Blog / Pielęgnacja drzewka bonsai. Jak dbać o drzewko bonsai? [Przycinanie, formowanie, podlewanie]

Pielęgnacja drzewka bonsai. Jak dbać o drzewko bonsai? [Przycinanie, formowanie, podlewanie]

Bonsai, które uprawiać będziemy w swoim domu, wymaga troskliwej i regularnej pielęgnacji. Poniżej zostaną podane najważniejsze informacje odnośnie właściwej pielęgnacji bonsai we własnym domu.
Pielęgnacja drzewka bonsai. Jak dbać o drzewko bonsai

Jak pielęgnować domowe drzewka bonsai?

Drzewka bonsai oczekują od nas dużo więcej uwagi, aniżeli inne inne rodzaje roślin domowych zdobiących nasze domy i mieszkania. Pielęgnacja bonsai nie będzie łatwa i z pewnością wymaga dużego doświadczenia. Nie istnieją złote zasady tyczące się pielęgnowania bonsai, gdyż poszczególne gatunki roślin mają różne wymogi. Właściwa pielęgnacja drzewka bonsai wymaga wiedzy ogrodniczej, ale również znajomości odpowiedniej techniki i systematyczności.

Drzewka bonsai sadzi się na ogół w płaskich doniczkach. Niestety jak można się domyślić, w płaskim pojemniku nie ma nazbyt wiele podłoża. Dzięki temu system korzeniowy drzewek bonsai jest niezwykle wrażliwy na proces przesuszenia. Dlatego też celem uprawy bonsai wykorzystywane jest specjalistyczne podłoże, które składa się z gruboziarnistego piasku, torfu, jak i gliny. Doniczki do sadzenia bonsai mają w dnie spore otwory, dzięki którym odprowadzany jest nadmiar wody.

Najlepsze miejsce dla bonsai w domu

Miejsce, w którym zamierzamy ustawić nasze drzewko bonsai winno być dostosowane do jego specyficznych wymogów. Nie każda roślina będzie się dobrze czuła w prażących ją promieniach słońca. Wiele drzewek bonsai wymaga półcienia, albo światła rozproszonego. Jednakże nie tylko wymogi rośliny będą decydowały o tym, gdzie ustawimy ją w swoim mieszkaniu, czy w domu. W wypadku bonsai ważne jest to, ażeby roślina była odpowiednio wyeksponowana, tak aby możliwe było łatwe jej podziwianie.

Rośliny, które zdobią nasze domy (chociażby cytrusy, kamelie, czy fikusy) mogą być wystawiane na cały sezon na zewnątrz, bowiem wtedy dużo lepiej rosną, niemniej jednak tych naturalnie rosnących na zewnątrz (na przykład klony, czy brzozy) nie winniśmy trzymać w naszych mieszkaniach dłużej aniżeli dwa dni.

Jak podlewać drzewko bonsai?

Podlewanie drzewka bonsai to z pewnością jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak już wspomniano powyżej drzewka bonsai najczęściej rosną w płaskich doniczkach, które wypełnione są małą ilością podłoża. Zatem szybko tracą wilgoć, nawet jeżeli często je podlewamy. Wiele z pośród gatunków roślin, które formuje się jako bonsai jest niezwykle wrażliwych na przesuszenie, dlatego trzeba je podlewać możliwie jak najczęściej, czyli najlepiej codziennie (poza okresem spoczynku). Drzewko bonsai należy podlewać w taki sposób, ażeby podłoże znajdujące się w doniczce nigdy całkowicie nie wyschło (ziemia w doniczce winna być cały czas lekko wilgotna).

