Blog / Łupież tłusty – jak radzić sobie z łupieżem tłustym domowymi sposobami?

Łupież tłusty – jak radzić sobie z łupieżem tłustym domowymi sposobami?

Łupież to dolegliwość, wywoływana przez rozrost grzybów. Ma on parę odmian różniących się między sobą, są to między innymi łupież tłusty, łupież suchy oraz łupież pstry. Domowe sposoby pozwalają na pozbycie się tej choroby, powracającej często, gdy nie dbamy o odpowiednią higienę naszego ciała. Aby dowiedzieć się jak zlikwidować łupież domowym sposobem, musimy potrafić odróżniać najczęściej mylone łupież suchy a tłusty.
Łupież tłusty – jak radzić sobie z łupieżem tłustym domowymi sposobami

Łupież suchy czy tłusty – jak odróżnić?

Suchy łupież objawia się charakterystycznymi białymi płatami, które wypadają z włosów. Występuje on u osób, które nie mają problemów z nadmiernym łojotokiem skóry głowy. Przyczyny łupieżu suchego to wzmożona aktywność grzybów a także wpływ źle dobranych kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Łupież tłusty pojawia się natomiast u osób mających problemy z przetłuszczającą się skórą głowy. Grzyby, które żywią się łojotokiem, rozrastają się w takich warunkach w bardzo szybkim tempie. Jeśli chodzi o łupież tłusty, objawy to przede wszystkim żółte strupy, przyklejone do skóry głowy. Domowe sposoby na łupież tłusty pomagają pozbyć się tej dolegliwości, mogącej pojawić się także wskutek zaburzeń hormonalnych, stresu czy nadmiernego spożywania cukru.

Domowe sposoby na tłusty łupież

Tłusty łupież atakuje najczęściej nastolatków w okresie dojrzewania a także kobiety przed menopauzą. Ta dolegliwość często nawraca, co wiąże się z ciągłą wzmożoną produkcją łoju. Lecząc łupież możemy stosować domowe sposoby, polegające na stosowaniu naturalnych produktów, które każdy posiada w swoim domu. Składniki, które składają się na domowe sposoby na łupież tłusty, to między innymi oliwa z oliwek, cytryna, czosnek, tymianek oraz olej rycynowy.

Oliwa z oliwek posłuży nam jako wcierka do włosów. Odmierzamy ¼ szklanki oliwy a następnie podgrzewamy ją na wolnym ogniu. Następnie masujemy skórę głowy oliwą oraz zostawiamy ją na włosach na około 20 minut. Po tym czasie wystarczy rozczesać włosy oraz umyć je szamponem. Taką kurację wykonujemy dwa razy w tygodniu.

Jako wcierki możemy zastosować także sok z cytryny oraz olej kokosowy. Po umyciu włosów wcieramy w nie sok z połowy cytryny, a po 15 minutach całość spłukujemy. W przypadku oleju kokosowego, najpierw musimy wmasować go w skórę głowy, a po około 30 minutach spłukać z włosów.

Kolejny domowy sposób na łupież to czosnek. Dwa rozgniecione ząbki czosnku wrzucamy do szklanki ciepłej wody, a następnie powstałą mieszankę wcieramy w skórę głowy. Po 5 minutach spłukujemy włosy, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu. Zabieg wykonujemy raz na tydzień.

Do stworzenia domowych odżywek na łupież posłużą nam jajka oraz jogurt naturalny. Jest to bardzo prosty sposób, aby wyeliminować tłusty łupież. Białko z jednego jajka ubijamy oraz dodajemy do niego żółtko. Mieszankę nakładamy na skórę głowy. Po 30 minutach zmywamy całość wodą. Podobnie postąpimy w przypadku jogurtu naturalnego. Nakładamy go na umyte włosy, a po 30 minutach zmywamy za pomocą wody.

Kolejnym przykładem na to jak zwalczyć łupież domowym sposobem, są płukanki, które wykonamy z pokrzywy oraz octu. Pokrzywa oprócz zwalczania łupieżu, zapobiega także wypadaniu włosów, które często towarzyszy tej odmianie łupieżu. Aby wykonać płukankę z pokrzywy, musimy ususzoną pokrzywę zaparzyć w gorącej wodzie. Gdy wywar wystygnie płuczemy nim umyte wcześniej włosy. Ocet to najczęstsza odpowiedź na pytanie, jak zwalczyć łupież. Około dwie łyżki octu mieszamy z wodą, by stworzyć zabójczą dla grzybów oraz bakterii mieszankę. Płukanki octowe, należy stosować po każdym myciu.

Leczenie oraz zapobieganie nawrotom łupieżu tłustego

Lecząc łupież tłusty nie możemy zapomnieć o właściwej profilaktyce, która zapobiegnie nawrotom choroby. Aby ograniczyć powstawanie łojotoku na skórze głowy, należy zrezygnować ze stosowania ciężkich, tłustych kosmetyków oraz nakładania odżywek bez spłukiwania. Zaleca się, aby dokładnie spłukiwać skórę po myciu oraz nie suszyć włosów za pomocą suszarki. Rezygnujemy także z suchych szamponów oraz innych kosmetyków, które mogłyby podrażnić oraz przetłuszczać skórę głowy.

Gdy mamy styczność z dolegliwością, jaką jest łupież łojotokowy, domowe sposoby mogą okazać się być bardzo pomocne. Naturalne składniki nie podrażniają skóry głowy oraz pozwalają na pozbycie się uciążliwych żółtych płat, przylegających do nasady włosów. W walce z łupieżem tłustym pomoże także odpowiednia dieta, wzbogacona w cynk oraz w witaminy B i E.

Zobacz także