Blog / Orbitrek czy bieżnia? Co jest lepsze na odchudzanie

Orbitrek czy bieżnia? Co jest lepsze na odchudzanie

Co wybrać najlepiej, aby szybko spalić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, jak i poprawić swoją kondycję? Trening na którym z urządzeń da nam najlepsze efekty? Orbitrek, czy może bieżnia – co ma więcej zalet?Orbitrek czy bieżnia

Bieżnia mechaniczna

Wydaje się to dosyć proste i niby każdy z nas wie, w jaki sposób biegać, ale w rzeczywistości…Każdy trening powinien rozpoczynać się marszem i kończyć równie, marszem, jeżeli nie chcemy, aby zakończył się zawrotami głowy. Należy cały czas patrzeć przed siebie, nie zaś pod nogi i nie można pochylać głowy – łatwiej będzie się nam oddychało, dzięki czemu będzie możliwe bieganie w tempie, które sobie założyliśmy. Wymiany rękoma należy wykonywać przed siebie, a nie na boki.

W górę po lepszą formę

Na bieżni mechanicznej nie tylko możemy regulować tempo biegania, ale również to pod jakim kątem jest ona nachylona. Dzięki czemu, po pierwsze, łatwo możemy odwzorować warunki, które są zbliżone do naturalnych, a po drugie, dużo szybciej osiągniemy szczytową formę. To łatwe: na nachylonej o 2 stopnie bieżni wykonajmy serię dziesięciu sprintów (100 – 200 metrów) oddzielonych od siebie 500 metrowymi odcinkami truchtu.

Naturalne ruchy

Największym plusem biegania na bieżni mechanicznej będzie fakt, iż przez cały trening wykonujemy ruchy zbliżone do tych, które popularnie nazywane są bieganiem. Dlaczego zbliżone? Ano z uwagi na to, iż biegniemy cały czas przed siebie, zwykle w stałym tempie, na nawierzchni, która się nie zmienia. Oczywiście nie ma przecież w tym nic złego.

Bezpieczniej, aniżeli na zewnątrz

Równa nawierzchnia, która ustępuje nieco pod wpływem nacisku naszych butów, to gwarancja, iż nie zrobimy sobie krzywdy – na bieżni mechanicznej nie czekają na nas dołki, ani też wystające korzenie. Bonus to amortyzacja, którą zapewni bieżnia, chroni nasze stawy.

Wybierzmy mechaniczną bieżnie, jeżeli

  • W czasie treningu chcemy wykonywać ruchy najbardziej zbliżone do naturalnych,
  • Jesteśmy w trakcie przygotowań do zawodów w bieganiu (nie istnieją przecież zawody na orbitreku),
  • Chcemy zmusić się do wysiłku na maksymalnym poziomie i spalać wiele kalorii,
  • Marzymy o formie, dzięki której bez problemów poradzimy sobie podczas górskich biegów.

Orbitrek, czyli trenażer eliptyczny

Nawet jeżeli widzimy go po raz pierwszy, nie powinniśmy mieć żadnych problemów z odpowiednią techniką. Wystarczy, iż wykonamy pierwszy ruch, a orbitrek podpowie nam, co mamy zrobić dalej. W czasie następnych kroków starajmy się nie odrywać w ogóle stop od platform. Nie zapominajmy również o odpowiedniej pracy ramion: one także muszą brać udział w ruchu, aby rozkręcać maszynę. Złapmy uchwyty na takiej wysokości, aby pomimo wszystko nasz ruch przypominał bieganie.

Dwa w jednym

Najważniejsza zasada jest taka, iż jeżeli coś służy do wszystkiego, to jest tak naprawdę do niczego. Nie tyczy się to jednakże orbitreka, który bardzo dobrze sprawdza się, jeżeli zależy nam na tym, aby zaangażować do pracy jak największą partię mięśniową. Celem wykonania każdego ruchu, musimy pracować nie tylko dołem ciała, ale również jego górną częścią.

Mocniejsze uda

Wystarczy, iż obniżymy nieco pozycję (mocniej ugniemy nogi w kolanach), a trening, który jak do tej pory przypominał bieganie, zamienimy niemalże w każde n rowerze (niemniej jednak bez siodełka). To świetna metoda na to, aby dać odpowiedni wycisk pośladkom i udom, co pozwoli na szybsze ich wyrzeźbienie.

Powrót na szczyt

Płynność ruchów wykonywanych na orbitreku, jak i fakt, iż w czasie całego ruchu nie odrywamy stop od platform, sprawia, iż w czasie treningu na maszynie eliptycznej mniej, aniżeli na bieżni obciążamy stawy. Dlatego właśnie taką maszynę eliptyczną powinniśmy wybrać, jeżeli powracamy do treningu po kontuzji, albo kiedy po prostu odczuwamy dyskomfort w stawach, które biorą udział w ruchu. Należy mieć na uwadze, iż jeśli poczujemy ból, trzeba przerwać trening i jak najszybciej udać się do lekarza.

Wybierzmy orbitrek, jeżeli

  • Dopiero zaczynamy trenowanie lub powracamy do ćwiczeń po długiej przerwie,
  • Czujemy, iż mamy kilka kilogramów za dużo (nasze stawy będą mniej obciążone, niż na bieżni mechanicznej).

Zobacz także