Blog / Latające mrówki w domu. Czy stwarzają zagrożenie? Jak się ich pozbyć?

Latające mrówki w domu. Czy stwarzają zagrożenie? Jak się ich pozbyć?

Insekty w domu zawsze budzą przerażenie i strach. Nigdy nie wiadomo, czy są groźne dla człowieka, czy mogą przenosić jakieś choroby lub zanieczyszczać żywność. Owady mogą uprzykrzyć życie, szybko się mnożą i zajmują cały dom. Jednym z nieproszonych lokatorów są latające mrówki, które często bytują w naszych domach.
Latające mrówki w domu. Czy stwarzają zagrożenie

Latające mrówki w domu – co to takiego?

Latające mrówki to plaga, która rozpoczyna się wraz z nastaniem wakacji. W tym czasie zaczyna się ich rójka. Skrzydlate mrówki pojawiają się na początku lipca i przez otwarte okna i balkony wlatują do mieszkań. Szukają miejsca, gdzie mogą założyć gniazdo. Często chowają się w doniczkach i skrzynkach balkonowych. Mrówki, o których mowa to hurtnice, samce i uskrzydlone samice, które potem zamienią się w królowe. Mrówki są nieduże, z reguły długość ich ciała nie przekracza 5 mm. Od innych mrówek odróżniają je skrzydła, dzięki którym mogą przemieszczać się na znaczne odległości. Można spotkać je na wsiach, w miastach, wlatują również do mieszkać na wysokich kondygnacjach.

Czy mrówki ze skrzydłami są szkodliwe?

Skrzydlate mrówki nie są groźne dla człowieka. Nie gryzą, nie przenoszą również chorób. Jedyną niedogodnością jest ich wszędobylskość i chęć wejścia do naszego domu. Potrafią wywołać panikę u osób nielubiących owadów oraz u małych dzieci. Czasami mrówki tworzą wielki skupiska, oblepiają kąty mieszkaniu, okolice okien czy balkon. Taki widok bywa bardzo nieprzyjemny.

Jak zwalczyć latające mrówki w domu

Latające mrówki są bardzo uciążliwe, ciężko je odgonić, potrafią latać w dużych skupiskach. Na rynku można kupić różne preparaty, za pomocą których można wytępić latające mrówki. Występują w różnych formach, np. proszku, sprayu lub oprysku. W sklepach są również specjalne wtyczki do kontaktu, które wydzielają specyficzny zapach, mający odstraszyć latające mrówki. Do nabycia są również urządzenia ultradźwiękowe lub płytki odstraszające owady. Inną metodą są lampy, które wabią owady, a następnie je zabijają. Nie wszyscy chcą stosować środki chemiczne,  ponieważ obawiają się, że mogą mieć niekorzystnie oddziaływać na ludzki organizm. W takim wypadku szukają domowych sposób na pozbycie się skrzydlatych mrówek. Aby zmniejszyć ilość owadów wlatujących do domu, w oknach warto zainstalować moskitiery. Są skuteczne, ale trzeba uważać, aby mrówki nie wleciały przez otwarte drzwi balkonowe.

Skrzydlate mrówki – zwalczanie domowymi sposobami

Jest wiele domowych sposobów na latające mrówki w domu. Jedno są bardziej, inne mniej skuteczne. Warto je wypróbować, aby pozbyć się nieciachanych lokatorów. Najbardziej znane to:
  • gorąca woda – sposób często stosowany, zwłaszcza jeżeli mrówki zadomowią się na balkonie. Do gorącej wody należy dodać sól i ocet i tak przygotowanym płynem polać miejsce, gdzie bytują mrówki. Metoda zlikwiduje mrówki znajdujące się w danym miejscu, ale część ucieknie i będzie dalej latać po okolicy.
  • aceton – mrówki ze skrzydłami nie znoszą jego zapachu. Można polać nim miejsca, gdzie jest najwięcej owadów lub porozstawiać otwarte buteleczki.
  • lep na latające mrówki – aby złapać mrówki, można wykonać na nie specjalną pułapkę. Na talerzyk trzeba wylać miód. Mrówki uwielbiają jego zapach i smak, więc zwabione zapachem przylecą i przykleją się do lepiej substancji.
  • skrzydlate mrówki nie lubią soli i pieprzu, więc w miejscach zagrożonych można rozsypać te przyprawy.

Latające mrówki w ogrodzie zdarzają się dużo częściej niż w domu. Często można je spotkać w kącie ogrodu, miedzy płytkami chodnikowymi lub chowające się w stare budynki. Aby zwalczyć duże mrówki w ogrodzie, należy zastosować takie same środki jak w domu. Skuteczne będą również opryski na mrówki, które szybko je wyeliminują.

Mrówki ze skrzydłami są uciążliwe, a ich widok bywa nieprzyjemny, ale można się ich pozbyć. Są skuteczne metody na zwalczanie skrzydlatych mrówek, można je też przeczekać. Mrówki które wleciały do mieszkania, szybko się z niego wyprowadzą. Ich okres godowy trwa kilka dni, po czym czasie mrówki powinny przestać uprzykrzać nam życie.

Zobacz także