Blog / Pasteryzacja słoików. Jak pasteryzować w piekarniku

Pasteryzacja słoików. Jak pasteryzować w piekarniku

Pasteryzacja słoików w piekarniku może przebiegać według równych metod. Obojętnie, na którą z nich się zdecydujemy, zasada pozostaje jedna – ustawianie słoików zakrętkami do góry. Miejmy na uwadze, iż wyłącznie właściwe wekowanie słoików zapewnia osiągnięcie odpowiedniego efektu końcowego i wspaniały smak przetworów. Jak winna być przeprowadzona pasteryzacja w piekarniku mającym termoobieg? Ile stopni trzeba będzie ustawić w takim urządzeniu AGD? O tym wszystkim poniżej.Pasteryzacja słoików. Jak pasteryzować w piekarniku

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku?

Pasteryzacja słoików – na czym właściwie polega?

Pasteryzowanie słoików w piekarniku to inaczej pasteryzacja na sucho. Istnieje również metoda pasteryzacji na mokro, jednakże tyczy się ona gotowania słoików z przetworami w garnkach. W piekarniku możemy przygotować większość spośród posiadanych owoców czy warzyw. Szczególnie sprawdza się pasteryzacja słoików z grzybami, gruszkami, śliwkami czy też pełnymi jabłek albo kiszonych warzyw. Nie istnieją także żadne przeciwskazania co do pasteryzacji w piekarniku konfitur albo dżemów różnej maści.

Warto mieć na uwadze, iż pasteryzacja słoików to wręcz niezbędny element przygotowania pyszności domowych – dzięki tego rodzaju termicznej obróbce przysmaki będą bowiem chronione przed zepsuciem się. Sam proces pasteryzacji polega głównie na podgrzewaniu przetworów domowych w temperaturze zwykle około 130 stopni Celsjusza. Celem procesu ogrzewania jest zniszczenie bakterii, jak i innych drobnoustrojów – właśnie one są przyczyną psucia się przysmaków. Ponadto, pasteryzacja zachowuje odpowiedni smak, a także wszelkie wartości odżywcze przetworów domowych.

Jeśli chodzi o czas pasteryzowania, to będzie on zróżnicowany – mają na to wpływ produkty, jakie poddawane są temu procesowi. Pamiętajmy, iż wekowanie słoików jest bardzo ważnym procesem, gdyż bez niego wysiłek, który włożyliśmy w przygotowanie chociażby przetworów na zimę może najzwyczajniej w świecie pójść na marne.

W czym pasteryzować przetwory?

Zanim podejmiemy decyzję o zastosowaniu konkretnej metody pasteryzacji przetworów, wybierzmy także rodzaj słoików – to do nich trzeba przełożyć wyroby domowe. Do wyboru jest kilka równych rodzajów pojemników szklanych. Są to między innymi:

  • butelki szklane (idealne do pasteryzacji kompotów z wiśni, czy też soków z jabłek),
  • słoje z gumkami typu weck,
  • słoje z nakrętkami typu twist-off.

Nie należy jednakże zapominać, iż technika wekowania w piekarniku sprawdzi się tylko i wyłącznie w wypadku słoików ostatniego rodzaju, czyli twist-off. Pasteryzacja wykonywana w piekarniku nie będzie dobrą metodą w wypadku wecków, gdyż wysoka temperatura z pewnością w większym, albo mniejszym stopniu naruszy bardzo delikatną strukturę gumy. Takie słoje będzie lepiej zatem gotować.

Pasteryzacja w piekarniku mającym termoobieg

Pasteryzacja na sucho krok po kroku

Jak można pasteryzować przetwory w piekarnikach mających termoobieg? Warto jest zaznaczyć na wstępie, iż jest to jedna spośród najprostszych technik obróbki termalnej słoików wypełnionych domowymi przetworami. Oczywiście można ją przeprowadzić tylko i wyłącznie, gdy posiadamy:

  • uprzednio wyparzone słoiki mające sporą pojemność,
  • odpowiedniej jakości blachę,
  • przestronny piekarnik.

Zanim przejdziemy do samego procesu pasteryzacji, wyłóżmy koniecznie blaszkę papierem do pieczenia. Następnie należy wstawić słoiki do zimnego piekarnika w taki sposób, aby nie stykały się one ściankami (mogą wtedy dobrze się nie zawekować). Dopilnujemy także tego, aby pokrywki słoików nie zostały dokręcone na siłę – a już najlepiej będzie, jeśli zostaną nawet lekko niedokręcone. Jak pasteryzować przetwory w słoikach krok po kroku?

  • Nastawny swój piekarnik na około 120 stopni Celsjusza i rozpocznijmy pasteryzację zgodnie z instrukcją, która została podana w opisie konkretnego piekarnika,
  • Jeśli nie ma wyznaczonego konkretnego czasu pasteryzacji, najlepiej będzie robić to przez około 15 minut,
  • Wyłączmy piekarnik i uchylmy drzwiczki piekarnika,
  • Kiedy słoiki już trochę ostygną, należy je maksymalnie dokręcić i ułożyć dnem do góry – muszą wtedy wystygnąć całkowicie,
  • Możemy także zdecydować się na pasteryzację słoików na blaszce, niemniej jednak z małą ilością zimnej wody. Ile stopni powinien wtedy mieć piekarnik? Najlepiej będzie pasteryzować w temp. około 130 stopni, a sam proces pasteryzacji powinien trwać około 30 minut (maksymalnie jednak do 40 minut),
  • W czasie procesu pasteryzacji nagrzewa się nie tylko sam piekarnik, ale i zawartość w słoikach,
  • Wyłączmy piekarnik, otwórzmy go i pozostawmy słoiki do ostygnięcia (na następne 30-40 minut),
  • Miejmy na uwadze, iż słoikom nie zaszkodzi kiedy ustalimy je na blacie kuchennym – oczywiście wieczkami ku dołowi. Dzięki temu z pewnością się zassają,
  • Po ostygnięciu koniecznie zanieśmy słoiki do piwnicy, spiżarni albo w inne ciemne i chłodne miejsce.

Pamiętajmy, iż…

Przed tym, jak włożymy słoiki do piekarnika, musimy poddać je właściwej sterylizacji. W tym konieczne jest dokładne ich wyszorowanie, bez pomijania pokrywek. Następnie wyparzmy je w gorącej wodzie pozostawmy do wyschnięcia.

Zobacz także