Blog / Łuszcząca się skóra na twarzy. Co robić gdy łuszczy się skóra twarzy?

Łuszcząca się skóra na twarzy. Co robić gdy łuszczy się skóra twarzy?

Łuszcząca się skóra na twarzy to problem wielu ludzi, niezależnie od wieku i płci. Problem z suchą, szorstką skórą na twarzy może mieć wiele przyczyn, ale na szczęście są sposoby, które potrafią rozwiązać ten problem. Najważniejsze to poznać przyczyny suchej i łuszczącej się skóry na twarzy, wtedy można zastosować odpowiednie leczenie lub pielęgnacje.

Łuszcząca się skóra twarzy

Łuszczenie się skóry na twarzy – przyczyny

Sucha, łuszcząca skóra może pojawić się w każdym momencie życia. Występuje u niemowląt, dzieci i dorosłych. Czasami pojawia się nagle, często towarzyszy od najmłodszych lat, występuje z różnym nasileniem i częstotliwością. Bezpośrednią przyczyną łuszczenia się skóry jest zaburzona zdolność zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej oraz za mała ilość lipidów w warstwie rogowej. Przyczyną tego stanu mogą być czynniki zewnętrze i wewnętrzne, zła pielęgnacja, przyjmowanie niektórych leków, zbyt częste opalanie się lub korzystanie z solarium, ekspozycja twarzy na silny mróz i wiatr. Oczywiście, ważna jest dieta. Żywienie ubogie w witaminy i składniki odżywcze odbija się na całym organizmie, w tym również pogarsza stan skóry. Bardzo ważne jest picie dużej ilości wody, która nawadnia organizm od wewnątrz. Łuszczenie skóry na twarzy może być również oznaką poważnych chorób, m.in. cukrzycy, łuszczycy, problemów z tarczycą, często jest wynikiem atopowego zapalenia skóry, trądziku czy pokrzywki alergicznej. Szorstka skóra na twarzy u niemowląt wynika często z alergii, m.in. skazy białkowej. Szorstkie policzki u niemowlaka mogą być wynikiem spożycia nowego pokarmu, użycia nowego płynu prania. Jeżeli zmiany szybką znikną, nie ma powodów do obaw. Szorstka skóra u niemowlaka na twarzy może być również spowodowana przez chorobę zakaźną, jaką jest rumień zakaźny.

Co robić, gdy łuszczy się skóra na twarzy i nosie?

Łuszczenie skóry na nosie jest nieestetyczne, wiele osób nie może pogodzić się z tym defektem. Są różne metody, aby łuszcząca skóra na twarzy stała się mniej widoczna lub zniknęła. Ważne, aby odbudować barierę ochronną skóry, która jest odpowiedzialna za utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Aby czerwona, łuszcząca się skóra na twarzy przestała być problemem należy:

  • w czasie codziennej pielęgnacji należy używać kosmetyki hydroforowe, które tworzą cienką warstwę, która uniemożliwia parowanie wody i zapobiega odwodnieniu. Właściwości hydroforowe posiadają oleje mineralne, wazelina, woski, parafina, estry kwasów tłuszczowych
  • należy stosować kosmetyki o właściwościach hydrofilowych, czyli takich, które wiążą wodę w naskórku. Przykładem dobroczynnych składników o takim działaniu jest aloes, mocznik, gliceryna, aminokwasy.
  • w codziennej pielęgnacji ważny jest dobry i skuteczny krem nawilżający. Musi mieć działanie hydrofilowe oraz hydrofobowe. Ma nawilżać skórę, zapobiegać łuszczeniu się skóry na nosie i twarzy, powinien niwelować szorstkość i zaczerwienienia. Warto kupić dermokosmetyk, o sprawdzonym składzie.
  • czerwona łuszcząca się skóra na twarzy zniknie, jeżeli skóra na twarzy będzie regularnie złuszczana. Warto zaopatrzyć się w peeling, który należy stosować do kilka dni. Peeling złuszcza martwy naskórek, skóra robi się miękka i gładka.
  • należy pamiętać o zdrowej diecie i odpowiedniej ilości płynów. Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, a dzienne spożycie wody nie powinno być mniejsze niż 2 litry. Tylko połączenie wszystkich metod zadziała i zaczerwieniona łuszcząca się skóra na twarzy przestanie być utrapieniem. Należy unikać  klimatyzowanych pomieszczeń, dymu papierosowego oraz ekspozycji na słońce, bo mogą one powodować zwiększanie problemu suchej i łuszczącej się skóry na twarzy

W przypadku, gdy przyczyną szorstkiej skóry na twarzy jest choroba, łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry, trądzik różowaty lub wyprysk alergiczny, sama pielęgnacja nie wystarczy. Leczenie łuszczenia skóry na twarzy musi odbyć się pod kontrolą lekarza dermatologa. Lekarz, po dokładnym badaniu skóry i postawieniu diagnozy, wprowadzi odpowiednie leki doustne oraz apteczne maści i kremy.

Przyczyny suchej, łuszczącej się skóry na twarzy mogą być różne, ale w każdym wypadku warto zasięgnąć opinii lekarza. Ważna jest odpowiednia pielęgnacja i unikanie czynników, które mogą zwiększać problem z suchą skórą.

Zobacz także