Chyba niewiele rzeczy jest równie niepokojących, jak pojawiająca się na twarzy opuchlizna. Nic nadzwyczajnego, gdy opuchlizna pojawi się po nieprzespanej nocy, lub po intensywnym spożyciu alkoholu. Jeśli jednak prowadzimy zdrowy tryb życia, dobrze się odżywiamy i wysypiamy, a mimo to towarzyszą nam uporczywy obrzęk twarzy, to znak, że powinniśmy przyjrzeć się temu problemowi bliżej. Jakie są sposoby na opuchliznę? Czego objawem może być opuchlizna twarzy? Kiedy spuchnięta twarz powinna skłonić nas do wizyty lekarskiej?
Opuchnięta twarz – przyczyny
Przyczyn opuchniętej twarzy jest bardzo dużo – począwszy od błahych, wymienionych we wstępie (nadużycie alkoholu, niewyspanie się, zmęczenie), aż po bardzo poważne, które powinny nas skłaniać do niezwłocznej wizyty lekarskiej. Z tego względu niemożliwe jest zdiagnozowanie jakiegokolwiek problemu zdrowotnego wyłącznie na podstawie występowania obrzęku. Wśród najczęściej występujących schorzeń, którym towarzyszy opuchlizna na twarzy można wymienić:
- Wahania hormonów (u kobiet). Jest to najczęstsza przyczyna obrzęków u kobiet, na szczęście nie jest zagrożeniem dla naszego zdrowia. Pojawia się zazwyczaj na kilka dni przed okresem i świadczy o znacznym nagromadzeniu się wody w organizmie. Rzadko taka opuchlizna ulokowana jest jedynie na twarzy – puchnie ona zazwyczaj razem z rękami, stopami i innymi częściami ciała. Jeśli trwa tylko kilka dni i później znika, to poza pogorszeniem samopoczucia, spowodowanym mniej atrakcyjnym wyglądem, jest zjawiskiem zupełnie normalnym.
- Nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek. Podobnie jak w przypadku zmian hormonalnych, również problemy ze strony układu moczowego (nerki) mogą objawiać się nadmiernym odkładaniem wody w organizmie. Również w tym przypadku najczęściej opuchlizna manifestuje się w różnych miejscach na ciele, nie tylko na twarzy. Jednym z dość charakterystycznych objawów są tzw. worki pod oczami, sugerujące wizytę kontrolną u lekarza. Warto się na to zdecydować, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, ponieważ bardzo często schorzenia nerek przebiegają dość bezobjawowo, przez co są zauważalne dopiero gdy przybierają poważniejszą postać. Od opuchlizny spowodowanej hormonami może odróżnić ją czas trwania – jeśli przyczyna tkwi w nerkach, opuchlizna będzie raczej trwała.
- Alergia – puchnięcie twarzy jest jednym z częstszych objawów alergii. Zazwyczaj jednak nie jedynym – jej typowym akompaniamentem jest pieczenie, swędzenie i wysypka. Nierzadko opuchnięcie twarzy występuje razem z problemami ze strony układu oddechowego, co jest potwierdzeniem reakcji alergicznej. Co może powodować przejawiającą się w ten sposób alergię? Przyczyn jest wiele – może to być zarówno alergia kontaktowa, np. wywołana stosowanymi kosmetykami, czy ukąszeniem przez niektóre owady (np. pszczoły, osy czy szerszenie), ale także może to być alergia pokarmowa.
- Niewłaściwa dieta. Jak większość osób już wie, nadmiar sodu w diecie ma negatywne skutki dla zdrowia. Sól kuchenna powoduje zwiększoną retencję (zatrzymywanie) wody w organizmie, co może prowadzić do występujących w różnych miejscach opuchlizn. Problem ten występuje zwłaszcza u osób regularnie spożywających tzw. fast foody.
- Opuchlizna twarzy spowodowana problemami z zębem/zębami – bardzo łatwa w rozpoznaniu przyczyna obrzęku. Ból zęba jest zazwyczaj bardzo intensywny, w nocy nie daje spać, przez co trudno pomylić go z innym problemem zdrowotnym. Pojawiający się obrzęk również jest miejscowy, dobitnie wskazując źródło problemu.
- Niedoczynność tarczycy – jednym z najczęściej występujących objawów problemów z tarczycą jest właśnie pojawianie się opuchlizny na twarzy, przybierającej dość charakterystyczny wygląd (wrażenie tzw. nalanej twarzy). Wskazana jest wówczas wizyta u endokrynologa, który odpowiednim leczeniem dość szybko powinien nam pomóc.
- Stosowane leki – antykoncepcja hormonalna, steroidy, leki obniżające ciśnienie tętnicze czy uspokajające – wszystkie te leki mogą w pewnym stopniu przyczyniać się do puchnięcia twarzy. W takim przypadku zjawisko to należy uznać za normalne.
Co na opuchliznę twarzy?
Jeśli podejrzewamy u siebie któreś z wymienionych powyżej poważnych schorzeń, bez zwlekania powinniśmy udać się do odpowiedniego specjalisty. Szczególnie jeśli opuchlizna jest np. efektem problemów z nerkami, stanem zapalnym zęba czy okostnej, czy problemów z funkcjonowaniem tarczycy (choć tu nie trzeba aż tak się spieszyć). W innych przypadkach można spróbować samodzielnie wprowadzić pewne zmiany lub wypróbować suplementy czy kremy, redukujące ten problem.
Można wypróbować specjalną maść na opuchliznę – większość z nich pomaga w oczyszczeniu się układowi limfatycznemu, co powinno przynieść szybko zauważalne rezultaty. Jedni z lepiej działających, naturalnych składników jest żywokost, którego działanie potwierdziło na sobie wiele osób. Przy jej nakładaniu należy unikać okolic oczu, bowiem przedostanie się do nich maści, może być bardzo bolesne.
Kolejną zamianą, na którą zawsze warto się zdobyć, niezależnie czy już wywołała u nas opuchliznę, jest zredukowanie ilość spożywanej soli kuchennej. Zalecenia WHO mówią o nie więcej, niż 5 gramach (płaskiej łyżeczce od herbaty) soli na dobę, podczas gdy przeciętna „zachodnia” dieta przekracza tę ilość trzykrotnie. W dłuższej perspektywie może prowadzić to do nadciśnienia, problemów z nerkami i innych schorzeń.