Blog / Postarzanie drewna. Jak uzyskać efekt starego drewna?

Postarzanie drewna. Jak uzyskać efekt starego drewna?

Miłośnicy stylu retro bardzo często do wystroju swojego wnętrza używają dodatków, mebli wykonanych ze starego drewna. Najczęściej jest to drewno, które wygląda do pewnego stopnia na zużyte- posiada swój niepowtarzalny urok. Jeżeli jednak takich rzeczy nie posiadamy, musimy poszukać sposobu na to, jak postarzyć drewno. Na szczęście istnieje wiele możliwości na postarzanie drewna, dzięki temu będziemy mogli osiągnąć efekt nadgryzionego zębem czasu mebla, który będzie oryginalnym wykończeniem naszego wnętrza.
Postarzanie drewna. Jak uzyskać efekt starego drewna

Jak postarzyć drewno?

Istnieje możliwość kupna mebli, które produkowane są w stylu vinage. Wtedy elementy wyposażenia z efektem postarzenia możemy kupić gotowe, w sklepie, najczęściej jednak są one bardzo drogie. Warto zapoznać się z domowymi sposobami, na uzyskanie efektu postarzania desek własnoręcznie. Dokonanie takiego zabiegu na meblach może być wspaniałą zabawą, a wykonanie tej pracy własnoręcznie będzie prawdziwym powodem do domu, a kto wie może i początkiem pięknej pasji. Na szczęście domowe metody postarzania drewna nie niosą ze sobą konieczności zakupu specjalistycznych, czy drogich narzędzi.

Jak postarzyć deski?

Przedstawimy kilka naprawdę prostych i ciekawych metod na postarzenie drewna, każdą wykonuje się w inny sposób jednak przygotowanie drewna do tego procesu jest takie samo w każdej z nich. Należy przestrzegać kilku uniwersalnych zasad przygotowując się do postarzania drewna:

  1. Drewno (mebel, podłoga, donice) zawsze musi być wyczyszczone
  2. Warto zetrzeć wierzchnią warstwę lakieru z powierzchni drewna, która ma być postarzona (dobrze sprawdza się papier ścierny o bardzo delikatnej gradacji)
  3. Po oczyszczeniu powierzchni musimy usunąć z jej powierzchni wszystkie pozostałości czyszczenia.

Szczotkowanie drewna jedną z najpopularniejszych metod na postarzanie desek

Metoda szczotkowania drewna jest jeną z najczęściej stosowanych, pewnie w dużej mierze ze względu na to, że jest bardzo prosta. Jako narzędzie przy tej metodzie służy druciana szczotka, czyli coś, co większość z nas na co dzień posiada w swoim domu. Szczotkowane drewno, nie ulega uszkodzeniu, ponieważ przy tej metodzie usunięta zostaje tylko warstwa wierzchnia nie naruszamy w żaden sposób struktura drewna. Szczotkowanie drewna, szczotkarką do postarzania drewna polega na zostawianiu na meblu, czy podłodze niewielkich rys oraz żłobień. To one stworzą wrażenie, że powstały ze względu na wieloletnie użytkowanie, a nie na celowe działanie.

W tej metodzie równie ważne jak samo wykonanie postarzenia, jest utrwalenie efektów naszej pracy. Do tego celu konieczne jest użycie lakieru albo wosku. Jednak bardzo ważne jest, żeby przed zabezpieczeniem drewna usunąć wszystkie opiłki ze szczotkowanej powierzchni i dopiero pokryć deski warstwą zabezpieczającą. Postarzanie drewna szczotką jest naprawdę prosta i bardzo skuteczną metodą.

Postarzanie drewna octem – kolejna metoda prowadząca do celu

Drewno z biegiem czasu traci swój pierwotny kolor, najczęściej szarzeje, blaknie. Wiele osób w takim wyglądzie drewna widzi same zalety, trzeba przyznać, że szare odcienie drewna posiadają swój niekwestionowany urok. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe poprzez postarzanie drewna octem.

