wysoka jakość produktów, atrakcyjna cena, a także efekt nawilżenia skóry na długo.

Balsam do ciała

Nie każdy wie o tym, że doskonałym środkiem pielęgnacyjnym skóry może okazać się tradycyjny balsam do ciała. Skóra reaguje w tym przypadku tak samo, jak skóra człowieka, która także wymaga systematycznej pielęgnacji. Balsam należy wetrzeć w powierzchnię kurtki skórzanej za pomocą miękkiej szmatki. Nadmiar należy zebrać suchym kawałkiem materiału. Oprócz balsamu stosować można także naturalne olejki jak olejek arganowy, czy olejek ze słodkich migdałów.

Pielęgnacja kurtki skórzanej- O czym należy pamiętać?

Kurtki skórzane cechują się doskonałym wyglądem oraz świetną jakością. Niestety każdy posiadacz odzieży tego typu musi wiedzieć, iż ciąży nad nim konieczność odpowiedniej pielęgnacji. Nie ma znacznie, czy chodzi tutaj o kurtkę, pasek, czy portfel. Skóra nie toleruje nadmiaru wody. Pod jej wpływem ”puchnie” i pęka, co może doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia.

Zobacz także