Blog / Plamy z wina. Jak sprać czerwone wino z ubrania?

Plamy z wina. Jak sprać czerwone wino z ubrania?

Nasi rodacy wypijają rocznie ponad 107 milionów litrów wina. Czynią to zarówno podczas uroczystości rodzinnych, jak i spotkań z przyjaciółmi. Nierzadko zdarza się, iż kropla tego wyjątkowy trunku pozostawi nieestetyczny ślad  ulubionym ubraniu, bądź rozleje się na kanapie. Jak wówczas poradzić sobie z problemem? Poniżej kilka wskazówek dotyczących tego, w jaki sposób skutecznie usunąć plamy z czerwonego wina.Plamy z wina. Jak sprać czerwone wino z ubrania

W jaki sposób usunąć plamy z czerwonego wina?

Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych środków służących do usuwania wszelkiego rodzaju palm z ubrań. Często środki te są drogie, a składniki wchodzące w ich skład podrażniają skórę. Na szczęście z pomocą przychodzą domowe sposoby, które w przeszłości stosowane były przez nasze mamy i babcie.

W przypadku plam z czerwonego wina niezwykle ważny jest czas reakcji. Im plama jest mniej zaschnięta, tym łatwiej ją usunąć.

Sól na świeże plamy  

Świeżą plamę po czerwonym winie należy obficie posypać solą kuchenną, a następnie moczyć przez 30 minut w zimnej wodzie. Wywabioną plamę należy uprać w pralce. Sól kuchenna bez trudu pochłania wodę z wina, a także jego kolor. Dzięki temu po wylanym winie na ubraniu pozostaje jedynie przykre wspomnienie.

Bieżąca woda

W przypadku niewielkich plam z czerwonego wina zabrudzoną tkaninę wystarczy spłukać pod bieżącą wodą, a następnie wyprać w wodzie z mydłem.

Białe wino

Tak, to nie jest żart. Aby usunąć plamę z czerwonego wina, wystarczy polać ją białym winem, a następnie wyprać w pralce w niskiej temperaturze. Białe wino neutralizuje

Woda utleniona

Skutecznym sposobem na usunięcie plamy z wina jest wilżenie jej wodą utlenioną 2%. Jeśli plama znajduje się na kolorowym materiale, wodę utlenioną należy rozcieńczyć ze zwykła wodą, a następnie wypłukać w czystej wodzie. 2% roztwór wody utlenionej mógłby odbarwić delikatny, kolorowy materiał.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdzi się zarówno w przypadku świeżych, jak i zaschniętych plam z wina. Aby skutecznie usunąć czerwoną plamę na ubraniu należy namoczyć jego fragment w roztworze z litra wody oraz czterech łyżek sody. Po upływie 30 minut tkaninę należy wypłukać w czystej wodzie, a następnie wyprać w niskiej temperaturze.

Mąka ziemniaczana

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż jednym z najskuteczniejszych sposobów na usuniecie plam z czerwonego wina jest mąka ziemniaczana.  Plamę po winie należy posypać odrobiną mąki, a następnie rozcieńczyć ja niewielką ilością wody. metoda ta pozwala uwolnić się od nieestetycznych odbarwień na ubraniu, do których dochodzi podczas pozbywania się wina z kolorowych ubrań. Po upływie 15 minut tkaninę należy dokładnie wypłukać w zimnej wodzie, a następnie wybierając odpowiedni program wyprać w pralce.

Spirytus

Plamy na białych ubraniach można usunąć poprzez moczenie tkaniny w roztworze spirytusu z wodą. W tym celu należy przygotować roztwór w proporcji 1:1. Podobnie jak w pozostałych sposobach na plamy z wina ubranie należy wyprać w pralce.

W każdym domu znajduje się wiele preparatów, które można wykorzystać, jako środki do wywabiania plam. Warto poznać, które z nich posiadają szerokie zastosowanie, a także pozwolą nam uniknąć zakupu  drogich i chemicznych środków czyszczących.

Zobacz także