Blog / Plamy z kawy. Jak skutecznie sprać plamę z kawy?

Plamy z kawy. Jak skutecznie sprać plamę z kawy?

Wycieki po kawie mogą popsuć estetykę naszej odzieży, dywanów, a nawet mebli. Z czasem nawet nasze naczynia, w których regularnie pijamy kawę, zaczną się odbarwiać, dlatego warto zadbać o to, aby przecierać rozlaną kawę na bieżąco. Jeżeli jednak plamy z kawy na twoich meblach lub wykładzinach odleżały już nieco czasu, być może będzie konieczne, aby skorzystać z kilku sprawdzonych metod. W poniższym wpisie dowiesz się, jak skutecznie sprać plamę z kawy.
Plamy z kawy. Jak skutecznie sprać plamę z kawy

Usuwanie plam po kawie z ubrań

Bezpośrednio po rozlaniu kawy osusz ją przy pomocy ręczników papierowych lub chusteczek higienicznych. Staraj się delikatnie dotykać ręcznikiem powierzchni zabrudzonej tkaniny w taki sposób, aby nie rozetrzeć plamy. Nie pocieraj, jedynie postaraj się wchłonąć wilgoć, która wsiąka w ubranie. Pamiętaj o tym, żeby używać jedynie białych ręczników lub chusteczek, ponieważ egzemplarze z kolorowymi wzorami, mogą pod wpływem ciepłej plamy z kawy rozmięknąć i puścić barwnik na ubranie, powodując w ten sposób jeszcze większą i trudniejszą do usunięcia plamę.

  • Osuszanie pomaga usunąć nadmiar płynu i niektóre chemikalia, które powodują wsiąkanie plamy z kawy do wnętrza tkaniny
  • Odpowiednie przecieranie sprawi, że plama z kawy stanie się bardziej podatna na czyszczenie podczas realizacji kolejnych kroków

Kolejnym krokiem będzie spłukanie poplamionego ubrania zimną wodą. Umieść plamę pod strumieniem wody na kilka minut. Staraj się pocierać plamę co minutę i obserwować, czy zaczyna znikać. Prawdopodobnie konieczne będzie, aby powtórzyć ten proces kilka razy. Opłucz poplamioną tkaninę dokładnie z dwóch stron.

Jeżeli pomimo zastosowania dwóch poprzednich kroków plama nadal jest widoczna, wykorzystaj płynny detergent do prania podczas opłukiwania ubrań zimną wodą. Za każdym razem, gdy spłuczesz plamę, staraj się dodać odrobinę detergentu na powierzchnię tkaniny i pocierać ją w dłoniach. Zanim zaczniesz jednak przecierać, upewnij się, że obszar jest dobrze namoczony. Jeżeli plama z kawy nie ustępuje, pozostaw detergent na powierzchni tkaniny przez 5 minut. Rozprowadź go dokładnie z jednej i drugiej strony plamy, po czym postaraj się ponownie opłukiwać zimną wodą z kranu i przecierać plamę w dłoniach.

Usuwanie plamy od kawy z dywanów i mebli

Metoda będzie wymagała od nas zastosowania odpowiednich detergentów. Wymieszaj jedną łyżeczkę płynu do mycia naczyń w ze szklanką ciepłej wody. Wykorzystaj papierowy ręcznik lub ściereczkę, aby nanieść roztwór na plamę z kawy. Delikatnie osusz plamę i pozostaw detergent na 5 minut. Jeżeli plama zniknie, możesz nałożyć wodę na czysty kawałek ręcznika papierowego i dokładnie zmyć pozostałości po kawie.

Jeżeli zmagasz się z bardziej uporczywą lub starą, zaschniętą już plamą po kawie, wykorzystaj powyżej wspomniany roztwór, jednak namocz nim listek papierowego ręcznika i dociśnij go mocno do plamy, po czym pozostaw tak na całą noc. Jeżeli chcesz spotęgować efekt, możesz przygnieść ręcznik delikatnie nasączony detergentem czymś ciężkim, aby miał większą styczność z plamą. Postawienie szklanki na listku ręcznika papierowego powinno załatwić sprawę.

Innym sposobem na poradzenie sobie ze starymi plamami po kawie, może być wykorzystanie substancji znanej pod nazwą nadtlenku wodoru. Znajdziemy ją w dostępnej w niemal każdej aptece wodzie utlenionej. Użyj ręcznika papierowego lub ściereczki, aby umieścić roztwór na zaschniętej plamie, po czym pozostaw go tak na kilka godzin, aby substancje aktywny mogły wsiąknąć.

Po odczekaniu kilku godzin spłucz plamę za pomocą czystej wody. Po usunięciu plamy użyj kilku listków ręcznika papierowego lub ścierki, aby nanieść na wyczyszczony obszar zimną wodę. Dokładnie wyczyść obszar, na którym była plama, aby pozbyć się resztek, które pozostawił po sobie nadtlenek wodoru. Najlepiej, gdy po dokładnym obmyciu wodą pozostawisz kilka czystych ręczników papierowych przyciśniętych czymś ciężkim w miejscu po plamie z kawy, aby pozwolić im wsiąknąć resztki roztworu. Jeżeli woda utleniona pozostawiła po sobie przebarwienia, zneutralizuj je za pomocą przetarcia powierzchni octem z białego wina.

Zobacz także