Przesuszone włosy są bardziej podatne na wszelkie uszkodzenia i złamania oraz rozdwajanie się końcówek. Odpowiednie nawilżanie włosów potrafi przywrócić im gładkość i miękkość. Aby maksymalnie nawilżyć włosy, należy zmienić ich całą pielęgnację i wyeliminować kosmetyki wysuszające. Warto także wypróbować domowe sposoby.
Od czego zacząć?
Suche włosy mogą spędzać sen z powiek. Nie układają się, puszą, a po myciu nie chcą się rozczesać. Efektem tego są zniszczone kosmyki i nasza frustracja. Aby przywrócić im zdrowy wygląd, należy zacząć od codziennej pielęgnacji przy pomocy odpowiednich kosmetyków.
Większość drogeryjnych preparatów do włosów, w tym głównie szamponów zawiera agresywne detergenty, które działają drażniąco na skórę głowy i przyczyniają się do przesuszenia włosów. Należą do nich SLS i SLES, które mogą prowadzić także do łupieżu i wzmożonego wypadaniu włosów. Kosmetyki z tymi składnikami warto zastąpić preparatami z bardziej przyjaznym składem.
Nawilżający szampon, odżywka i maska
To trio, które powinna regularnie stosować każda posiadaczka suchych włosów. Działają one delikatnie, pielęgnująco i nie prowadzą do podrażnień. Czego szukać w składzie kosmetyków nawilżajacych?
Dobry szampon powinien zawierać łagodne detergenty, np. disodium laureth sulfosuccinate, cocamidoprypol betaine lub decyl glucoside. Takie środki myjące skutecznie usuwają zanieczyszczenia, ale nie uszkadzają włosów i bariery ochronnej skóry głowy. Szampon nawilżający zawiera także substancje pielęgnujace, np. mocznik, panthenol i masło shea, które odpowiednio nawadniają włosy i zapobiegają nadmiernej utracie wilgoci.
Nawilżająca odżywka powinna posiadać w składzie humektanty, czyli substancje wiążące wodę. Należy do nich gliceryna, czy kwas hialuronowy. Tego typu odżywka to również źródło protein i ceramidów, które doskonale wpływają na kondycję włosów i skórę głowy.
Nawilżająca maska do włosów powinna posiadać bogatą konsystencję i skład. Jest to kosmetyk, który zwykle stosuje się raz w tygodniu, aby nie przeciążyć włosów. Z reguły zawiera on oleje roślinne, które nadają włosom blasku i sprawiają, że stają się sypkie i lejące. Zwykle maska posiada w składzie również witaminy i ekstrakty roślinne, jednak w zwiększonym stężeniu niż odżywka.
Inne przydatne kosmetyki
Oprócz tych 3 podstawowych kosmetyków nawilżających włosy, można wspomóc się dodatkowymi, np. ampułkami czy mgiełkami nawilżającymi. Tego typu preparaty stanowią uzupełnienie pielęgnacji, jeśli włosy są mocno przesuszone, np. rozjaśnianiem.
Ampułki nawilżające do włosów to skoncentrowane kosmetyki, które zwykle działają wielokierunkowo. Odżywiają włosy, maksymalnie nawilżają i odbudowują. Dzięki wodnistej konsystencji, doskonale się wchłaniają. Ich skład bogaty jest w witaminy z grupy B, krzem, wyciąg z pokrzywy czy skrzypu polnego.
Mgiełka nawilżająca do włosów to preparat, który warto mieć zawsze pod ręką. Występuje zwykle w formie atomizera, krórym można spryskać włosy nawet kilka razy dziennie. Oprócz witamin i ekstraktów roślinnych, mgiełka do wlosów zawiera często filtry UV, które chronią je przed dodatkowym przesuszeniem.
