Blog / Plamy ze smaru. Jak sprać smar z ubrań?

Plamy ze smaru. Jak sprać smar z ubrań?

Plamy ze smaru są wyjątkowo uporczywe. Istnieją jednak środki chemiczne, które znakomicie sobie poradzą z tym rodzajem zabrudzenia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że mogą one zniszczyć tekstylia. Artykuł z pewnością zainteresuje tych, którzy zastanawiają się jak sprać smar z ubrań nie niszcząc ich. Znajdą się tutaj również praktyczne porady, dotyczące tego, jak zrobić to tanim, domowym sposobem.
Plamy ze smaru. Jak sprać smar z ubrań

Usuwanie plam ze smaru

Ubrań zabrudzonych smarem nie można prasować, ani prać w pralce. Wysoka temperatura utrwali zabrudzenie i spowoduje, że jego usunięcie będzie niemożliwe. Również jeśli do usunięcia plamy chcemy użyć środków chemicznych lub domowych artykułów spożywczych, jak chociażby mało musimy trzymać się ściśle zaleceń, bo w innym przypadku taką plamę możemy nieodwracalnie utrwalić. Smar to bowiem bardzo specyficzna substancja. Wydawać by się mogło, że na ten rodzaj zabrudzenia narażeni są jedynie mężczyźni, a zwłaszcza mechanicy samochodowi. Nic jednak bardziej mylnego. Również dzieci i kobiety mogą nabawić się takich plam podczas jazdy na rowerze. A zatem smar czym sprać

Jak sprać smar?

Z tym zadaniem najlepiej radzą sobie płyny do naczyń. Im bardziej skoncentrowany płyn, tym lepszy efekt. Wystarczy polać obficie plamę płynem, a następnie energicznie uprać pod ciepłą wodą. Ubranie z uporczywa plamą zostawić w misce z płynem i wodą na około 15 minut i ponownie uprać. Wywabianie plam ze smaru będzie bardzo proste, jeśli użyjemy do tego benzyny ekstrakcyjnej. Wystarczy jedynie nasączyć wacik w benzynie i ściągnąć nim smar z ubrania. Konieczna jest częsta zmiana nasączonego wacika.Czynność powtarzać, aż do uzyskania zadowalającego efektu. Następnie wyprać ubranie w ciepłej wodzie z proszkiem do prania i płynem do naczyń. Tym sposobem z powodzeniem możemy usunąć plamy ze smaru na jeansach. Trzeba pamiętać że niektóre tkaniny są jednak bardziej delikatne i benzyna może je zniszczyć. Należy więc usuwanie plamy na takim materiale poprzedzić próbą, aby sprawdzić jak użyty środek podziała na tkaninę.

Gotowe środki na plamy ze smaru

Zwolenników gotowych rozwiązań na pewno ucieszy fakt, że wiodące marki artykułów chemicznych, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyły specjalistyczne produkty służące do tego, aby usunąć plamy ze smaru. Możemy kupić pianki, spraye, pasty i płyny, które usuną nie tylko smar z oleju, ale również inne bardzo uciążliwe w usunięciu plamy. Tym sposobem najlepiej jednak usuwać plamy na ubraniach roboczych, które są odporniejsze na działanie środków chemicznych, niż na przykład delikatna bawełna.

Domowe sposoby na usuwanie plam ze smaru

Znamy już sposoby na usunięcie smaru z jeansów, czy ubrań roboczych. Jak jednak pozbyć się go z delikatnej bawełny dziecięcej? Przecież właśnie dzieci najczęściej brudzą się smarem podczas jazdy rowerem? Nic prostszego. Idealnie nadają się do tego artykuły, które każdy znajdzie w domu, jak masło, pasta BHP, albo szare mydło. Najdelikatniejsze tkaniny upierzmy w szarym mydle. W tym celu należy najpierw obficie natrzeć plamę kostka szarego mydła. Najlepiej czynność powtórzyć kilkakrotnie. Następnie ubranie trzeba wyprać jak zwykle. Czym sprać smar, jeśli plama jest wyjątkowo uporczywa? Wtedy najlepiej użyć pasty BHP. Ten środek wyjątkowo dobrze radzi sobie ze smarem. Trzeba jednak użyć tego środka w żelu, który nie niszczy ubrań. Instrukcja jest podobna, jak w przypadku użycia płynu do naczyń. Wystarczy jedynie energicznie prać ubranie z plamą, a następnie namoczyć ubranie w wodzie z proszkiem do prania. W razie potrzeby czynność powtórzyć.

Plamy ze smaru czyszczenie niestandardowe

Mało znanym sposobem na usunięcie tłustej plamy ze smaru jest również tłuszcz. Ta zaskakująca metoda jest naprawdę skuteczna. Wystarczy na plamę położyć warstwę ręcznika papierowego, a na ręcznik masło. Smar zostanie “wciągnięty” w ręcznik papierowy i usunięty z ubrania.

Czym wywabić plamę ze smaru?

Powyższe metody są niezawodne, jeśli chodzi o usuwanie smaru. Równie ważny, co rodzaj specyfiku jest jednak odpowiedni jego dobór do rodzaju tkaniny. Jak już wspomniano we wcześniejszych akapitach, niektóre ubrania są wykonane z bardzo delikatnych materiałów i w kontakcie z silnymi substancjami chemicznymi mogą najzwyczajniej ulec zniszczeniu. Zatem czym usunąć smar z delikatnych ubrań, a czym z pozostałych? Otóż do usunięcia smaru z jeansów i ubrań roboczych wybierzmy benzynę ekstrakcyjną, pastę BHP, gotowe środki chemiczne, płyn do naczyń. Do ubrań delikatnych zdecydowanie polecam jest szare mydło, które jest najdelikatniejszym, a jednocześnie bardzo skutecznym środkiem. Możemy też zdecydować się na środek PHP w żelu oraz masło i płyn do naczyń.

Zobacz także