Blog / Plamy z herbaty. Jak skutecznie wywabić plamy z herbaty?

Plamy z herbaty. Jak skutecznie wywabić plamy z herbaty?

Plamy z herbaty to częsty problem. Zdarzają się na ubraniach, szczególnie jasnych, obrusach i ściereczkach. Pojawiają się nagle, ale ich usunięcie zajmuje sporo czasu i wymaga dużo wysiłku. Plamy są bardzo nieestetyczne, ciemne i bardzo widoczne. Na szczęście wyrzucenie ubrania nie jest konieczne, są różne sposoby, aby pozbyć się uporczywych plam i znów cieszyć się czystą bluzką czy śnieżnobiałym obrusem. Jakie metody przynoszą najlepsze efekty?
Plamy z herbaty. Jak skutecznie wywabić plamy z herbaty

Świeże plamy z herbaty –  jak się ich pozbyć

Wszystkie plamy, również te z herbaty, warto usunąć najszybciej jak to możliwe. Plama usunięta niezwłocznie po powstaniu nie ma czasu wniknąć w głąb tkaniny i często w kilka chwil znika, nie wymaga długiego usuwania. Gdy tylko plama się pojawi, należy położyć na nią mokry ręcznik lub serwetkę, dzięki czemu plama się nie utrwali. Co można jeszcze zrobić, gdy herbata wyleje się na ulubiony obrus lub nową bluzkę?

  • Zaplamioną tkaninę należy jak najszybciej zdjąć i zamoczyć w gorącej wodzie. Dzięki temu plama nie zdąży wniknąć w głąb tkaniny i będzie łatwiejsza do zlikwidowania.
  • Czasami samo namoczenie wystarczy i po upraniu tkaniny po plamie nie będzie ani śladu.
  • W przypadku, gdy plama nie chce zejść, zaleca się użycie środka do usuwania plam. Jeżeli plama jest świeża, wystarczy kilka kropel preparatu, który należy rozetrzeć i poczekać aż usunie zabrudzenie.

Zaschnięte plamy z herbaty – domowe sposoby

Czasami zdarza się, że plama z herbaty zaschnie, zanim zostanie usunięta. Bardzo ważne jest, aby nie prasować tkaniny, na której występują plamy. Pod wpływem wysokiej temperatury plamy utrwalą się i będą niemożliwe do usunięcia. W wypadku starych plam samo namaczanie na pewno nie pomoże, trzeba zastosować inne, skuteczniejsze metody. Można zastosować środki kupione w sklepie, ale wcześniej trzeba się upewnić, czy nie uszkodzą tkaniny. Do wywabianie plam z herbaty lepiej zastosować metody domowe i wykorzystać artykuły znajdujące się niemal w każdym kuchni czy łazience.

  • Sok z cytryny – ta metoda jest idealna aby usunąć plamy z herbaty na obrusie. Należy wycisnąć sok z cytryny i wetrzeć w zaschniętą plamę. Najlepiej, aby natarty sokiem obrus wywiesić na słońcu, co przyśpieszy działanie soku. Czasami jeden zabieg nie wystarczy, trzeba powtarzać go kilkakrotnie. Po tym czasie obrus trzeba uprać. Cytryna ma silne właściwości wybielające, dlatego świetnie radzi sobie z różnymi plamami.
  • Szare mydło – ten kosmetyk sprawdza się nie tylko do mycia ciała, ale i do usuwania plam. Zabrudzenie należy mocno nasmarować mydłem, dać mu kilka minut na wnikniecie i wypłukać ciepłą wodą. W wielu przypadkach po plamie nie będzie śladu.
  • Sól – to kolejny skuteczny sposób na usuwanie plam. Zaschnięte herbatę trzeba posypać grubą warstwą soli, poczekać kilka minut i spłukać. Podobnie działa soda oczyszczona. Zabieg z zastosowaniem soli lub sody można wielokrotnie powtarzać, aż do osiągnięcia oczekiwanego efektu.
  • Woda utleniona – plamy z herbaty na białych obrusach świetnie usuwa roztwór wody utlenionej z amoniakiem.

Plamy z herbaty na ubraniach

Plamy z herbaty często zdarzają się na ubraniach, ulubionych koszulach, swetrach czy spodniach. Jeżeli odzież jest biała, wykonana z bawełny lub innych, naturalnych materiałów, pozna zastosować takie same metody jak w przypadku czyszczenia obrusów. Jeżeli plama z herbaty pojawi się na wełnianym swetrze, można usunąć ją roztworem spirytusu zmieszanym z octem. Roztwór należy nanieść na ubranie, a następnie osuszyć je za pomocą chłonnego materiału. Jeżeli plamy występują na kolorowych ubraniach, należy zlikwidować je za pomocą 10-procentowym roztworem boraksu.

Plamy z herbaty zdarzają się każdemu, ale znając skuteczne metody, można łatwo je usunąć. Warto tylko pamiętać, że inaczej trzeba wywabiać plamy z kolorowych tkanin, a inaczej z białych. Metody należy również dopasować do rodzaju tkaniny. Należy pamiętać, że zawsze łatwiej usuwa się plamy świeże, te zaschnięte wymagają dłuższej walki.

Zobacz także