Mycie ścian przed malowaniem jest równie ważne jak samo nakładanie farby. Wiele osób poświęca dużo czasu na wybór pięknych i trwałych kolorów, jednak nie zwracają szczególnej uwagi na odpowiednie przygotowanie ściany. To błąd. Jedynie na czystej i równej ścianie farba będzie dobrze się prezentować. Wyjaśniamy krok po kroku w jaki sposób myć ściany przed malowaniem i jakich środków w tym celu użyć.
Jak umyć ścianę przed malowaniem? Najpierw dokładnie sprawdź stan ściany!
Zawsze przed pomalowaniem ściany powinniśmy odpowiednio umyć i przygotować jej powierzchnię. Jeżeli na ścianie znajduje się kurz, brud, pajęczyny czy tłuste plamy – o pleśni i grzybach nie wspominając – kolejna warstwa farby tylko je utrwali. Przed malowaniem dokładnie obejrzyjmy stan ściany. Upewnijmy się, co dzieje się ze starą farbą. Jeżeli po przyklejeniu starej farby zaczyna ona odpadać, trzeba będzie usunąć ją mechanicznie. W niektórych przypadkach skuteczne może okazać się usunięcie jedynie odchodzących fragmentów starej farby przy pomocy szpachelki. Oczywiście, jeżeli ściana jest w bardzo złym ścianie, nie będziemy musieli jej myć, lecz ściągnąć wszystkie stare warstwy farby. W takim wypadku czeka nas gipsowanie czy gładzenie.
Czym myć ściany przed malowaniem? Jak usunąć kurz i pył ze ściany?
Pierwszym etapem mycia ścian, który należy wykonać w każdym przypadku, będzie usunięcie kurzy i pyłów. Najpierw dokładnie odkurzmy ścianę – możemy zrobić to w prosty sposób przy pomocy tradycyjnych metod, takich jak szczotka, miotełka czy ścierka. Należy po prostu uważać, by odkurzać ścianę bardzo dokładnie, kawałek przy kawałku. Następnie należy umyć ścianę wodą z delikatnym detergentem. Możemy użyć specjalnych środków do mycia ścian, ale równie dobrze np. płynu do mycia naczyń. Pamiętajmy jednak, by nie używać w tym celu „agresywnych” detergentów, takich jak mleczka czy spraye, gdyż może skutkowa to widocznym uszkodzeniem czyszczonej powierzchni.
Jak usunąć pleśń i grzyby ze ściany?
Jeżeli na naszej ścianie nie ma pleśni, grzybów ani tłustych plam, po wyschnięciu ściany możemy przystąpić do malowania. W przeciwnym wypadku najpierw będziemy musieli je usunąć, co w niektórych przypadkach może być już nieco trudniejsze. Ślady pleśni i grzybów możemy usunąć stosując specjalne środki grzybobójcze. Należy korzystać z nich bardzo ostrożnie, uważnie stosując się do instrukcji na opakowaniu, gdyż zwykle zawierają one szkodliwych dla zdrowia, chemicznych substancji. Najczęściej należy rozpylić środek na fragment ściany, na którym znajdują się mikroorganizmy. Po tym czasie możemy umyć ścianę ponownie i obejrzeć rezultaty. Jeżeli pleśń i grzyby zniknęły, można przystąpić do malowania.
Jeżeli nie udaje się usunąć mikroorganizmów przy pomocy dostępnych w sklepach preparatów, konieczne może być wezwanie na pomoc specjalistów lub skucie tynku. Należy jednak pamiętać o tym, że jeśli nie wyeliminujemy przyczyny problemu, będzie on wracał. Warto się zastanowić, czy pleśń nie pochodzi od zawilgoconych ścian lub z nieprawidłowo działającej wentylacji.
Jak usunąć tłuste plamy ze ściany?
Bardzo uciążliwym problemem przy malowaniu ścian mogą być również tłuste plamy. Niestety, nie znikają one po nałożeniu kolejnej warstwy farby. Trzeba je usunąć, w przeciwnym wypadku będą szpeciły wygląd ściany także po malowaniu. W jaki sposób usunąć tłuste plamy ze ściany? Niestety, wbrew obiegowym opiniom nie wystarczy sam płyn do mycia naczyń. Chociaż rozpuszczają one tłuste zabrudzenia pochodzące z pożywienia, są zwykle zbyt delikatne, by poradzić sobie z tłustymi plamami ze ścian.
W tym wypadku najlepszym środkiem będzie specjalne mydło malarskie – rekomendowane w tej sytuacji przez producentów farb. Należy stosować je zgodnie z dokładnymi instrukcjami producenta na opakowaniu. Zazwyczaj będziemy musieli w tym celu rozpuścić je w wodzie i nanieść na ścianę przy pomocy gąbki, pamiętając by w trakcie pracy wymieniać wodę z mydłem na czystą. Na koniec wystarczy przemyć ścianę czystą wodą i poczekać aż wyschnie.