W tej metodzie konieczne jest posiadanie octu jabłkowego oraz starych gwoździ, czy wełny stalowej. Chęć uzyskania w tym wypadku efektu starego drewna powinniśmy zaplanować z wyprzedzeniem, ponieważ przy tej metodzie potrzebujemy kilka dni na przygotowanie. Ocet jabłkowy wlewamy do dużego słoja i namaczamy w nim nasze gwoździe albo wełnę stalową (w zależności od tego, czym dysponujemy)- powinno to trwać kilka dni. Podczas tego czasu ocet zabarwi się, a nasze zadanie będzie polegało na nakładaniu uzyskanego płynu na surowe drewno. Najlepiej do tego celu użyć pędzelka.

Efektem naszej pracy będzie nadanie drewnu odcieni szarości. Warto pamiętać, że im ciemniejszy odcień drewna chcemy uzyskać, tym dłużej roztwór powinien „leżakować”, metoda ta najlepiej prezentuje się na drewnie posiadającym wyraźne słoje- dodatkowo jej jeszcze podkreśli. Postarzanie drewna octem daje trwały efekt.

Postarzanie drewna sosnowego metodą przecierania

Praktycznie wszystkie drewniane meble, altany, podłogi nadają się do tego, żeby je postarzyć. Przy drewnie sosnowym (choć nie jest to wymóg konieczny, tę metodę możemy zastosować także do innych gatunków drzew) dobrze sprawdza się przecieranie. W tej metodzie będziemy potrzebować farby do drewna w dwóch odcieniach, które sami dowolnie wybieramy. Wprowadzenie w czyn tej metody wymaga tylko kilku prostych kroków:

  1. Przygotowujemy drewno (oczyszczeniu z poprzedniej warstwy lakieru i usunięciu pozostałości)
  2. Nakładamy pierwszą warstwę farby do postarzania drewna
  3. Czekamy, aż nałożony przez nas pierwszy odcień farby całkowicie wyschnie
  4. Nakładamy kolejną warstwę farby
  5. Pomalowaną całość przecieramy szczotkarką do postarzania drewna (idealnie sprawdza się też zwykła druciana szczotka)

Do dwóch ostatnich punktów w tej metodzie możemy podejść na dwa sposoby. Drugą warstwą farby możemy pokryć i przecierać całość. Bardzo ciekawe i realistyczne efekty daje pokrycie druga warstwą i przetarcie tylko fragmentów, mebli w tych miejscach, które faktycznie najszybciej się starzeją.

Postarzanie drewna na biało

Bielenie, ponieważ tak nazywamy postarzanie drewna na biało, to jedna z popularniejszych metod na postarzane deski. Stosując tę metodę nadamy wszystkim meblom rustykalny, wyjątkowy charakter. Do wykonania bielenia potrzebna nam będzie rozcieńczona farba akrylowa. Nakładanie farby nie wymaga żadnej wprawy, ponieważ niedokładność w tej metodzie jest cechą pożądaną. Niedokładne nakładanie farby, przecieranie pozwoli nam zachować naturalność- drewno będzie wyglądało autentycznie retro.

Metoda II na postarzanie drewna na biało

Kolejna metoda na bielenie drewna jest trudniejsza, jednak daje zachwycający efekt:

  • malujemy postarzane drewno bejcą lub lakierobejcą (najlepiej w odcieniu naturalnym drewna)
  • czekamy aż warstwa bejcy całkowicie wyschnie
  • przy użyciu woskowej ściereczki przecieramy fragmenty powierzchni którą malowaliśmy

Efektem takiego przetarcia jest fragmentaryczne łuszczenie się białej farby, co wygląda naprawdę realistycznie w stylu retro.

Metod na postarzenie drewna jest naprawdę wiele. Warto poświecić trochę czasu na uzyskanie takiego efektu, jaki w pełni nas zadowoli.

Zobacz także