Blog / Manicure klasyczny krok po kroku

Manicure klasyczny krok po kroku

Nie ma nic gorszego niż odpryskujący lakier. Nie zawsze mamy czas lub pieniądze, aby wybrać się do kosmetyczki i zrobić sobie hybrydy. Warto więc wiedzieć jak w zaciszu domowym zadbać o swoje paznokcie i wykonać manicure klasyczny. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut, aby paznokcie błyszczały przez następne tygodnie.
Manicure klasyczny krok po kroku

Manicure to coś więcej niż zwykłe malowanie paznokci. Jest to wręcz sztuka pielęgnacji, której stosunkowo łatwo możemy się nauczyć, po prostu często trenując.

Od czego zacząć?

Klasyczna pielęgnacja paznokci polega na nadaniu im odpowiedniego kształtu, wypolerowaniu płytki, usunięciu skórek i oczywiście pomalowaniu. Nim zaczniesz manicure w domu, warto pamiętać o przygotowaniu niezbędnych przedmiotów. Na pewno przydadzą się:

 • waciki kosmetyczne
 • zmywacz do paznokci
 • pilnik do paznokci
 • polerka do paznokci
 • płyn do zmiękczania skórek
 • drewniany patyczek do odsuwania skórek
 • ostre cążki
 • oliwka do paznokci
 • baza pod lakier
 • wybrany lakier
 • krem do rąk

Usuwanie pozostałości lakieru

Najpierw nasącz waciki zmywaczem do paznokci i pozbądź się resztek lakieru. Jeśli lakier nie chce zejść, możesz spróbować delikatnie wypolerować płytkę specjalną kostką z powierzchnią ścierającą.

Piłowanie paznokci

Gdy już skończysz z resztkami lakieru, czas zająć się piłowaniem paznokcia. Warto w tym miejscu wspomnieć, że trwałość manicure’u zależy też od tego, czy płytka jest mocna i zdrowa. Dlatego też do piłowania najlepiej używać pilnika papierowego i przesuwać go w jednym kierunku.

Wycinanie skórek

Jeśli już nadałaś swoim paznokciom pożądany kształt, czas na wycinanie skórek. Najpierw trzeba je przygotować. W tym celu posmaruj paznokcie płynem do zmiękczania skórek. Ewentualnie możesz moczyć dłonie przez kilka minut w mieszaninie letniej wody i oliwki. Teraz odsuwaj skórki delikatnie przy pomocy drewnianego patyczka i pozbądź się nadmiaru ostrymi cążkami. Warto w tym celu wykorzystać specjalne cążki do usuwania skórek.

Nie należy wycinać ich zbyt głęboko, gdyż może się to skończyć uszkodzeniem skóry i paznokcia. Gdy już pozbędziesz się nadmiaru skórek, nasmaruj paznokcie oliwką. Pamiętaj, aby umyć ręce przed malowaniem.

Matowienie i odtłuszczanie

Zajmując się paznokciami w domu nie możemy zapominać też o tym, co bardzo ważne, a bardzo często pomijane. Aby wykonać perfekcyjny manicure klasyczny trzeba zmatowić i odtłuścić paznokcie. W ten sposób zapewnisz lakierowi lepszą przyczepność. Wykorzystaj blok polerski (lub pilniczek o ziarnistości 180 albo mniej), którym pozbędziesz się resztek skórek oraz nasącz wacik odrobiną zmywacza lub specjalnego odtłuszczacza.

Malowanie paznokci

Gdy wykonasz już wszystkie powyższe kroki nałóż na paznokcie bazę pod lakier. Baza wyrówna powierzchnię, a także ochroni płytkę przed przebarwieniami. Następnie pomaluj paznokcie po raz pierwszy wybranym kolorem. Najlepiej zacząć od środka. Brzegi możesz pozostawić niepomalowane – w ten sposób unikniesz nieładnego pomalowania skórek. Później nałóż drugą warstwę lakieru, aby ujednolicić kolor.

Pielęgnacja

Gdy już przygotujesz swój piękny klasyczny manicure, pamiętaj o jego codziennej pielęgnacji. Regularne stosowanie witaminowej oliwki na skórki i aplikacja kremu po każdym myciu rąk działa cuda, a ty będziesz mogła cieszyć się świetnymi paznokciami długi czas.

Zobacz także