Blog / Przetłuszczające się włosy: Dlaczego włosy się przetłuszczają i domowe sposoby na tłuste włosy

Przetłuszczające się włosy: Dlaczego włosy się przetłuszczają i domowe sposoby na tłuste włosy

Przetłuszczające się włosy to problem, z którym zmagają się miliony kobiet oraz mężczyzn. Można z nim jednak skutecznie walczyć. Ustalenie przyczyny oraz właściwa, codzienna pielęgnacja to klucz do sukcesu. Dowiedzmy się, w jaki sposób przywrócić równowagę skórze głowy, aby móc dłużej cieszyć się pięknymi i świeżymi włosami.
Przetłuszczające się włosy

Piękne i zadbane włosy niewątpliwie są jednym z największych atutów zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Skóra głowy jest strefą bardzo wymagającą i niestety bardzo często także problematyczną. Przetłuszczanie się włosów jest jednym z najczęściej występujących dolegliwości z nią związanych. W niektórych przypadkach nadprodukcja sebum powoduje, że fryzura pozbawiona jest świeżości już nawet kilka godzin po myciu. W rezultacie osoby dotknięte przez ten problem borykają się z dużą frustracją, a także codziennym dyskomfortem. Może mieć to bowiem naprawdę duży wpływ na obniżenie poczucia pewności siebie.

Są jednak sposoby na to, by zmniejszyć wydzielanie łoju i zredukować dolegliwość, jaką są mocno przetłuszczające się włosy. Odpowiednia pielęgnacja oraz dobór właściwych kosmetyków może przynieść doskonałe i skuteczne rezultaty. Na początku jednak warto ustalić przyczynę powstania problemu. Dlaczego więc skóra głowy wydziela za dużo sebum oraz jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów?

Przyczyny przetłuszczania się włosów

Podobnie jak na całym ciele, na skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe. Ich zadaniem jest produkcja sebum, czyli substancji, która jest niezbędna dla każdego człowieka. Łój pełni bowiem rolę naturalnego nawilżacza skóry i jego prawidłowe wydzielanie określa się jako dobroczynne. Niestety wiele osób boryka się z problemem jego nadprodukcji. To właśnie wtedy sebum, zamiast jedynie optymalnie nawilżyć skórę, przetłuszcza ją, tworząc nieestetyczny efekt. Posiadacze cery tłustej lub mieszanej bardzo często zmagają się właśnie także z problemem, jakim jest nadmierne przetłuszczanie się włosów.

W wielu przypadkach jest to wynikiem uwarunkowań genetycznych oraz nieprawidłowości związanych z gospodarką hormonalną. Wtedy warto wykonać odpowiednie badania. Równie często mają na to wpływ także działania mechaniczne i niewłaściwa pielęgnacja. Gruczoły łojowe pobudzają się bowiem do działania, kiedy to skóra jest nadmiernie przesuszona. Warto więc zastanowić się, czy używane dotychczas kosmetyki nie tworzą takiego właśnie efektu. Jakie przyczyny przetłuszczania się włosów występują najczęściej? Oto kilka z nich:

  • problemy hormonalne,
  • niewłaściwy dobór kosmetyków,
  • zbyt częste mycie włosów,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • silny stres,
  • łojotokowe zapalenie skóry.

Jak zapobiec przetłuszczaniu się włosów?

Problem przetłuszczania się włosów może spędzić sen z powiek. Na szczęście jest jednak wiele rozwiązań na skuteczną walkę z tym dyskomfortem. Jakie są więc najlepsze sposoby na tłuste włosy? Kluczem jest ustalenie przyczyny. Jest to najważniejszy etap, ponieważ to właśnie od niego zależy, jaką metodę niwelacji nadprodukcji łoju powinno się wybrać.

Silne wydzielanie sebum często towarzyszy skórze z łupieżem. Warto zauważyć, że popularne szampony przeciwłupieżowe zaś, silnie przesuszają skórę. Jest to bardzo częsta przyczyna przetłuszczania włosów. W tej sytuacji dobrze jest sięgnąć po delikatny i naturalny szampon do włosów przetłuszczających się i z łupieżem.

Nadmierna stylizacja także może być przyczyną powodującą przetłuszczanie się włosów. Gorące powietrze suszarki nie tylko wysusza skórę, ale i mocno ją nagrzewa, pobudzając przy tym gruczoły łojowe. Podobnie jest w przypadku prostownicy. Stosowanie jej bezpośrednio u nasady, również może okazać się szkodliwe na tej płaszczyźnie. Warto więc zmienić nieco swe nawyki i stosować zimny strumień powietrza przy suszeniu, a prostownicy, czy lokówki używać zachowując przynajmniej 5 cm odstępu od skóry.

Pielęgnacja włosów przetłuszczających się

Pielęgnacja włosów o tendencji do przetłuszczania jest bardzo istotnym czynnikiem, który może decydować o redukcji problemu. Jest wiele domowych metod, dzięki którym skutecznie przywrócić można równowagę skórze głowy. Podstawą jest oczywiście odpowiedni szampon do włosów przetłuszczających się. Warto wybierać te ziołowe o naturalnym składzie. Nawet jeśli problem wydzielania sebum jest duży, dobrze jest zredukować częstotliwość mycia włosów i robić to maksymalnie co drugi dzień. Dzięki temu skóra nie będzie narażona na tak częste zabiegi stylizujące, a także zyska czas na odpoczynek i regenerację, co spowoduje stabilizację produkcji łoju. Pomocne są również różnego rodzaju naturalne płukanki. Świetnie sprawdza się mieszanka octu jabłkowego z wodą, a także napar z pokrzywy.

Zobacz także