Medaliony z indyka i mielone z indyka można podawać tradycyjnie – z ziemniakami i ulubionym dodatkiem, np. buraczkami, zasmażaną kapustą, marchewką z groszkiem, surówką czy mizerią. Można również podawać je podobnie jak klasyczne burgery – w bułce, z dodatkiem warzyw, ketchupu i sera.
Medaliony z indyka z pieczarkowym farszem
Medaliony z indyka można robić zarówno z całych kawałków mięsa, jak i z mięsa mielonego. Przedstawiamy wersję z mięsa mielonego z farszem pieczarkowym i serem, który doskonale współgra z mielonym mięsem. Tak przyrządzone kotlety z indyka świetnie smakują z sałatką colesław.
Składniki na medaliony z indyka (dla 6-8 osób, czas przygotowania: ok. 60 minut):
- 0,5 kg mięsa mielonego z indyka (może być udziec lub pierś)
- 4 łyżki bułki tartej
- 1 jajko
- nieco mleka (do związania masy mięsnej)
- sól i pieprz do smaku
- dodatkowo: bułka tarta do obtoczenia medalionów z indyka i masło klarowane do smażenia
Składniki na farsz:
- 0,5 kg pieczarek
- 1 cebula
- 100 g żółtego sera startego na tarce o drobnych oczkach (może być gouda lub cheddar)
- sól i pieprz do smaku
- masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
- Składniki na medaliony z indyka mieszamy w misce i odstawiamy, żeby dobrze się połączyły (na czas przygotowywania farszu).
- Zabieramy się za przyrządzanie nadzienia do medalionów z indyka. Pieczarki myjemy, oczyszczamy i kroimy w kosteczkę. Cebulę obieramy i również kroimy w kostkę.
- Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Gdy się porządnie rozgrzeje, wrzucamy cebulę i przesmażamy, aż się zeszkli. Następnie dodajemy pieczarki i smażymy, aż odparuje z nich woda. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem, lekko studzimy i mieszamy z serem. Odstawiamy na bok.
- Masę na medaliony z indyka jeszcze raz wyrabiamy rękami. Powinna się łatwo formować. Jeśli jest za rzadka, dodajemy nieco bułki tartej, natomiast jeśli jest zbyt zwarta, podlewamy ją nieco mlekiem.
- Kiedy mięso ma odpowiednią konsystencję, formujemy z niego placuszki. Na każdym wykładamy po łyżce farszu, a następnie sklejamy brzegi i formujemy w kotlety. Rada: Kotlety łatwiej formuje się dłońmi zwilżonymi wodą. Następnie każdy z medalionów obtaczamy w bułce.
- Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Smażymy medaliony z indyka na średnim ogniu, aż zezłocą się z każdej strony.
Mielone z indyka
Kotlety mielone z indyka są nieco lżejsze od klasycznej wersji wieprzowej. By były soczyste, najlepiej robić je z udźca mielonego z indyka, który z łatwością można kupić w większości sklepów mięsnych.
Składniki (dla 6-8 osób, czas przygotowania: ok. 45 minut):
- 600 g mielonego mięsa z indyka (z piersi lub udźca)
- 1 średniej wielości biała cebula
- 1 mniejsza, czerstwa kajzerka
- 1 średniej wielkości jajko
- nieco mleka do namoczenia bułki (ok. 200-250 ml)
- sól i pieprz do smaku
- szczypta gałki muszkatołowej
- bułka tarta do obtoczenia kotletów (można pominąć)
- olej lub masło klarowane do smażenia
Sposób przygotowania:
- Bułkę zalewamy mlekiem w miseczce i odstawiamy na ok. 10-15 minut.
- Cebulę obieramy z łupinki i kroimy w drobną kosteczkę lub ścieramy na tarce. Można dodać do mięsa surową lub – jeśli chcemy, by straciła ostrość – poddusić ją wcześniej na odrobinie tłuszczu lub przelać wrzątkiem.
- Mięso umieszczamy w misce, dodajemy cebulę i namoczoną, a następnie odciśniętą z nadmiaru mleka bułkę. Doprawiamy gałką, solą i pieprzem i porządnie mieszamy do połączenia składników.
- Z gotowej masy mięsnej formujemy kotlety. Następnie każdy z nich obtaczamy dokładnie w bułce tartej.
- Na patelni rozgrzewamy tłuszcz. Gdy będzie gorący, smażymy kotlety mielone z indyka z obu stron na złoto na średnim ogniu.
Mielone z indyka przepis bez bułki i jajka
Kotlety mielone z indyka można również zrobić w zdrowszej wersji – to nie takie trudne! Latem polecamy je z dodatkiem sałatki greckiej, sałatą z winegretem lub prostą surówką ze świeżych pomidorów, cebuli i kiszonych ogórków z dodatkiem odrobiny zimno tłoczonego oleju, np. rzepakowego.
Składniki (dla 6 osób, czas przygotowania: ok. 45 minut):
- 500 g mięsa mielonego z indyka (pierś)
- 1 mała cukinia
- 1 cebula
- ząbek czosnku lub czosnek suszony
- ulubione zioła do smaku – polecamy tymianek
- sól i pieprz do smaku
- oliwa
Sposób przygotowania:
- Cebulę obieramy i kroimy w drobną kosteczkę. Cukinię myjemy, odkrawamy końcówki i ścieramy na tarce o grubych oczkach, a następnie odciskamy na sitku z nadmiaru płynu. Czosnek przeciskamy przez praskę (jeśli używamy świeżego).
- Na patelni rozgrzewamy łyżkę oliwy. Wrzucamy cebulę. Mieszamy i dusimy, aż się zeszkli. Następnie dodajemy czosnek i cukinię. Odparowujemy wodę przez około 5 minut. Zestawiamy z ognia i doprawiamy solą i pieprzem. Czekamy, aż masa lekko przestygnie.
- Gdy warzywa wystygną, dodajemy je do mięsa i łączymy składniki. Masę lekko doprawiamy jeszcze solą i pieprzem. Jeśli jest za sucha, dodajemy nieco zimnej wody (ostrożnie) i jeszcze raz mieszamy. Formujemy niezbyt grube kotlety z indyka.
- Patelnię grillową przecieramy ręcznikiem papierowym posmarowanym oliwą, a następnie porządnie rozgrzewamy. Kotlety z indyka i cukinii grillujemy po mniej więcej 2,5-3 minuty z każdej strony.
CS: Krůtí medailonky a mleté krůtí maso – recepty jako stvořené na oběd
DE: Putenmedaillons und Putenfrikadellen – Kochrezepte ideal für Mittagessen