Blog / Plamy z długopisu. Jak zmyć tusz z długopisu z ubrania?

Plamy z długopisu. Jak zmyć tusz z długopisu z ubrania?

Plamy z długopisu należą do jednych z najtrudniejszych do usunięcia z odzieży. Szczególnie dobrze problem znają rodzice małych dzieci, ale oczywiście dorosłych także ta kwestia czasami dotyczy. Jeśli nie wiesz, jak pozbyć się uciążliwych zabrudzeń i do tej pory twoje poplamione ubrania lądowały w koszu – zatrzymaj się teraz i zapoznaj z kilkoma niezawodnymi sposobami na usunięcie niesfornych plam z tuszu!Plamy z długopisu. Jak zmyć tusz z długopisu z ubrania

Pozbycie się uciążliwych plam z długopisu nie należy do łatwych zadań. Nie dziwi zatem, że większość ubrań, które miały nieszczęście zaplamić się tuszem, ląduje w śmietniku. Na szczęście okazuje się, że wystarczy kilka prostych sposobów na wywabienie długopisu z ubrań oraz mebli. Poszczególne sposoby będą oczywiście zależały od rodzaju materiału, który uległ zabrudzeniu. Niektóre środki mogą odbarwiać, dlatego przed przystąpieniem do zadania warto wypróbować dany trik na małym, niewidocznym fragmencie tkaniny. W ten sposób przekonamy się, czy nie wyrządzimy materiałowi jeszcze większej szkody.

Poniżej prezentujemy kilka sposobów na usunięcie tuszu z długopisu z odzieży oraz mebli.

Plamy z długopisu na odzieży

Chociaż może się to wydawać nieco nietypowym rozwiązaniem, do jednych z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się plam z długopisu jest wykorzystanie… kwaśnego mleka. Zaplamione ubranie moczymy w kwaśnym mleku przez kilkanaście minut, a następnie pierzemy, w taki sposób jak zawsze.

Często poleca się również polanie uciążliwych plam zmywaczem do paznokci i starcie tuszu ścierką. Ten sposób polecamy tylko wówczas, kiedy mamy pewność, że zmywacz nie odbarwi tkaniny. W przeciwnym wypadku narobimy naszym ubraniom większej szkody i będą się one nadawały wyłącznie do wyrzucenia.

Jedną z najgorszych sytuacji jest taka, w której zabrudzeniu ulegają ubrania, na których już na pierwszy rzut oka widać każdą plamę. Mowa tu o jasnej odzieży – nie da się ukryć, że granatowy kleks będzie mało estetyczny na pięknej, galowej koszuli. Jak zatem pozbyć się takiej plamy? W przypadku delikatnych tkanin nie potrzeba wiele: wystarczy sól kuchenna i cytryna. Materiał posypujemy solą, pocieramy kawałkiem cytryny, a następnie płuczemy i pierzemy tak jak zwykle. Jeśli chodzi o usunięcie plam z odzieży bawełnianej, bardzo często poleca się kwas szczawiowy. Nie jest to produkt, który większość z nas ma w domu, jednak jest on stosunkowo łatwo dostępny w chemicznych sklepach. W celu wywabienia plamy z długopisu należy przygotować roztwór z połówki łyżeczki kwasu i szklanki gorącej wody. Plamę moczymy przez około trzy minuty, a następnie płuczemy i pierzemy w wodzie z mydłem.

Jak zmyć długopis ze skóry – prawdziwej i ekologicznej?

No dobrze, ale co zrobić w sytuacji, kiedy zabrudzeniu uległ mebel, na przykład skórzana kanapa? Na szczęście stosunkowo łatwo pozbyć się takich zabrudzeń, zarówno w przypadku skóry prawdziwej, jak i ekologicznej.

Pierwszym sposobem jest wykorzystanie bawełnianej szmatki i lakieru do włosów. Najpierw moczymy zabrudzenie, a szmatką zbieramy tyle tuszu, ile się da. Następnie spryskujemy plamę lakierem do włosów i ostrożnie wycieramy.

Do usuwania plam z tuszu często poleca się również niebarwiony alkohol – na przykład spirytus. Podobnie jak w przypadku lakieru do włosów, najpierw usuwamy nadmiar tuszu, później zaś stosujemy alkohol. Ważne, aby starać się nie rozetrzeć tuszu, tylko delikatnie zebrać go ściereczką.

Zobacz także