Blog / Przysiady sumo. Jak je prawidłowo wykonywać?

Przysiady sumo. Jak je prawidłowo wykonywać?

Przysiady to niezwykle efektywne ćwiczenia, dzięki którym można w sposób znaczący poprawić kondycję całego swojego ciała. W ostatnim czasie coraz popularniejsza staje się jedna z wariacji tego ćwiczenia. Chodzi tutaj oczywiście o przysiady sumo. Codzienne wykonywanie przysiadów sumo wzmacnia mięśnie pośladków, ud i łydek. Czym konkretnie różnią się przysiady sumo od innych rodzajów tego ćwiczenia? Jak prawidłowo robić przysiady sumo? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!Przysiady sumo. Jak je prawidłowo wykonywać

Dlaczego warto wykonywać przysiady sumo?

Przysiady to rodzaj ćwiczeń, który w szczególności angażuje mięśnie ud, łydek oraz pośladków. Każdorazowo podczas wykonywania przysiadu pracują przede wszystkim mięśnie kulszowo-goleniowe, zaś w trakcie prostowania uaktywnia się mięsień czworogłowy uda. W wykonywaniu przysiadów biorą także udział inne mięśnie, m.in. mięśnie pleców i brzucha. Te mięśnie pełnią jednak przede wszystkim funkcje stabilizujące i pomocnicze. Systematyczne wykonywanie przysiadów w domowym zaciszu to doskonały pomysł, ponieważ dzięki temu prostemu ćwiczeniu wzmacniamy mięśnie pleców, pośladków i brzucha, a jednocześnie stabilizujemy całą swoją sylwetkę. Przysiady mają także dobroczynny wpływ na gęstość kości i ruchomości stawów.

Przysiady sumo to jedna z popularnych wariacji na temat tego prostego, a jednocześnie bardzo efektywnego ćwiczenia. Polecają je wszyscy instruktorzy fitness oraz trenerzy personalni. Wykonywanie przysiadów sumo poleca się przede wszystkim tym, którym zależy na stosunkowo szybkie osiągnięcie szczupłej figury. Przysiady sumo jak mało które ćwiczenie wzmacniają oraz kształtują pośladki i wewnętrzną część ud. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że wyszczuplają znacznie szybciej niż przysiady w wersji tradycyjnej. Wszystko to za sprawą innego rozstawienia nóg, dzięki któremu mięsień czworoboczny i mięśnie pośladkowe pracują o wiele wydajniej.

Przysiady tradycyjne a przysiady sumo – najważniejsze różnice

Przysiady sumo to typ przysiadów, który od przysiadów klasycznych różni się przede wszystkim sposobem ułożenia stóp. Przy wykonywaniu przysiadów sumo palce stóp kierujemy na zewnętrzną stronę, a uda ustawiamy równolegle do podłoża. Dzięki takiemu ułożeniu ciała w trakcie wykonywania ćwiczenia zaangażowane są do pracy inne grupy mięśni aniżeli w przypadku zwykłych przysiadów. Tak samo jak w wersji podstawowej, przysiady sumo angażują mięśnie łydek, pośladek, ud i bioder, ale oprócz tego wewnętrzne mięśnie ud, tzw. przywodziciele. Przysiad sumo jest doskonałym uzupełnieniem dla przysiadów tradycyjnych. Warto wiedzieć, że przysiady sumo traktuje się z reguły jako uzupełnienie dla przysiadów klasycznych. Najlepsze efekty uzyskamy, gdy będziemy łączyć przysiady klasyczne z przysiadami sumo. Przysiady sumo możemy wykonać bez bądź z obciążeniem. Przysiady z obciążeniem zaleca się jednak tylko tym osobom, które mają już jakieś doświadczenie w wykonywaniu tego typu ćwiczeń.

Jak robić przysiady sumo?

Jak prawidłowo wykonać przysiady sumo? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Należy mieć świadomość tego, że prawidłowe wykonanie ćwiczenia jest kluczem do osiągnięcia wymarzonej, szczupłej sylwetki. Pozycja wyjściowa to pozycja rozkroczna. Stopy powinny być ustawione szerzej od szerokości barków. Stopy kierujemy do zewnątrz. Jeśli mamy ciężar, np. kettle lub butelki, utrzymujemy je w wyprostowanych ramionach skierowanych w dół bądź utrzymywanych przed klatką piersiową. Na mocnym wdechu należy wykonać spokojny i kontrolowany przysiad – jednocześnie zginamy staw biodrowy i stawy kolanowe. Podczas wykonywania ćwiczenia trzeba bardzo mocno rozpychać kolana na zewnątrz. Przysiad sumo wykonujemy do momentu, gdy ciężar dotknie podłoża. Uwaga: w przypadku, gdy głębokość tego przysiadu miałaby spowodować jakiekolwiek błędy w jego technice, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wcześniejsze skończenie przysiadu. Na wydechu wykonujemy mocny wyprost w stawie biodrowym i kolanowym.

Przysiady sumo – najważniejsze wskazówki

Przysiady sumo to nie jest łatwy rodzaj ćwiczenia. W ich wykonywaniu najistotniejsza jest technika. Należy pamiętać o tym, aby nie bujać całym ciałem. Trzeba mieć maksymalnie spięte mięśnie pleców, pośladków i brzucha. W ten sposób utrzymamy optymalną, wyprostowaną postawę i unikniemy tak zwanego „kociego grzbietu”. Głowę trzeba trzymać w tej samej linii co plecy. W żadnym wypadku nie wolno stracić koncentracji. Ciężar powinien być rozkładany równomiernie na całych stopach. W przypadku, gdy decydujemy się na przysiady z obciążeniem, wówczas musimy pamiętać o tym, aby w optymalny sposób dobrać jego wagę.