Blog / Nadmierne pocenie – co oznacza, przyczyny, jak leczyć

Nadmierne pocenie – co oznacza, przyczyny, jak leczyć

W przypadku nadmiernej potliwości gruczoły zaczynają pracować ponad normę, uwalniając więcej płynu niż to konieczne. A to jest patologiczne zaburzenie naturalnego procesu pocenia się. Najczęstszym kłopotliwym problemem jest nadmierne pocenie pod pachami i pocące się dłonie, co może powoduje duży dyskomfort i zaburza relacje z innymi ludźmi.

Spocona osoba w podkoszulku

Nadmierne pocenie się – co oznacza?

W podskórnym tłuszczu człowieka znajdują się gruczoły potowe. Większość z nich jest pod pachami, na dłoniach i stopach. Gruczoły stale wytwarzają pewną ilość potu, aby zapobiec przegrzaniu organizmu. Pocenie się zwiększa, gdy jest gorąco na zewnątrz lub po aktywnym wysiłku fizycznym, a także podczas stresu i silnych emocji. Skład potu to woda (99%), która odparowuje i chłodzi ciało, pełniąc funkcję termoregulacji. W przypadku nadmiernej potliwości gruczoły potowe wydzielają dużą ilość płynu. Jeżeli nasila się nadmierne pocenie przyczyny powinny być rozpoznane, tylko wtedy lekarz może zalecić skuteczne leczenie.

Przyczyny i objawy nadmiernej potliwości

Jakie są przyczyny pocenia? Proces pocenia się jest regulowany przez układ współczulny autonomiczny układ nerwowy. Gdy wystąpi nadczynność, system działa nieprawidłowo, a gruczoły przestają odpowiednio funkcjonować. W rezultacie nawet niewielki niepokój zmienia się ogromny problem, jak na przykład w przypadku pocenia się pod pachami. Podczas nadpotliwości, pocenie się nasila i może pojawić się nieprzyjemny zapach. Zwiększone pocenie występuje w obszarach miejscowych lub obejmuje całe ciało.

Duży dyskomfort powoduje nadmierne pocenie głowy, włosy stają wilgotne i wyglądają nieświeżo, a po czole a nawet policzkach płynie pot.Taki stan może przyczynić się do rozwoju grzybicy skóry głowy, a w konsekwencji do tworzenia się łupieżu. Długo utrzymujące pocenie się głowy wymaga konsultacji z dermatologiem a może też z endokrynologiem, lekarze zlecą odpowiednią metodę leczenia. Dlaczego dziecko poci się w nocy? Jedną z przyczyn jest nieodpowiednie wypełnienie poduszki, temperatura w pomieszczeniu lub po prostu przegrzanie. Gdy dziecko poci się podczas snu może to także zwiastować rozpoczynającą się infekcję dróg oddechowych, dlatego nie można bagatelizować tego symptomu.

Nadmierne pocenie się w ciąży występuje pod wpływem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w tym okresie w organizmie kobiety, następuje również przyspieszenie przemiany materii. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się w stopach, dlatego wiele osób skarży się na obfite pocenie się nóg. Może to prowadzić do rozwoju grzybicy stóp oraz do odparzeń, niezbędne są respiranty, pudry a przede wszystkim wizyta u lekarza i stosowanie leków.

Odmiany nadmiernej potliwości:

  • Stałe – obfity pot jest obserwowany o każdej porze roku i przy każdej pogodzie
  • Sezonowe – praca gruczołów zależy od pory roku: wzrost w lecie i spadek w zimie
  • Miejscowe – intensywne pocenie się w niektórych obszarach ciała. Z reguły obserwuje się na dłoniach, pod pachami i na stopach. Również zbyt duże i częste pocenie się twarzy stanowi kłopot, z którym należy walczyć, wizyta u lekarza jest dobrym początkiem usuwania nadpotliwości. Stosowanie naparów ziołowych na pewno nie zaszkodzi a może przynieść dobry rezultat.
  • Kompensacyjne – występuje w odpowiedzi na zachodzące na siebie gruczoły potowe
  • Uogólnione – nadmiernie poci się cała powierzchnia skóry
  • Pierwotne – występuje u młodych mężczyzn podczas aktywnego dojrzewania
  • Wtórne – pojawia się podczas choroby.

Inne przyczyny nadmiernego pocenia

  • Zespół pomenopauzalny – duszność, spadki ciśnienia, częste pocenie się
  • Zaburzenia endokrynologiczne – zwiększona potliwość występuje z powodu zwiększonego poziomu hormonów tarczycy lub insuliny. W tym przypadku charakterystyczny jest niestabilny stan emocjonalny.
  • Wysokie ciśnienie krwi. Utrata masy ciała, temperatura od 37 stopni Celsjusza
  • Ostre choroby zakaźne – takie jak gruźlica, grypa, również powodują wydzielanie przez gruczoły potowe dużej ilości płynu
  • Stany psychogenne, stres, przedawkowanie różnych leków itp.

Miejscowe pocenie się najczęściej występuje z powodu dziedzicznej predyspozycji. Pocenie się głowy u dorosłego, może być dziedziczne, również pocenie twarzy może być uwarunkowane genetycznie. Ze względu na cechy anatomiczne niektóre obszary skóry zawierają więcej gruczołów potowych. Ludzie ze zwiększoną reakcją na czynniki środowiskowe i nadwrażliwością na hormony adrenaliny również doświadczają obfitego pocenia się.

Podwzgórze reguluje temperaturę naszego ciała, co ostatecznie prowadzi do stymulacji ponad 2 milionów gruczołów potowych, które pomagają ciału ochłodzić się. Mężczyźni mogą odczuwać pocenie się podczas snu w wyniku któregokolwiek z wyżej wymienionych stanów. Nieoficjalne dowody sugerują, że pocenie się często wiąże się z niskim poziomem testosteronu.

