Blog / Plamy z jagód. Jak usunąć plamy po jagodach?

Plamy z jagód. Jak usunąć plamy po jagodach?

Jagoda to smaczny i zdrowy owoc. Wyjątkowość jagód tkwi także w pięknym kolorze, który w stanie jest zabarwić dosłownie wszystko. Przeciery i soki z jagód wykorzystywane są do deserów, potraw, a także posiłków dla dzieci. Silne aspekty jagód tkwią jednak także w silnych aspektach związanych z zabarwieniem ubrań. Jak usunąć  plamy z jagód?
Plamy z jagód. Jak usunąć plamy po jagodach

Domowe sposoby na plamy z jagód

Jak usunąć plamy z jagód? Domowe sposoby związane z usuwaniem plam po jagodach znane są od wielu lat. Wiedza, która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, sprawia, że bez ograniczeń i żadnych obaw można delektować się pysznym smakiem tych małych owoców. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na zażegnanie problemu uporczywych plam z jagód na odzieży!

Kwasek cytrynowy

Jednym z najchętniej wykorzystywanych sposobów walki z plamami po jagodach jest zanurzenie odzieży w roztworze z kwasku cytrynowego. W jaki sposób wykonać miksturę?

  • Do miski wlewamy wodę i wsypujemy duże opakowanie (lub dwa małe) kwasku cytrynowego,
  • Plamę zanurzamy w roztworze i pozostawiamy na około 90 minut. Jeżeli plama mimo zamoczenia nadal będzie uporczywa, pozostawiamy ją na 5-6 godzin,
  • Palmy, które zaschły na ubraniu pozostawiamy w kwasku na całą noc, po czym pierzemy je w pralce zgodnie z zaleceniami producenta.

Ocet

Plamy z jagód bardzo skutecznie usunąć można także roztworem z octu. Aby przygotować roztwór, należy wlać do miski około litra wody i pół litra octu. Zaschnięte plamy moczymy w roztworze stworzonym z pół litra wody i pół litra octu. Ubranie pozostawiamy na 2-3 godziny. Jeżeli plama jest zaschnięta, analogicznie do pierwszego przypadku pozostawiamy odzież zamoczoną w roztworze na całą noc. Po tym czasie pierzemy ubranie zgodnie z zaleceniami producenta. Do prania dodatkowo można dodać odplamiacz, co spotęguje efekt.

Sok z cytryny

W przypadku pojedynczych plam lub wtedy, kiedy nie chcemy wstawiać automatu z jedną sztuką odzieży, możemy zdecydować się na zastosowanie soku z cytryny na plamę z jagód. W tym celu na wacik kosmetyczny kropimy kilka kropli cytryny i pocieramy nim o plamę. Warto pamiętać o tym, aby plama potarta była z obu stron. Pozostawiamy całość na około godzinę i spłukujemy ubranie bieżącą wodą.

Kwaśne mleko

Jeżeli zabrudzeniu uległo lniane ubranie, najlepszym rozwiązaniem wywabienia plamy może okazać się zastosowanie kwaśnego mleka, którym pocieramy plamę. Całość pozostawiamy na kilka godzin i pierzemy w pralce. Pomocne może okazać się także ciepłe mleko z wodą.

Spirytus

Plamy z jagód na drogiej, jedwabnej bluzce? To udręka niejednej pani. Aby pozbyć się plam z jagód na tym materiale, wystarczy wylać na wacik kosmetyczny odrobinę spirytusu i potrzeć nim plamę.

Amoniak

Dla niektórych tkanin jedynym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie roztworu z amoniaku. Przygotowujemy mieszaninę: 1 łyżka amoniaku, 2 łyżki boraksu i pół szklanki wody. Po wymieszaniu składników aplikujemy całość na plamę, pozostawiamy na pół godziny, po czym zmywamy wodą zmieszaną z odrobiną mydła.

Zobacz także