Blog / Plamy na twarzy w ciąży. Co robić gdy pojawiają się przebarwienia na twarzy?

Plamy na twarzy w ciąży. Co robić gdy pojawiają się przebarwienia na twarzy?

Czy twoja twarz podczas ciąży nagle nabrała zaczerwienionych wyprysków? Masz wrażenie, że ciążowy trądzik wygląda o wiele gorzej niż ten, który przytrafił ci się w trakcie dojrzewania? Dowiedz się, co go powoduje i w jaki sposób możesz sobie poradzić z tego rodzaju sytuacjami.

Plamy i wypryski na twarzy

Co wywołuje uporczywy trądzik w trakcie ciąży?

Przebarwienia na twarzy w ciąży, wysypki i guzki, które zbierają materię i brud pod skórą to niezwykle uciążliwy przypadek. Najczęściej atakują nas w najmniej spodziewanych momentach. Z pewnością nie jedna z pań w trakcie ciąży musiała spierać się z zaczerwienioną twarzą w momencie, gdy zbliżał się ślub, spotkanie rodzinne lub inne wydarzenie okolicznościowe. Niestety przebarwienia w ciąży atakują z ogromną chęcią nie tylko twarz. Należy się ich spodziewać także na linii włosów, szyi, w okolicach piersi, a nawet na plecach. Nawet jeżeli nie miałaś okazji doświadczyć ani jednego wyprysku lub krosty od czasów balu maturalnego pamiętaj, że przebarwienia na twarzy w ciąży, są niezwykle popularnym towarzyszem.

Co dokładnie powoduje przebarwienia w ciąży? Głównie dwa zjawiska składają się na konspirację, która powoduje tendencję do powstawania uciążliwych wyprysków. Według statystyk najczęściej można spodziewać się ich w okolicach 6 tygodnia ciąży. Za wypryski i krosty odpowiedzialne są skoki hormonów. Między innymi progesteron, który powoduje, że gruczoły zwiększają przetłuszczanie się skóry. Efektem nieustannie tłustej skóry jest oczywiście krosta lub zaczerwieniona plama, która może przemienić się w niewielkie zapalenie. Gromadzący się na skórze łój zapycha pory i powoduje zbieranie się bakterii pod cystami na skórze. Końcowym efektem takiego zbiorowiska bakterii jest wybuch zebranej w krostach materii. Pamiętaj, że w ciąży jesteś też narażona na wysypki na ciele z jednego podstawowego powodu. Twoje ciało chętniej zatrzymuje większą ilość wody, dlatego też trudniej jest mu pozbyć się toksyn. Jeżeli chcesz złagodzić przebarwienia w ciąży, zapomnij o przetworzonym jedzeniu. Postaw na jarmuż, zdrowe soki i dużo warzyw!

Jak można skutecznie poradzić sobie z wypryskami w trakcie ciąży?

Bardzo dokładne mycie. Pamiętaj, że najlepszą linią ataku może okazać się skuteczna obrona. Zapobiegaj nawrotom zaczerwienionych miejsc i wypryskom, które mogą doprowadzić do nieestetycznych blizn w trakcie ciąży, dbając o swoją skórę w tym trudnym okresie. Najlepiej, gdy wyposażysz się w delikatny środek czyszczący naturalnego pochodzenia. Staraj się oczyścić twarz i inne delikatne miejsca każde ranka i wieczora bez użycia mydła. Pamiętaj o niezwykle dokładne wyczyszczenie i spłukanie środka szczególnie wokół linii włosów, szczęki, nosa i innych miejsc, w których łatwo zapychają się pory. Regularnie myj włosy, zwłaszcza gdy robią się tłuste. Pomoże to uchronić głowę przed podrażnieniami i zaczerwienieniami. Pamiętaj też o tym, aby zadbać o szczególną czystość swojej pościeli, poszewki, poduszek. Dbaj o czystość ręczników i bielizny, a nawet czapek i rękawiczek, które nosisz w trakcie ciąży. Jest to czas, podczas którego twoje ciało jest szczególnie narażone na działanie drobnoustrojów i bakterii.

Nie ulegaj pokusie wyciskania lub nadmiernego szorowania swoich wyprysków. Każda kobieta w ciąży powinna pamiętać o tym, że nadmierne mycie lub zbyt agresywne używanie peelingu nie zadziała. Nie tylko dlatego, że twoja skóra podczas ciąży jest szczególnie delikatna, ale także dlatego, że zbyt silne tarcie skóry sprawi, że pozbawisz się naturalnej wilgotności. Efektem takiego działania jest pobudzenie gruczołów łojowych. Będą one próbowały zastąpić naturalną wilgoć przetłuszczoną skórą, aby uzupełnić to, czego pozbawiliśmy naskórek. Nie należy ściskać i drażnić wyprysków. Pamiętaj, że wyciskane krosty prowadzą do podrażnień, a w najgorszym przypadku nawet do blizn.

Nawilżaj skórę. Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, jednak stosowanie bezolejowego kremu nawilżającego w rzeczywistości pomoże zredukować podrażnienia. Bardzo często nadmiernie wysuszona skóra jest równie podatna na wypryski i przebarwienia, co skóra, która posiada zatkane pory.

Dokładnie przeczytaj, nim kupisz. Staraj się kupować produkty do makijażu, nawilżania skóry, a nawet pielęgnacji włosów bez zawartości olejków. W miarę możliwości wybieraj skład, który jest pochodzenia naturalnego. Omijaj produkty drażniące oczy. Zazwyczaj posiadają składniki aktywne, które są zdolne do pobudzenia trądziku. Dobrym pomysłem jest wybór bezolejowych dezodorantów i nawilżaczy.

Pamiętaj o wrażliwości na słońce w okresie ciąży. Wiele leków stosowanych w trakcie leczenia trądziku i podrażnień na skórze, może powodować zwiększoną podatność skóry na oparzenia słoneczne. Z jednej strony słońce jest w stanie wysuszyć zmiany trądzikowej, jednak ma to swoją cenę. Wysuszona skóra wiąże się z szybszym procesem starzenia, poprzez odwodnienie komórek, natomiast zbyt długi kontakt ze słońcem, może nawet doprowadzić do raka skóry. Każda przyszła mama, ilekroć wyruszy na zewnątrz w słoneczny dzień, powinna zabezpieczyć się za pomocą kremu przeciwsłonecznego. Pamiętaj o tym, aby szukać bezolejowego składu, który nie zapycha porów. Aby uczynić swoją przechadzkę jeszcze bezpieczniejszą, możesz użyć parasola przeciwsłonecznego.

Pamiętaj o tym, aby jeść z głową w trakcie ciąży. Mówiąc o diecie, warto pomyśleć o wycinaniu z niej lub chociaż częściowemu ograniczeniu cukrów i rafinowanych zbóż, jak i ziaren. Taka praktyka może zdziałać prawdziwe cuda dla twojej skóry. W alternatywie dla powyższych opcji wybieraj nieprzetworzone produkty pełnoziarniste. Pamiętaj, że cukier nie jest twoim jedynym wrogiem w trakcie ciąży. Niektóre tłuszcze również przyczyniają się do gorszej kondycji skóry. Unikaj tłuszczy nasyconych, czyli tych znajdujących się w smażonych potrawach i wielu wypiekach. Zastąp je zdrowymi tłuszczami, które znajdziesz w rybach, awokado, orzechach włoskich i migdałach. Twoim głównym źródłem energii w trakcie ciąży powinny być dokładnie umyte warzywa i owoce.

Zobacz także