Nadmiar wody należy zawsze wylewać z podstawki, aby nie dopuścić do rozwoju chorób gnilnych w obrębie systemu korzeniowego. Bonsai wykonany z sukulentów (na przykład z grubosza) należy podlewać nieco rzadziej, gdyż ten rodzaj roślin potrafi gromadzić wodę, zatem nie potrzebuje jej aż tak często. Podczas sezonu wegetacyjnego rośliny powinny być podlewane wodą mającą niską zawartość wapnia, jak i temperaturę pokojową. Czynność tą najlepiej jest wykonywać codziennie wieczorem (zaś w trakcie upałów nawet i dwa razy dziennie), a jesienią i zimą podlewanie trzeba będzie znacznie ograniczyć.

Pielęgnacja drzewka bonsai: nawożenie drzewka bonsai

Ażeby drzewko bonsai pięknie wyglądało i zdrowo rosło, wymagać będzie systematycznie wykonywanego nawożenia (począwszy od kwietnia, skończywszy na sierpniu), aby dostarczyć mu mikro, jak i makroelementów. Stężenie, rodzaj nawozu, jak i termin nawożenia powinno dobierać się do indywidualnych wymogów konkretnych roślin. Na rynku dostępne są różne nawozy przeznaczone do drzewek bonsai. Powinno się je stosować zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na opakowaniu. Ich skład, jak i zawartość składników pokarmowych został właściwe dobrany na pocztę pielęgnacji większości dostępnych gatunków roślin kształtowanych na bonsai. Bonsai powinno nawozić się razem z podlewaniem wodą, stosując przy tym nawozy wodorozcieńczalne.

Jak pielęgnować bonsai w okresie wiosennym, letnim, jesiennym i zimowym?

Drzewka bonsai ciągle rosną i zmieniają się razem z przychodzącymi porami roku. Wymagają więc właściwej pielęgnacji przez cały rok.

Pielęgnacja bonsai wiosną
Wiosną wszystkie rośliny budzą się do życia po okresie zimowym i zaczynają intensywny wzrost. To idealny moment, ażeby przesadzić bonsai, przyciąć korzenie i wymienić stare podłoże. Młode drzewka bonsai najlepiej przesadzać co dwa lata, starsze liściaste co trzy lata, zaś iglaste co pięć. W okresie wiosennym można zacząć również formowanie drzewka bonsai – wykonywanie intensywnych cięć, jak i owijanie pędów drutem. Miejmy na uwadze, ażeby podłoże w doniczce było stale wilgotne. W połowie maja domowe drzewka bonsai można wynosić na zewnątrz.

Pielęgnacja bonsai latem
Latem bonsai wymagać będą częstego podlewania – wysoka temperatura panującą wewnątrz pomieszczeń sprawia, iż podłoże w doniczkach szybko wysycha. Drzewka bonsai trzeba podlewać codziennie, a niektóre nawet i dwa razy w ciągu dnia. W czasie lipcowych upałów rośliny mające skórzaste i delikatne liście wymagać będą cieniowania. Należy regularnie nawozić drzewka bonsai nawozem wieloskładnikowym. Rośliny rosną ciągle intensywnie i wymagać będą regularnie wykonywanego wycinania niepotrzebnych pędów. Wskazane będzie stałe monitorowanie, czy drut owinięty wokół pędów nie wrasta w korę rośliny. Jeżeli do tego dojdzie, należy odwinąć ją i zadrukować pędy ponownie.

Pielęgnacja bonsai jesienią
Jesień jest porą roku, gdy drzewka bonsai przygotowują się do snu zimowego. Kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej 15 stopni Celsjusza, wszelkie domowe bonsai trzeba umieścić z powrotem w domu. Nie wykonujemy już przycinania roślin, aby nie stymulować pędów celem rozkrzewiania się. Zaprzestajemy nawożenia i umiarkowanie podlewamy.

Pielęgnacja bonsai w okresie zimowym
Bonsai, które zimują na zewnątrz (chociażby buki, dęby, jałowce, czy sosny) należy obficie podlewać i dołować doniczki w ziemi. Podstawa pnia powinna zostać zabezpieczona słomą, zaś korona owinięta białą agrowłókniną. Domowe rośliny powinny zimować w chłodniejszych pomieszczeniach.

Zobacz także