Blog / Przyczyny wypadania włosów i najlepsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem

Przyczyny wypadania włosów i najlepsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem

Na wzrost włosów wpływa wiele czynników, np. dieta, przyjmowanie leków, styl życia, stres, infekcje oraz choroby przewlekłe, a nawet smog. Włosy rosną średnio od 2 do 9 lat. Widok wypadających włosów jest przyczyną wielu zmartwień. Warto zdawać sobie sprawę, iż każdego dnia wypada od 50 do 100 włosów i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak zostanie zachwiany stan równowagi, wówczas włosów zaczyna ubywać w szybkim tempie. Wypadanie włosów to problem, który dotyczy sporej części społeczeństwa. W przypadku kobiet wypadające włosy niekiedy są efektem zmian hormonalnych towarzyszących menopauzie lub ciąży. Aby poradzić sobie z problemem wypadania włosów, bardzo ważne jest rozpoznanie źródła problemu.
Przyczyny wypadania włosów i najlepsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem

Jakie są możliwe przyczyny wypadania włosów?

Przyczyn nadmiernego wypadania włosów może być wiele, od nieodpowiedniej pielęgnacji, złej diety, aż po problemy zdrowotne. Oto najważniejsze z nich:

Nieodpowiednia pielęgnacja
Bardzo niekorzystny wpływ na kondycje włosów ma ich czesanie na siłę oraz tapirowanie. Zbyt wysoka temperatura suszenia i stylizacji włosów (kręcenia loków i prostowania). Również częste noszenie włosów w ciasnym koku lub kucyku podrażnia skórę głowy prowadząc do osłabienia i zaniku mieszków włosowych. Włosy mogą być bardzo osłabione i wypadać na skutek używania zbyt dużych ilości kosmetyków do stylizacji. Niektóre kosmetyki, mają wiele szkodliwych dodatków chemicznych, które wysuszają i osłabiają włosy. Kolejną przyczyną osłabienia i wypadania włosów jest częste ich farbowanie oraz zabieg ondulacji.

Choroby skóry
Powodem łysienia często bywa grzybica skóry głowy. Grzybicy towarzyszy z reguły stan zapalny uniemożliwiający prawidłowy wzrost włosów.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Przyczyna wypadania włosów może mieć źródło w zaburzeniach hormonalnych. Osobami szczególnie narażonymi na zaburzenia gospodarki hormonalnej są mężczyźni 45. roku życia i kobiety po urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych. Również kobiety w czasie menopauzy często borykają się z utratą włosów. Zwiększenie produkcji hormonu prolaktyny w czasie laktacji również może spowodować u niektórych kobiet utratę włosów.

Nadmiar toksyn w organizmie
Zauważono, iż problem wypadania włosów dotyczy często osób narażonych na częsty kontakt ze szkodliwymi chemikaliami.

Chora tarczyca
Nadczynność lub niedoczynność tarczycy mają ogromny wpływ na stan włosów. W chorobach tarczycy powoduje, że korzenie włosów są mniej odżywione i słabiej przytwierdzone do skóry. Niedoczynności często towarzyszy osłabienie i przerzedzenie włosów, z kolei przy nadczynności może pojawić się łysienie plackowate.

Niedobór substancji odżywczych – zła dieta
Często problemy z włosami mają swój początek z źle zbilansowanej diecie. Groźna jest szczególnie niedostateczna liczba dobrej jakości białka. Równie ważne są witaminy z grupy B, żelaza, miedzi, selenu i cynku, którego brak odpowiada za łysienie. Najczęściej problemy te dotyczą osób po intensywnym odchudzaniu oraz takich, które stosują dietę wegańską.

Zażywanie niektórych leków
Niekiedy powodem wypadania włosów może być przyjmowanie leków immunosupresyjnych, przeciwtarczycowych, antykoncepcyjnych lub przeciwzakrzepowych. Włosy również wypadają często po chemioterapii.

Wpływ pogody
Promieniowanie słoneczne wraz z częstym moczenie włosów w słonej wodzie przyczyniają się do przesuszenia i wzmagają wypadanie włosów. Narażanie włosów na mróz, wiatr i opady śniegu również nie wpływa dobrze na ich kondycję.

Stresujący tryb życia
W wyniku stresu nadnercza zwiększają produkcję androgenów, co negatywnie wpływa na cebulki włosowe. Życie w ciągłym stresie ma niekorzystny wpływ wygląd i ogólny stan włosów. Natomiast, krótkotrwały silny stres może spowodować utratę większej ilości włosów w krótkim czasie.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

  • Masaż skóry głowy olejem rycynowym zapobiega utracie włosów i pobudza włosy do wzrostu.
  • Picie soku czarnej rzepy w ilości około jednej łyżki stołowej dziennie. Czarna rzepa jest bogata w potas, cynk, wapń, żelazo oraz siarkę, które wpływają dobrze na stan włosów.
  • Maska z siemienia lnianego zawiera kwasy omega 3 i kompleks proteinowy. Należy zagotować 4 łyżki nasion z 250 ml wody, a po przestudzeniu nałożyć na włosy na 15 min. Maska pogrubia, odżywia włosy i przeciwdziała ich wypadaniu.
  • Picie napoju z drożdży. Należy rozdrobnić kostkę drożdży, a następnie zalać je wrzątkiem i wymieszać. Wypić mieszankę po ostudzeniu. Regularne przyjmowanie napoju pomaga wzmocnić włosy gdyż drożdże są źródłem witamin z grupy B oraz wielu minerałów.
  • Maska z jajek zawiera proteiny zwiększające gęstość włosów wzmacniające je. Należy ubić 2 jajka i nałożyć na wilgotne włosy. Po upłynięciu 20 minut zmyć maskę i umyć włosy szamponem.

Zobacz także