Blog / Manicure frezarkowy – na czym polega i jak go wykonać?

Manicure frezarkowy – na czym polega i jak go wykonać?

Zadbane dłonie to wizytówka  kobiety. Wszak to właśnie dłonie wystawiane są na pierwszy ogień — dłońmi się witamy, pracujemy i gestykulujemy. Nie tylko skóra dłoni powinna być zadbana, ale również paznokcie. Wykonanie trwałego i estetycznego manicure to tylko z pozoru czasochłonne zajęcie. Odkąd hitem stały się frezarki do paznokci, stało się to niezwykle łatwe, szybkie i przyjemne.

Ręce z czerwonymi paznokciami

Czym jest manicure frezarkowy?

Założeniem manicure frezarkowego jest opracowanie skórek i płytki paznokcia bez użycia ostrych narzędzi takich jak do niedawna jeszcze bardzo popularne pilniki, polerki i cążki. Cążki powodowały urazy płytki paznokcia, skaleczenia oraz nie do końca precyzyjne opracowanie skórek. Frezarka pozwoli bezawaryjnie pozbyć się niechcianych skórek, ale także usunie stary manicure żelowy, czy hybrydowy i kompleksowo przygotuje paznokieć do nałożenia nowego żelu, czy też lakieru. Obecnie żaden salon manicure nie może obyć się bez tego niezwykle przydatnego urządzenia, ponieważ praca frezarką oszczędza czas i zapewnia maksimum precyzji. Niekwestionowaną zaletą jest fakt, iż w celu usunięcia skórek okalających paznokcie, nie ma potrzeby ich wcześniejszego zmiękczania. Manicure frezarkowy jest delikatny i w pełni bezpieczny.

Wszystko o frezarce i frezach

Aby wykonać manicure frezarkowy, inaczej bezcążkowy, potrzebujemy frezarki oraz zestawu frezów dedykowanych konkretnym etapom opracowania paznokcia. Nie jest prawdą, że tylko gabinety kosmetyczne mają monopol na to urządzenie. Frezarkę można zakupić również na użytek domowy, aby samodzielnie zadbać o paznokcie, ponieważ jej sposób użytkowania jest niezwykle prosty. Oczywiście wskazany jest zakup urządzenia dobrej jakości, ponieważ tylko profesjonalna frezarka do manicure i pedicure zagwarantuje długą i bezawaryjną eksploatację.

Frezarka jest urządzeniem, które pozwoli szybko i sprawnie przygotować skórki i płytkę paznokcia do zabiegów stylizacyjnych. Jest również bardzo przydatna w usuwaniu zgrubień na palcach lub zrogowaciałego naskórka na piętach. Jest wielofunkcyjnym urządzeniem zasilanym przeważnie za pomocą prądu stałego dostarczanego kablem, choć są dostępne na rynku modele zasilane bateriami. Urządzenia do użytku domowego charakteryzują się mniejszymi obrotami i mocą niż te przeznaczone do wykorzystania w profesjonalnych salonach. Jej działanie opiera się na stosowaniu cienkich i krótkich wierteł zwanych frezami, które występują w różnych kształtach i wielu parametrach ziarnistości. Ich ziarnistość, czyli gradacja, oznaczana jest na nóżce freza kolorami. Najdelikatniejsze są frezy z oznaczeniem w kolorze żółtym, pośrednie wartości mają kolory czerwony, niebieski i zielony, natomiast czarnym kolorem oznaczone są frezy najmocniejsze. Możemy spotkać frezy diamentowe, kamienne, ceramiczne, lub z węglika spiekanego w różnych kształtach:

 • kuliste — zastępują cążki i nożyczki,
 • szpice — do odsuwania skórek od paznokci,
 • łezki — do usuwania nabłonka z płytki paznokcia,
 • walec i stożek — do usuwania zaległego żelu lub hybrydy z płytki.

Manicure frezarkowy krok po kroku

Podczas zabiegu manicure frezarką do paznokci, celem jest pozbycie się starego żelu lub lakieru, nadanie paznokciom odpowiedniego kształtu, wygładzenie ich krawędzi oraz ich zmatowienie, a także usunięcie skórek. Aby kompleksowo i fachowo wykonać zabieg, należy przestrzegać właściwej kolejności wykonywania zadań.

 1. Odkażamy dłonie płynem antybakteryjnym.
 2. Frezem stożkowym delikatnie usuwamy stary żel lub hybrydę, uważając, aby nie uszkodzić płytki paznokcia.
 3. Frezem łezkowym usuwamy nabłonek z płytki paznokcia.
 4. Frezem szpicowym odsuwamy skórki od paznokci.
 5. Frezem kulkowym usuwamy skórki z wału skórnego okalającego paznokieć.
 6. Resztki skórek i pył usuwamy szczoteczką do paznokci.
 7. Wykonujemy stylizację paznokcia.

Aby bezpiecznie wykonać zabieg, należy pamiętać o tym, aby używać frezów tylko dobrej jakości, pamiętając o właściwym doborze ich gradacji. Ważne jest również właściwe dostosowanie obrotów frezarki. Osobom początkującym zaleca się pracę na niższych obrotach z uwzględnieniem minimalnego docisku frezu do płytki paznokcia.

Zobacz także