Masaż twarzy należy do bardzo przyjemnych i skutecznych zabiegów upiększających. Jest niezwykle istotny przy profilaktyce przeciwzmarszczkowej, widocznie odmładza skórę, a także nadaje jej sprężystości i wygładza rysy twarzy. Masaż można przeprowadzać samodzielnie w domowym zaciszu, liczy się jednak jego systematyczność i dokładność, warto poświęcić codziennie parę minut, na wykonanie takiego zabiegu.
Jak przygotować się do odmładzającego masażu twarzy?
Istotne jest przede wszystkim to, aby przeprowadzać masaż na wcześniej oczyszczoną skórę. Przed przystąpieniem do niego, należy więc zmyć dokładnie makijaż, dobrym rozwiązaniem jest także wykonanie oczyszczającego peelingu. Masaż powinien być wykonany w pozycji siedzącej lub leżącej. Najlepiej wymasować skórę twarzy zaraz przed zaśnięciem, ponieważ taki zabieg poprawi komfort snu, a także rano po przebudzeniu.
Masaż twarzy – głaskanie czy uciskanie?
Na twarzy umiejscowionych jest aż 10 mięśni odpowiadających za mimikę, mięśnie te przyczepione są w sposób bezpośredni do skóry. Wszystkie nasze miny czy grymasy na twarzy powodują napięcie tych mięśni, skóra marszczy się, z tego względu dochodzi do powstania zmarszczek mimicznych. Wraz z wiekiem skóra traci wodę, zmniejsza się jej elastyczność i gęstość, przez co twarz traci swój młody wygląd. Masaż może wpłynąć bardzo korzystnie na wygląd cery. W masażu odmładzającym i przeciwzmarszczkowym używa się specjalnych technik. Podczas zabiegu uciska się między innymi dane punkty oraz je oklepuje, dzięki czemu zmniejszają się widoczne obrzęki i poprawia mikrokrążęnie. Skóra staje się piękniejsza i lepiej odżywiona. Głaskanie twarzy relaksuje i rozluźnia przykurczone mięśnie. Efektem czego są łagodniejsze rysy twarzy i płytsze zmarszczki.
W jaki sposób samodzielnie wykonać masaż twarzy?
Masaż twarzy warto wykonywać nawet dwa razy dziennie, przez ok. 5 minut. Zabieg poranny pomaga pozbyć się opuchlizny, a wieczorny usprawnia wchłanianie się kosmetyków stosowanych przy pielęgnacji skóry.
1. Rozgrzewka
Masaż twarzy zaczynamy od przeprowadzenia rozgrzewki. Wykonujemy parę ruchów masujących od dołu szyi ku górze, potem od linii żuchwy do policzków oraz czoła.
2. Uciskanie
Po rozgrzewce przystępujemy do uciskania poszczególnych miejsc, najpierw dwoma palcami uciskamy łuki brwiowe. Następie uciskamy i masujemy skronie, używając do tego kolistych ruchów. Kolejnym krokiem jest masowanie okolicy oczu palcem wskazującym oraz środkowym. Należy zachować przy tym szczególną ostrożność, gdyż są to delikatne miejsca. Okolice oczy masujemy na dolnej powiece od kącika zewnętrznego, a na górnej rozpoczynamy od kącika na zewnątrz. Przechodzimy teraz do masażu brody, dociskamy skórę na brodzie kciukiem do 3 palców środkowych. Tak samo postępujemy przy masażu policzków. Masaż skóry na czole wykonuje się podobnie, jednakże w tym miejscu możemy pozwolić sobie na mocniejszy ucisk.
3. Faza relaksacyjna
Proces masażu powinien być zakończony fazą relaksacyjną, wyciszającą i uspokajającą. Opiera się ona na delikatnym głaskaniu skóry twarzy szyi, zaczynając od dołu szyi do góry, kończąc na czole.
Taki zabieg powinien być codziennym, przyjemnym rytuałem, który zarówno rozpoczyna, jak i kończy nasz dzień. Podczas niego możemy używać olejków do masażu.
O czym warto pamiętać wykonując samodzielnie masaż twarzy?
- przed przystąpieniem do masażu trzeba konieczne natłuścić skórę. Ważny jest dobry poślizg, a produkt do tego wykorzystany, nie może zbyt szybko zostać wchłonięty przez skórę. Najlepsze do tego celu będą bez wątpienia naturalne oleje nierafinowane.
- ruchy masujące muszą być powolne, nie warto się spieszyć. Powinny być także delikatne, nie mogą w żadnym razie sprawiać nam bólu, skórę lekko dociskamy palcami.
- doskonałe efekty będziemy w stanie zauważyć jedynie przy regularnym wykonywaniu masaży twarzy, zabieg warto przeprowadzać chociaż raz dziennie.
- masaż twarzy najlepiej zacząć już w młodym wieku. Dzięki czemu na długo będziemy mogli cieszyć się doskonałym wyglądem skóry. U osób starszych masaż może także zdziałać cuda i widocznie odmłodzić cerę.
Jakie efekty można zauważyć przy regularnym wykonywaniu masażu twarzy?
- oczy stają się wyraźniejsze
- skóra jest lepiej napięta, masaż jest swego rodzaju naturalnym liftingiem
- likwiduje opuchliznę twarzy oraz worki pod oczami
- owal twarzy staje się lepiej zarysowany
- zmniejszają się zmarszczki, widoczne bruzdy w obrębie nosa, obwisłości czy zwiotczenia i chomicze worki
- eliminuje napięcia mięśni twarzy, które sprzyjają powstawaniu zmarszczek na skórze
- doskonale oczyszcza zatoki z zalegającej wydzieliny
- twarz uzyskuje piękny koloryt, ze względu na jej lepsze dotlenienie oraz skuteczniejsze działanie preparatów pielęgnacyjnych
Przeciwwskazania do masażu twarzy
Masaż twarzy działa spektakularnie w większości przypadków, jednakże czasem jego wykonywanie nie jest polecane.
- stany zapalne skóry twarzy
- zmiany trądzikowe (zwłaszcza ropne)
- opryszczka
- stany zapalne dziąseł oraz jamy ustnej i gardła (zwłaszcza migdałków)
- powiększone węzły chłonne
- gorączka
Masażu nie radzi się również przeprowadzać w trakcie infekcji.