Blog / Obgryzanie paznokci – przyczyny, skutki, jak przestać

Obgryzanie paznokci – przyczyny, skutki, jak przestać

Onychofagia to problem natury wizualnej oraz zdrowotnej, dotyczący naprawdę wielu osób. Warto poznać przyczynę występowania nawyku. Tylko to pozwoli bowiem na rozpoczęcie skutecznej walki z porzuceniem nałogu obgryzania paznokci.

Obgryzione paznokcie

Obgryzanie paznokci to jeden z najczęściej występujących nawyków kojarzących się przede wszystkim ze stresem. Wiele osób w sytuacjach nerwowych wykonuje tę czynność. Z pewnością to właśnie powszechność występowania sprawia, że problem ten zwykle odbierany jest jako nieszkodliwy. W rzeczywistości jest to schorzenie mające nawet swe medyczne nazewnictwo — onychofagia. Osoby zmagające się z tym nawykiem, gryzą wystającą część płytki paznokcia, a także skórki oraz naskórek umiejscowiony tuż przy niej. Zazwyczaj jest to zjawisko kompulsywne, co oznacza, że działa niczym nałóg, wywołując równocześnie poczucie ulgi. Tak jak w przypadku każdego innego zaburzenia, przyczyna obgryzania paznokci ma zwykle charakter psychologiczny. Onychofagia to zjawisko, które ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd dłoni, ale i na zdrowie. Warto więc skorzystać ze sprawdzonych sposobów, które pozwolą oduczyć się tego nawyku.

Przyczyny obgryzania paznokci

Istnieje powszechna opinia mówiąca, że nawyk, jakim jest obgryzanie paznokci, kształtuje się w dzieciństwie. Po części jest to prawda. Kilkulatki bardzo często nieświadomie wykonują tę czynność. W tym przypadku jest to zwykle odruch bezwarunkowy, będący reakcją na przykład na stres. Jednak zazwyczaj obgryzanie paznokci u dzieci występuje krótkotrwale, gdyż malucha można szybko oduczyć tego przyzwyczajenia. Tym samym w większości przypadków onychofagia wcale nie jest schorzeniem, które dotyczy tylko tych praktykujących nawyk za młodu.

Najczęściej spotkać się możemy z dwoma rodzajami onychofagii. Pierwszy z nich pojawia się wtedy, gdy paznokcie obgryzane są jedynie w sytuacjach wysokiego napięcia i silnego stresu. Druga natomiast przyjmuje oblicze kompulsywne, bezwarunkowe. W tym przypadku osoba zmagająca się z problemem celowo wykonuje tę czynność, gdyż przynosi jej poczucie satysfakcji oraz ulgi.

Obgryzanie paznokci niemal w każdym przypadku związane jest z poczuciem lęku, niepewności czy stresu. Oznacza to tym samym, że jego występowanie ściśle związane jest z podłożem psychologicznym. Co ciekawe, notuje się również, że na onychofagię szczególnie narażone są także osoby mające skłonność dążenia do perfekcjonizmu.

Skutki obgryzania paznokci

Kompulsywne obgryzanie paznokci może doprowadzić do wielu przykrych skutków. Wśród nich wyróżnić można zarówno te typowo estetyczne, jak i zdrowotne. Oto kilka z nich:

  • zniekształcenie płytki paznokcia
  • wady zgryzu
  • nieestetyczny wygląd paznokci
  • stany zapalne dziąseł
  • zakażenia dróg pokarmowych.

Wizualna strona nawyku widoczna jest już na pierwszy rzut oka. Tym samym osoba cierpiąca na onychofagię jest narażona na nieprzychylne komentarze oraz uwagi ze strony bliskich osób, czy znajomych z pracy. Co więcej, paznokcie po obgryzaniu, prezentują się po prostu niedbale i nieestetycznie. Szczególnie u kobiet, może to doprowadzić do wielu kompleksów oraz obniżenia poziomu pewności siebie.

Skutki obgryzania paznokci mogą być jednak znacznie bardziej poważne. Notoryczne i wieloletnie praktykowanie tego nawyku prowadzi do powstania wielu schorzeń związanych z jamą ustną. Niezwykle często pojawiają się wady zgryzu oraz zniekształcenie szczęki. Zwiększa się również ryzyko częstego występowania stanów zapalnych dziąseł oraz zębów.

Nie możemy zapomnieć, że na ludzkich dłoniach znajduje się wiele bakterii. Chyba nikogo więc nie zdziwi, że obgryzając paznokcie duża ich część trafić może do układu pokarmowego. W konsekwencji doprowadzić to może do wielu nieprzyjemnych schorzeń oraz dyskomfortów.

Jak przestać obgryzać paznokcie?

Wiele osób zmagających się z onychofagią, zastanawia się, co zrobić, żeby nie obgryzać paznokci. Mimo że może wydawać się to łatwe do opanowania, to w rzeczywistości można porównać ten proces do rzucania nałogu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na obgryzanie paznokci. Wybór najlepszego, zależny jest jednak od wielu czynników, a przede wszystkim od przyczyny występowania problemu.

Onychofagia występująca jako natręctwo na tle nerwicowym wymaga specjalistycznego leczenia. Problem ma bowiem w tym przypadku źródło bezpośrednio w psychice. Niezbędna jest więc indywidualnie dobrana terapia oraz konsultacja na przykład z psychologiem lub innym specjalistą.

Co zrobić, kiedy problem pojawia się jedynie sporadycznie, w chwilach napięcia i zwiększonego stresu? Najlepszy sposób na obgryzanie paznokci to w tym przypadku maści oraz lakiery dedykowane właśnie osobom walczącym z takim nawykiem. Zazwyczaj dodawana jest do nich bardzo gorzka substancja smakowa, która skutecznie zniechęca do kontynuacji obgryzania. Dla osób robiących to nieświadomie zadziała jak znak ostrzegawczy. Inną metodą, która wykazuje dużą skuteczność, jest przedłużenie paznokci, na przykład metodą żelową lub akrylową. Po kilku miesiącach noszenia manicure możliwe jest całkowite pożegnanie się ze szkodliwym nawykiem obgryzania.

Zobacz także