Blog / Pranie kołdry. Jak prać pościel?

Pranie kołdry. Jak prać pościel?

Regularne pragnie kołdry, tak jak samo jako pościeli jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia oraz higieny. Jednak pranie kołdry wydaje się dużo bardziej skomplikowane. Jak więc zrobić to sprawnie oraz skutecznie, a zarazem zachować jej doskonały stan i wygląd?
Pranie kołdry. Jak prać pościel

Pragnie kołdry – ogólne zasady, o których warto pamiętać

Utrzymywanie wszystkich elementów bielizny pościelowej w doskonałej czystości stanowi nie lada wyzwanie – jednak nie ma nic przyjemniejszego, niż zanurzenie się w świeżej i pachnącej pościeli po ciężkim dniu. O czym warto pamiętać, podczas prania kołdry z naturalnym lub syntetycznym wypełnieniem?

  1. Zanim zdecydujemy się na pranie kołdry należy upewnić się, czy w jej poszyciu nie ma dziur. Jest to istotne ponieważ mogłoby doprowadzić do wydostania się na zewnątrz wypełnienia – a to byłoby przyczyną zniszczenia samej kołdry, a czasami nawet awarii pralki.
  2. Jeżeli chcemy wyprać zarówno kołdrę, jak i poduszki należy to zrobić osobno. Dzięki temu nie będziemy obawiać się, że gdy nasiąkną wodą ich ciężar uszkodzi bęben pralki.
  3. Kołdrę po upraniu można wywiesić na świeżym powietrzu, należy jednak pamiętać, że silnie promienie słoneczne mogą spowodować powstanie dziur i uszkodzenie poszycia.
  4. Maksymalną temperaturą prania kołdry jest 60 stopni. Na metce mogą jednak znajdować się inne zalecenia, dlatego zawsze należy postąpić tak jak wskazuje instrukcja.

Jak prać konkretny rodzaj kołdry?

Pranie wełnianej kołdry – wełna to materiał wysokiej jakości, do którego podejść należy bardzo ostrożnie. Zaletą wełnianej kołdry jest to, że nie wchłania brudu ani wilgoci –  zanieczyszczenia zatrzymują się na zewnątrz włosa. Dzięki temu nie ma potrzeby częstego prania wełny. Zanim jednak przystąpimy do jej prania, należy zapoznać się z oznaczeniami producenta na metce – ponieważ niektóre rodzaje wełny w ogóle nie powinny być prane w domowym zaciszu. Jeżeli nie ma takiej informacji możemy samodzielnie uprać kołdrę.

Cały proces zaczynamy od umieszczenia jej w wannie lub misce, gdzie znajduje się letnia woda o temperaturze 20-30 stopni C. Kołdra powinna tak leżeć przez kilkadziesiąt minut – należy ją w tym czasie kilka razy odwrócić oraz delikatnie ugniatać. Do prania zaleca się dodatnie specjalnych detergentów z lanoliną, które zadbają o naturalną warstwę ochronną wełny. Na koniec kołdrę opłukujemy w wodzie oraz rozwieszamy w zacienionym, ale przewiewnym miejscu.

Pranie kołdry puchowej – puch to surowiec niezwykle wrażliwy na działanie wysokiej temperatury oraz silnych środków chemicznych. Pranie kołdry puchowej w pralce może więc wiązać się z pewnym ryzykiem. Jeżeli jednak zdecydujemy się na nie, warto zrobić  to podczas słonecznej pogody oraz poświęcić cały dzień na suszenie i rozbijanie puchu. Jeżeli pościel jest mocno zabrudzona można najpierw namoczyć ją w ciepłej wodzie na kilka godzin. Następnie należy włożyć ją do pralki oraz ustawić delikatny program. Maksymalną temperaturą prania jest 60 stopni C – ale pranie kołdry w temperaturze 40 stopni C okazuje się bezpieczniejsze. Na czas prania włączamy minimalne obroty podczas wirowania.

Następnie pościel powinno się ułożyć w przewiewnym i nasłonecznionym miejscu – jednak nie wolno poddawać ją pod bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W miarę suszenia oraz roztrzepywania puchu kołdra zacznie nabierać dawnego wyglądu. Sam puch warto rozbijać co godzinę. Nawet jeżeli po całym dniu suszenia, kołdra wydaje się sucha i napowietrzona poleca się pozostawić ją kolejne 2 dni, aby mieć pewność, że nie zostało ani trochę wilgoci.

Pranie kołdry z pierza – jest to specyficzny rodzaj wypełnienia, który łatwo zdeformować. Przed rozpoczęciem prania warto zapoznać się z zaleceniami producenta, czy można prać kołdrę w pralce. Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań należy zdecydować się na cykl prania delikatnych ubrań oraz bardzo powolne obroty wirowania. Zaleca się do pralki włożenie piłek tenisowych, które na bieżącą będą rozpijać zlepiające się pierze. Jeżeli mamy suszarkę bębnową warto użyć jej do suszenia kołdry. Należy wtedy ustawić minimalną temperaturę suszenia oraz również włożyć do suszarki piłki tenisowe. Jeżeli chcemy suszyć kołdrę na zewnątrz, warto wybrać do tego słoneczny dzień. Kołdra powinna być położona na płasko na suszarce oraz regularnie obracana, a jej wypełnienie ciągle roztrzepywane. Suszenie kołdry wypełnionej pierzem to proces, który trwa kilka lub kilkanaście godzin.

Pranie kołdry syntetycznej – to rodzaj kołdry najłatwiejszy do pielęgnacji. Syntetyczne wypełnienie zazwyczaj jest trwałe oraz łatwo się nie odkształca. Standardowe kołdry mogą być prane w zaledwie 40 stopniach C. W przypadku domowników skłonnych do alergii można podnieść temperaturę prania do 60 stopni, aby zniszczyć wszystkie bakterie oraz roztocza. Nie powinno się jednak przekraczaj maksymalnej temperatury zawartej na metce, co mogłoby doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Podczas prania kołdry syntetycznej w pralce warto postawić na delikatny płyn, zamiast tradycyjnego proszku. Pranie warto zakończyć lekkim wirowaniem.

Pragnie kołdry – jak często należy to robić?

Częstotliwość prania kołdry zależy od wielu czynników – między innymi od typu wypełnienia. W przypadku kołdry puchowe lub z pierzem poleca się pranie jej raz na 2-3 lata. Jeżeli mamy do czynienia z kołdrą wełnianą częstotliwość prania może być jeszcze rzadsza, ze względu na to, że wełna jest odporna na zabrudzenia oraz nie wchłania potu. Natomiast wysokiej jakości kołdrę syntetyczną można prać nawet raz na pół roku, bez obaw o jej uszkodzenie.

Jeżeli z kołdry korzystają alergicy, tego typu zabiegi pielęgnacyjne warto wykonywać częściej – jednak nie zaleca się prania żadnej kołdry częściej niż 2 razy w roku. W niektórych wypadach warto jedynie wywietrzyć kołdrę albo wystawić ją na mróz – to również jeden ze sposobów na pozbycie się roztoczy oraz bakterii. Wskazaniem do częstszego prania kołdry jest przebyta choroba, upalne lato lub nadmierna potliwość. Kołdrę oraz poduszki powinno się też regularnie wymieniać. Specjaliści zalecają, aby robić to po upływie 8-10 lat – co dotyczy zarówno kołdry naturalnej, jak i syntetycznej.

Zobacz także