Blog / Puszące się włosy. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły?

Puszące się włosy. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły?

Puszące się pod wpływem wilgoci lub po umyciu kosmyki, psują wygląd wielu pięknym fryzurom. Posiadaczki takiego rodzaju włosów narzekają na ich matowość, wywijanie w przeróżne strony, a także szorstkość ich struktury. Przyczyn takiego stanu może być wiele, jednak warto przetestować ciekawe podpowiedzi, niwelujące puszenie zanim zdecyduje się na wizytę u trychologa. Marzenie gładkich i lśniących włosów jest w zasięgu ręki, dzięki sprawdzonym kosmetykom oraz domowym sposobom, które przedstawione zostały w artykule.
Puszące się włosy. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły

Przyczyny puszenia się włosów

Osoby, które posiadają puszące się włosy posiadają specyficzną ich budowę. Odziedziczone w genach, szybko wchłaniające wilgoć oraz wysokoporowate, nigdy nie będą stu procentowo gładkie, jednak jest możliwość w dużym stopniu przyczynić się do ich wygładzenia. Odpowiednie kosmetyki oraz domowe sposoby mogą znacznie w tym pomóc. Puszenie się włosów najczęściej wynika z wielokrotnych, zbyt częstych wizyt w salonach fryzjerskich. Trwała ondulacja, rozjaśnianie, codzienne używanie prostownicy osłabiają włosy, niszcząc naturalne otoczki tłuszczowe zatrzymujące wewnątrz włosa wilgoć. Zniszczenie tej osłonki daje efekty puszenia się, matowienia, suchości i trudności w rozczesywaniu.

Jak można wygładzić puszące się włosy?

Nadawanie sprężystości, blasku i wygładzenia wiąże się z koniecznością ich odbudowy. Wszystkie zabiegi i kosmetyki, które będą pomocne mają za zadanie domykać łuski włosów. W czasie poprawiania ich otoczki należy zrezygnować z inwazyjnych zabiegów jak farbowanie, suszenie, prostowanie, kręcenie czy też trwała. Modelowanie i suszenie powinno być wykonywane za pomocą mniej niszczącej, okrągłej szczotki, a najlepiej jak by suszenie przebiegało całkowicie naturalnie.

Sprawdzone sposoby oraz kosmetyki na puszenie się włosów

Przy każdym sposobie, bądź kosmetyku należy wziąć pod uwagę, aby stosować je przez minimum miesiąc w celu zauważenia lepszych rezultatów.

1. Olejowanie

Jeden z najskuteczniejszych i najprostszych sposobów na wygładzenia włosów. Taki zabieg można wykonywać zarówno na mokro jak i sucho. Olejowanie na sucho polega na dokładnym nałożeniu olejków przed myciem na całą długość włosów (na cienkie lub przetłuszczające się wystarczy do połowy długości) i pozostawienie na minimum pół godziny. Można również olejować włosy na noc, a rano je umyć. Dzięki temu produkt lepiej się wchłonie w łuski i odżywi je. Dopasowanie odpowiedniego olejku jest zależne od porowatości włosów. Wysokoporowate, czyli najbardziej puszące się powinny otrzymać olejek arganowy oraz lniany nierafinowany. Srednioporowate są najlepiej odżywione dzięki olejowi kokosowemu, natomiast wygładzanie samych końcówek to zadanie dla płynnej keratyny. Aby efekty były jeszcze bardziej widoczne, można na włosy z olejkami nałożyć odżywkę, która poprawi jego działanie, trzymając ją na włosach 15-30 minut przed myciem.

2. Odżywka po każdym myciu włosów

Poprawienie stanu puszących się włosów, można uzyskać również poprzez nakładanie odżywki po każdym myciu. Nawet krótki czas, 2-3 minuty, sprawi, że efekty będą widoczne. W tym sposobie ważny jest skład odżywki, która powinna zawierć dużo olejków oraz silikonów. Dobrym sposobem podbijającym efekty dociążenia włosów jest używanie na wysuszone włosy odżywek w sprayu oraz wcieranie produktów w końcówki.

3. Stosowanie kosmetyków z silikonami

Demonizacja kosmetyków z silikonami nie ma swojego zastosowania w przypadku włosów. Dla tych puszących się silikony działają w bardzo zadowalający sposób. Oblepiają łuski ochronnymi warstwami, chroniąc przed wilgocią, nadając blask i sprężystość. Należy jednak zwracać uwagę, aby kosmetyki (serum, odżywki, maski) zawierały silikony łatwo zmywalne za pomocą szamponu. Produkty te powinny zawierać składniki takie jak: lauryl methicone, dimethicone, hydolized wheat protein hydroxypropyl polysiloxane, phenyl trimethycone, amodimethicone, beheonoxy dimethicone, cyclopentasiloxane, cyclomethicone. Są nieszkodliwe dla włosów pod warunkiem używania od czasu do czasu szamponu oczyszczającego.

4. Jedwabna poduszka

Niezbyt oczywistym sposobem na zmniejszenie się puszenia włosów jest spanie na jedwabnej poduszce. Sprawia ona, że włosy dzięki ślizganiu się po materiale, nie ocierają się o niego (w przeciwieństwie do bawełnianej poduszki, która otwiera łuski i pociera o włosy, przez co się łamią i są matowe) zachowując więcej gładkości.

5. Spłukiwanie chłodną wodą

Prostym, szybkim i skutecznym trikiem na puszenie się włosów jest polewanie ich zimną woda po umyciu. Dzięki temu zamykają się łuski, a dodatkowo skóra głowy zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, sprawiając, że włosy nie tylko są bardziej gładkie, ale również mniej przetłuszczające się.

6. Domowe płukanki z octu jabłkowego

Mikstury, które zawierają w swoim składzie ocet jabłkowy oraz wodę, świetnie działają na struktury włosów. Płukanie ich w tym połączeniu domyka łuski, nadaje sypkości po wysuszeniu oraz sprawia, że są bardziej proste. Dodatkowo Ph o odczynie kwaśnym nadaje błysku, gładkości oraz utrwala kolor na włosach farbowanych.

Domowa płukanka octowa – jak zrobić?

Do uzyskania płukanki potrzeba octu jabłkowego raz wody. Miesza się składniki w proporcji 1:6, następnie polewając włosy i zostawiając na 2-3 minuty. Dobrym sposobem jest również wlanie mieszanki do umywalki bądź miski i moczenie włosów. Następnie należy je spłukać. Nieprzyjemny zapach octu, najczęściej znika po wysuszeniu.

Jakie fryzury do zminimalizowania puszenia się włosów?

Włosy, które są mocno narażone na uszkodzenia powinny być wiązane w luźny kucyk lub delikatne warkocze. Dzięki temu, nie będą się plątać przy wietrze, wyrywać oraz puszyć. Zapobiegnie to dodatkowemu niszczeniu ich, a także pomoże przy wracaniu do gładkości i dobrej kondycji. Najbardziej wymagającą fryzurą dla takich włosów jest codzienne ich okładanie, lokowanie lub prostowanie, dlatego też należy je ograniczyć do minimum. Dodatkowo warto pamiętać, aby myć włosy najrzadziej jak to możliwe i suszyć naturalnie, bez pomocy źródeł ciepłego powietrza.

Zobacz także