Blog / Pieczenie skóry. Co robić gdy, gdy skóra piecze?

Pieczenie skóry. Co robić gdy, gdy skóra piecze?

Pieczenie skóry to nieprzyjemna dolegliwość, której doświadczył niemal każdy w swoim życiu. Skóra jest zaczerwieniona, przesuszona a jej dotykanie powoduje dyskomfort. Co jest przyczyną pieczenia skóry i jak zminimalizować przykre dolegliwości?

Piekąca skóra

Pieczenie skóry – co może być przyczyną?

Pieczenie skóry, podobnie jak swędzenie czy ból to reakcja obronna. Istnieje bardzo wiele przyczyn pieczenia skóry, a wśród nich wymienia się między innymi:

  • choroby skóry
  • uszkodzenia fizyczne
  • infekcje skórne
  • reakcje alergiczne
  • schorzenia ogólnoustrojowe

Nierzadko pieczenie skóry to tylko tymczasowa nieprzyjemna reakcja, która po kilku dniach mija. Jeżeli jednak nieprzyjemne dolegliwości towarzyszą nam dłuższy czas warto udać się do lekarza, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Pieczenie skóry spowodowane zapaleniem

Jednym z najczęstszych przyczyn pieczenia skóry jest kontakt z czynnikiem drażniącym. Może to być detergent, który używamy podczas sprzątania albo reakcja alergiczna. Nierzadko za powracające pieczenie skóry odpowiedzialne są czynniki genetyczne. Przykładowo – prawdopodobieństwo zachorowania na atopowe zapalenie skóry wzrasta, gdy w naszej rodzinie pojawiły się przypadki tej choroby. Na nieprzyjemne pieczenie skóry mają też wpływ warunki klimatyczne – na przykład silne słońce, duża temperatura lub mróz.

W tej sytuacji lekarz pierwszego kontaktu lub dermatolog może zalecić nam stosowanie odpowiedni kremów oraz maści, które posiadają substancje przeciwzapalne lub sterydy. Aby zapobiegać podrażnieniom oraz pieczeniu skóry warto odpowiednio zabezpieczać skórę, szczególnie podczas mrozów lub upalnych, letnich dni.

Pieczenie twarzy – jak sobie pomóc?

Pieczenie twarzy w przypadku wrażliwej cery to bardzo popularne zjawisko. Nierzadko jego przyczyną jest reakcja alergiczna na określony kosmetyk lub zbyt intensywne oczyszczanie cery. Aby dowiedzieć się czym spowodowane jest pieczenie skóry twarzy warto postawić na wnikliwą obserwację – szczególnie po zastosowaniu konkretnych kosmetyków.

Co zrobić, aby przynieść szybką ulgę, gdy towarzyszy nam uczucie pieczenia skóry? Kluczem może być odpowiednie jej nawilżenie. Warto w tym celu zastosować hipoalergiczny krem, który ma działanie kojące. Doskonale sprawdzi się również naturalny aloes. W przypadku piekącej twarzy warto na jakiś czas zrezygnować z wykonywania peelingów lub innych intensywnych zabiegów.

Swędzenie i pieczenie skóry głowy

Uczucie pieczenia może również pojawiać się na skórze naszej głowy. Często pojawia się ono wraz z wysypką oraz zaczerwienieniem. Może to powodować chęć dotykania lub drapania skóry, co bywa niezręczne, szczególnie w towarzystwie. Czym spowodowane może być pieczenie skóry? Najczęściej należy je łączyć z chorobami takimi jak : grzybica, zapalenie mieszków włosowych, łupież lub nawet pasożyty. W rzadkich wypadkach pieczenie skóry głowy może być wywołane przez zmianę szampony, którego składniki chemiczne są szczególnie drażniące dla naszego organizmu.

Jak sobie pomóc w tej sytuacji? Przede wszystkim warto odwiedzić dermatologa, który pomoże nam znaleźć przyczynę problemu. Należy też zwrócić uwagę na skład szamponu, którego używamy. Być może powinniśmy na jakiś czas zastosować specjalny szampon, przeznaczony dla skóry wrażliwej lub dedykowany dzieciom.

Pieczenie skóry, a choroby ogólnoustrojowe

Pieczenie oraz świąd skóry może też być spowodowany występowaniem schorzeń ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, nadczynność lub niedoczynność tarczycy czy też problemy z wątrobą. Nierzadko dyskomfort ten wiąże się ze stresem, który akurat nam towarzyszy.

W takiej sytuacji podstawą może być zastosowanie leków przeciwhistaminowych lub maści, które przyniosą nam tymczasową ulgę. Jeżeli jednak trafimy w sedno naszego problemu, na przykład wyrównując poziom hormonów tarczycy nieprzyjemne pieczenie skóry może automatycznie ustąpić. Pieczenie skóry jednak nie nigdy może być bagatelizowane –  szczególnie, gdy towarzyszy nam dłuższy czas oraz nie wiemy co jest jego przyczyną, warto poszukać pomocy u specjalisty.

Zobacz także