Co zrobić żeby się nie pocić – leczenie?

Czy nadmierne pocenie to choroba? Obfite pocenie się, jest zwiastunem wiele chorób od infekcyjnych, cukrzycy, chorób tarczycy po choroby nowotworowe. Leczenie nadmiernego pocenia się rozpoczyna się od wyjaśnienia przyczyn. Aby wyeliminować ten problem, stosuje się zestaw skutecznych metod:

  • Zastrzyki z botoksu. Najbardziej skuteczna niechirurgiczna metoda polegająca na wstrzyknięciu toksyny botulinowej typu A w skórę pach, dłoni lub stóp, blokując przepływ impulsów nerwowych do gruczołów potowych. Procedura trwa nie dłużej niż pół godziny, a wynik utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy.
  • Terapia lekowa. Lekarz wybiera lek i ustala odpowiednią dawkę. Używają belladonny, atropiny, środków uspokajających. Nadmierne pocenie się głowy i twarzy jest często wynikiem przeżywania dużego stresu, leki uspokajające i terapia w gabinecie psychologa pomogą powstrzymać problem. Specjalne maści na bazie aluminium, cynku, formaldehydu tworzą film na powierzchni skóry i pomagają zwalczyć pot, zapobiegając jego uwalnianiu.
  • Metody fizjoterapeutyczne. Układ nerwowy jest dobrze wzmocniony poprzez leczenie wodne tzn. kąpiele lecznicze i prysznic naprzemienny. A także poprzez zastosowanie stymulacji mózgu niską częstotliwością prądu impulsowego. Stosowana jest również elektroforeza lecznicza, która lokalnie wpływa na dany obszar skóry.
  • Metoda psychoterapeutyczna tzn. hipnoza, terapia grupowa, sesje psychoterapeutyczne. Ma to na celu wyeliminowanie problemów o podłożu psychicznym, dzięki czemu osoba może kontrolować emocje.

Czy jest lek na nadmierne pocenie?

Jako środek miejscowy stosuje się środki przeciwpotowe. Ich skład chemiczny zwęża lub całkowicie blokuje kanały gruczołów potowych i zapobiega nadmiernemu poceniu. Wiele osób zastanawia się, co zrobić żeby ręce się nie pociły, ludzie, którzy zmagają się z problemem pocenia się rąk powinni przygotować napar z szałwii i zanurzyć dłonie na kilka minut. Po czym dokładnie wytrzeć i użyć pudru przeciwpotowego.

Chirurgiczne leczenie nadpotliwości

Leczenie chirurgiczne nadmiernej potliwości ma w swoim arsenale metody takie jak: liposukcję ultradźwiękową, łyżeczkowanie wewnętrznej powierzchni skóry. Lekarze zwykle wykonują sympatektomię w sposób endoskopowy. Za pomocą klipsa medycznego ściśnięte są górne części współczulnego autonomicznego układu nerwowego. Następnie pocenie zmniejsza się w tych miejscach, w których przeprowadzono zabieg. Niektórzy ludzie, aby pozbyć się potu, usuwają gruczoły potowe pod pachami, ale jest to niebezpieczne, ponieważ po uwolnieniu potu ciało jest oczyszczone z toksyn.

Obfite pocenie się leczy się również laserem. Jest to wysoce skuteczna i minimalnie inwazyjna metoda. W znieczuleniu miejscowym pacjent jest nakłuwany, wprowadzana jest kaniula z wiązką laserową, która wpływa na gruczoły potowe. Na nadmierne pocenie się w nocy pomocne będą relaksujące ćwiczenia oddechowe, spanie chłodnym otoczeniu z lekką, oddychającą, niesyntetyczną pościelą. Pocenie się, w tym pocenie się w nocy, może wystąpić w przypadku nadczynności tarczycy. Jeśli występuje nadmierne pocenie leki antycholinergiczne mogą zmniejszać pot, ale powinny być stosowane wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza.

Nadmierne pocenie – domowe sposoby

  • Chlorek sodu, soda oczyszczona
  • Zioła apteczne: kora dębu, kwiaty rumianku
  • Naturalny sok z cytryny i ziemniaków.

Jedną łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuszcza się w szklance wrzącej wody. Trzeba poczekać, aż roztwór ostygnie, dodać trzy krople olejku eterycznego z drzewa herbacianego. Powstałą kompozycją przemywać skórę, trzy razy dziennie. Delikatne działanie naparów z ziół pozwala rozwiązać problem pocenia się nawet u dziecka. Przy ich regularnym stosowaniu można wyeliminować nadmierne pocenie się po miesiącu. Możesz pozbyć się nadmiernego pocenie się pod pachami, używając przepisów z produktów dostępnych w kuchni. Należą do nich: naturalny wyciśnięty sok z cytryny, ziemniaków, jabłka, rzodkiewki. Wcieranie soku w obszary nadmiernego pocenia przyniesie dobre rezultaty, zwęzi pory, oczyści i aromatyzuje skórę.

Jak się nie pocić – wskazówki?

Pot to sprzyjające środowisko, w którym bytują bakterie. Dlatego przy nadmiernej potliwości trzeba ściśle przestrzegać zasad higieny. Konieczne są codzienne kąpiele stóp, dłoni, pach a najlepiej całej powierzchni ciała. Warto używać wywarów z ziół, które niwelują nadpotliwość, trzeba stosować dezodoranty dla niwelowania zapachu. Najlepiej nosić naturalną i oddychającą odzież oraz wygodne buty z wkładkami, często zmieniać bieliznę i skarpetki. Napoje alkoholowe, kawa, pikantne i gorące potrawy, cebula, czosnek powinny być wyłączone z diety.

Zobacz także