Domowe sposoby na nawilżanie włosów
Istnieje kilka sprawdzonych i co ważne, skutecznych sposobów na nawilżenie włosów w warunku domowych:
- olejowanie włosów – to niezwykle skuteczna metoda na odbudowanie ich struktury. Jednak w przypadku włosów suchych, warto przed nałożeniem oleju, zaaplikować na nie nawilżający podkład, np. w postaci toniku lub ampułki. Należy wybierać te oleje, które są naturalne i nierafinowane.
- domowa maseczka z żółtka jaja – dostarcza włosom witamin z grupy B, witaminę E, D i A oraz fosfor cynk, żelazo i selen. Wykonanie maseczki jest niezwykle proste. Wystarczy zmieszać surowe żółtka w małym naczyniu, a następnie wetrzeć we włosy. Trzymać około 20 minut i zmyć szamponem,
- płukanki ziołowe – zioła wykazują działanie nawilżające, regeneracyjne i odżywiające. Najbardziej popularne są płukanki z pokrzywy i skrzypu polnego, ale warto także wypróbować melisę czy kwiat lipy. Dostarczają one wielu witamin i minerałów, np. krzemu, cynku i flawonoidów, które działają antyoksydacyjnie. Wystarczy zaparzyć zioła w szklance, a następnie spłukać mokre włosy po myciu. Taki zabieg nawilżający dodatkowo zamknie łuskę włosa i sprawi, że będą gładkie i lśniące.
- produkty mleczne – kwas mlekowy zawarty w tego typu produktach świetnie wpływa na kondycję włosów. Pół szklanki śmietany lub jogurtu należy nałożyć na włosy na około 30 minut, a następnie spłukać letnią wodą i umyć włosy szamponem.
Kilka pomocnych wskazówek
W regeneracji przesuszonych włosów pomoże kilka prostych zabiegów, które będą zapobiegać łamaniu i uszkadzaniu się włosów:
- należy ograniczyć stosowanie prostownicy lub lokówki. Wysoka temperatura niszczy keratynę, która jest podstawowym białkiem budującym włosy,
- z tego samego powodu warto suszyć włosy letnim nawiewem suszarki. Najlepiej z góry na dół – domyka to łuskę włosa,
- warto zrezygnować z rozjaśniania i farbowania włosów samodzielnie. Najlepiej wykonywać je w profesjonalnym salonie fryzjerskim,
- zamiast wiązania włosów gumką, która może uszkadzać delikatną strukturę włosa, warto spinać je klamerką,
- po myciu nie należy włosów trzeć, ani zawijać w turban, a jedynie delikatnie odcisnąć z nadmiaru wody,
- systematyczne podcinanie końcówek zapobiegnie rozdwajaniu się włosa ku górze.
Co na suche końcówki?
Na same końcówki włosów, warto nałożyć produkty z silikonami. O ile nie powinno się ich stosować na całe włosy, to końcówki świetnie zabezpieczają przed działaniem czynników zewnętrznych, ale również je wygładzają. Serum na bazie silikonów zapobiega odparowywaniu wody, dzięki czemu zapobiega utracie wilgoci.
Aby cieszyć się zdrowymi i silnie nawilżonymi włosami, należy dbać o nie systematycznie. Jednokrotne nałożenie maski czy odżywki niewiele zdziała. Oprócz tego warto stosować zbilansowaną dietę, która dostarczy organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Oczekiwane rezultaty nastąpią jedynie wtedy, gdy zadbamy o włosy w sposób kompleksowy.
Zobacz także
- Olejowanie włosów – metody, efekty i najlepsze oleje na włosy
- Pielęgnacja drzewka bonsai. Jak dbać o drzewko bonsai? [Przycinanie, formowanie, podlewanie]
- Przetłuszczające się włosy: Dlaczego włosy się przetłuszczają i domowe sposoby na tłuste włosy
- Przyczyny wypadania włosów i najlepsze sposoby na radzenie sobie z tym problemem
- Puszące się włosy. Co zrobić, aby włosy się nie puszyły?