Blog / Plamy z krwi. Jak wywabić plamy z zaschniętej krwi?

Plamy z krwi. Jak wywabić plamy z zaschniętej krwi?

Plamy z krwi są niezwykle trudne do usunięcia. Dzieje się tak dlatego, że hemoglobina zawarta we krwi bardzo szybko i trwale wiąże się z włóknami ubrań. Zaschnięta plama krwi jest więc szczególnie trudna do usunięcia. Sprawdź, jak wywabić plamy z krwi w sposób skuteczny, tak aby nie zniszczyć przy okazji materiału i delikatnej tkaniny.
Plamy z krwi. Jak wywabić plamy z zaschniętej krwi

Sposób nr 1 – Woda utleniona

Będziemy potrzebować: wodę utlenioną i zimną wodę

Sposób ten polega na delikatnym skropieniu plamy z krwi wodą utlenioną. Następnie należy odczekać chwilę, aż do momentu kiedy plama zacznie się wywabiać. Po zaobserwowaniu, iż zabrudzenie zaniknęło, wystarczy zmyć wodę utlenioną z użyciem zimnej wody. Ta metoda świetnie też sprawdza się w formie roztworu. Do głębokiego naczynia należy wlać litr zimnej wody oraz około 200 ml wody utlenionej. W tak przygotowanej miksturze należy zanurzyć poplamioną odzież.

Sposób nr 2 – Sól kuchenna

Będziemy potrzebować: sól kuchenną i zimną wodę

W przypadku nieco mniej delikatnych tkanin można wykorzystać sól kuchenną. Należy przygotować roztwór z trzech łyżek soli kuchennej i jednego litra zimnej wody. Wówczas wystarczy zanurzyć w naczyniu z roztworem odzież, na której znajduje się zaschnięta plama z krwi i pozostawić ją w ten sposób aż do wywabienia plamy. W przypadku nieco delikatniejszych materiałów można wykorzystać roztwór przygotowany z 1,5 łyżki soli i litra zimnej wody.

Sposób nr 3 – Sok z cytryny

Będziemy potrzebować: sok z cytryny i zimną wodę

Wetrzyj w plamę z krwi sok z cytryny z odrobiną wody. Sposób ten można wykorzystywać wyłącznie w przypadku mniej delikatnych tkanin, które pod wpływem soku nie ulegną zniszczeniu.

Sposób nr 4 – Mleko

Będziemy potrzebować: mleko

Do głębokiego naczynia włóż poplamioną odzież i wlej taką ilość mleka, aby dokładnie przykryć całość. Pozostaw ubranie lub inną poplamioną tkaninę w ten sposób na całą noc, a następnego dnia wypierz ją jak zwykle.

Sposób nr 5 – Płyn do mycia naczyń

Będziemy potrzebować: płyn do mycia naczyń

Spryskaj plamę z krwi płynem do mycia naczyń i potrzyj ją delikatnie palcami, tak aby środek ten wszedł w reakcję z tkaniną. Odczekaj dosłownie chwilę, a następne wrzuć poplamiony materiał do pralki i upierz jak zwykle.

Sposób nr 6 – Spirytus

Będziemy potrzebować: spirytus, aspirynę i ocet

W tym przypadku usuwanie plamy z krwi należy rozpocząć od zwilżenia zabrudzonego miejsca spirytusem. Po godzinie należy przetrzeć plamę octem z dodatkiem aspiryny. Plama z krwi powinna wówczas zejść całkowicie.

Sposób nr 7 – Aspiryna

Będziemy potrzebować: aspirynę, zimną wodę i suszarkę do włosów

W tym przypadku należy rozpuścić tabletkę aspiryny w niewielkiej ilości wody, w dosłownie kilku kroplach. Powstałą papkę należy nałożyć na plamę z krwi. Po chwili konieczne jest wysuszenie zaplamionego miejsca. Nadmiar papki wystarczy później usunąć za pomocą szczoteczki lub kawałka czystego materiału.

PAMIĘTAJ!

Usuwanie plam z krwi to bardzo trudne zadanie. Zanim przystąpisz do działania, pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • nie używaj ciepłej wody, ponieważ to ona sprawia, że plama z krwi staje się jeszcze trudniejsza do usunięcia,
  • liczy się czas – plamy z krwi należy usuwać natychmiast, wówczas istnieje największe prawdopodobieństwo, że znikną one całkowicie w dodatku bez większego wysiłku,
  • każdy sposób przetestuj najpierw na najmniej widocznym miejscu, tak aby sprawdzić, czy dany specyfik nie zniszczy materiału i delikatnej tkaniny,
  • przed przystąpieniem do czyszczenia ubrania z użyciem domowych sposobów, warto najpierw moczyć ubranie w zimnej wodzie przez kilka godzin, a nawet przez całą noc.

Zobacz także