Blog / Obcierające buty. Co zrobić, aby buty nie obcierały pięt

Obcierające buty. Co zrobić, aby buty nie obcierały pięt

Najczęstszym powodem obcierania pięt przez buty, jest ich nieodpowiednie dopasowanie. Niestety zdarza się, iż obuwie w trakcie noszenia okazuje się zbyt luźne lub za ciasne. W takiej sytuacji możemy wypróbować pewne skuteczne sposoby na obcierające buty, dzięki czemu unikniemy otarć i pęcherzy, sprawiających ból i dyskomfort.
Obcierające buty. Co zrobić, aby buty nie obcierały pięt

Rozciąganie niewygodnych butów

Jeśli nasze buty okazały się zbyt ciasne i nas uwierają, na samym początku powinniśmy spróbować je rozciągnąć. Na rynku dostępny jest spray do rozbijania butów. Taki zabieg może wykonać również w sposób profesjonalny szewc, jest to bezpieczne dla obuwia i bardzo efektywne. Możemy również sami spróbować rozciągnąć buty, smarując je czymś tłustym i chodząc w obuwiu po domu. Do tego celu świetnie sprawdzi się wazelina. Buty wykonane ze skóry lepiej poddają się takim zabiegom rozciągającym, łatwiej dopasowują się do kształtu naszych stóp. Istnieje również wiele innych metod radzenia sobie z tym uciążliwym problemem.

Najpopularniejsze sposoby na obcierające buty

Skarpetki
W sytuacji, kiedy obuwie obciera nas w kostkę albo piętę, możemy spróbować je rozciągnąć przy użyciu grubych skarpetek. Skarpety frotte moczymy w wodzie, po czym zakładamy na stopy. Nakładamy uwierające nas buty i chodzimy po domu, najlepiej przez kwadrans dziennie. Taki zabieg powtarzamy codziennie, dopóki nie osiągniemy satysfakcjonującego rezultatu. Skarpetki są najczęściej stosowaną metodą rozciągania obuwia, znaną już od wielu lat. Jest ona efektywna zwłaszcza przy obuwiu skórzanym, podatnym na rozciąganie.

Zapiętki
Jeśli skarpetki w żadnym razie nierozciągły naszego obuwia wówczas możemy wybrać zapiętki. Specjalne zapiętki do obuwia mają za zadanie ochronić skórę przed obcieraniem w szczególności na piętach. Jest to w końcu punkt, w którym obuwie obciera w największym stopniu, zapiętki do obuwia rozwiążą szybko ten uporczywy problem, wiążący się z zakupem nowych butów.

Plastry ochronne
Buty uwierają nas zwłaszcza na pięcie, powodem tego jest często za luźne obuwie i pocące się stopy. W takim przypadku dobrze jest zainwestować w plastry ochronne, które zabezpieczą skórę w trakcie pierwszych dni użytkowania nowych butów. Plastry na otarcia nie są nowym wynalazkiem, warto jednak pamiętać o zakładaniu ich jeszcze przed wystąpieniem otarć skóry. Pamiętajmy o profilaktyce, nakładając je na miejsca najbardziej narażone na powstanie pęcherzy i ran.

Hamulce żelowe
Świetnym rozwiązaniem są również samoprzylepne wkładki żelowe, dzięki którym stopa nie będzie się nam ślizgała. Polecana opcja zwłaszcza w przypadku szpilek oraz butów na koturnie.

Gąbeczki ochronne
Ochronne gąbeczki, inaczej nazywane plastrami piankowymi to bardzo efektywny sposób na ten częsty problem. Gąbeczkę należy nakleić bezpośrednio na stopę, można również umieścić ją na bucie, jeśli znamy nasze newralgiczne miejsca, w których zawsze obcierają nas buty. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest to, iż w ciasnych miejscach, mogą one odpadać czy wycierać się. Warto więc mieć na wszelki wypadek ze sobą parę gąbeczek w torebce, aby w razie potrzeby wymienić je na nowe.

Talk
Jeśli obcierają nas sandały, niestety zapiętek czy skarpetki nie zdadzą w tej sytuacji egzaminu. Dobrym rozwiązaniem będzie posmarowanie skóry talkiem. Stanie się ona wówczas znacznie mniej podatna na otarcia i zranienia, dzięki czemu nasze buty staną się komfortowe w użytkowaniu. Talk jest tani i łatwo dostępny, więc nie powinniśmy mieć problemu z jego zakupem.

Zasypka dla niemowląt
Zasypka dla niemowląt jest doskonałą opcją dla osób borykających się z nadmierną wilgocią w butach. Wtedy sprawdzi się zwykła zasypka dla niemowląt czy też puder do stóp. Dzięki niej stopa nie zrobi się zbyt szybko wilgotna, zapobiegniemy więc bolesnym otarciom. Pamiętajmy jednak o ostrożnej aplikacji zasypki, gdyż można bardzo łatwo się nią pobrudzić. Najlepiej, gdy będziemy nakładać ją nad wanną czy też ręcznikiem, po czym dokładnie pozbędziemy się jej nadmiaru ze stóp. Możemy wsypać niewielką ilość zasypki do buta lub też posypać samą wkładkę. Zachowajmy umiar, aby nie pobrudzić przypadkiem obuwia, w przypadku zamszu trudno będzie je później doczyścić.

Krem nawilżający
Warto wiedzieć, jak ważne jest nawilżanie nie tylko delikatnej skóry, ale również samych butów. Posmarujmy obuwie w miejscu gdzie nas obciera najlepiej dobrym kremem nawilżającym dostępnym w każdej drogerii. Tkanina zmięknie i na długi czas nie będzie sprawiała nam problemów w postaci obcierania stóp. Taki zabieg wykonajmy najlepiej wieczorem, aby krem mógł dobrze wniknąć w tkaninę. Nie należy nakładać kremu zaraz przed założeniem butów, gdyż wchłonie się wówczas tylko i wyłącznie w naszą skórę, a buty będą dalej sprawiały nam problemy.

Papier ścierny
Częstym powodem obcierania butów jest ich zbyt gładkie wnętrze. Niekiedy wystający szew czy pozostałość klejów do butów, może wyrządzić nam wiele szkód w postaci ran oraz pęcherzy. Jeśli chcemy tego uniknąć, sprawdźmy przed założeniem butów ich wnętrze, czy niema czasem w nim jakiś wystających elementów. Jeśli je znajdziemy, usuńmy przy użyciu papieru ściernego.

Znieczulający spray
Taki spray stosowany jest podczas wykonywania tatuażu, aczkolwiek odnajduje zastosowanie również na zmęczonych stopach. Spryskajmy specjalnym sprayem stopy, dzięki czemu łatwiej przyzwyczają się do zakładania nowo zakupionego obuwia.

Lakier do włosów
Przed wyjściem w uwierających butach spryskajmy je zwykłym lakierem do włosów. Dzięki niemu nasza stopa nie będzie się ślizgać w środku, a nas nie dotknie problem niepożądanych obtarć i zranień.

Zobacz także