Blog / Którą stronę folii aluminiowej należy używać?

Którą stronę folii aluminiowej należy używać?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że obie strony folii aluminiowej zostały zaprojektowane do innych celów. Ludzie z reguły nie zwracają na to uwagi i po prostu pakują kanapki w dowolny sposób. Tymczasem warto dowiedzieć się jak prawidłowo używać folii aluminiowej, ponieważ ta wiedza może nam znacznie ułatwić życie.

Folia aluminiowa w kuchni

Folia aluminiowa – która strona przepuszcza ciepło?

Każda folia aluminiowa ma dwie strony, jedna z nich jest matowa, a druga błyszcząca. Najczęściej pakujemy do folii śniadanie i nawet nie zastanawiamy się, jakiej strony używamy. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja, gdy pieczemy ciasto na święta. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wybór strony folii aluminiowej, może mieć jakieś znaczenie. Folia tego typu jest tak zaprojektowana, aby pełniła dwie zasadnicze funkcje. I tak może zatrzymywać ciepło albo je przepuszczać. Wszystko zależy od strony, którą wybierzemy.

Jeśli po przyjęciu chcemy gościom zapakować trochę pozostałego jedzenia i zależy nam na tym, by trzymało ono ciepło, zawijamy je błyszczącą stroną do wewnątrz. Analogicznie – jeśli chcemy, by folia przepuszczała ciepło, pakujemy danie matową stroną do wewnątrz. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli w planach mamy krótki wyjazd i chcemy, aby dana potrawa zachowała, choć odrobinę ciepła.

Pieczenie w folii aluminiowej

Folia aluminiowa bardzo często jest wykorzystywana do pieczenia. Rzadziej używa się jej w kuchence mikrofalowej i raczej nie jest to zalecane. Dlaczego? Ponieważ materiał, z którego wykonana jest folia, może uszkodzić mikrofalówkę i zmuszeni będziemy do kupna nowego sprzętu. Podczas pieczenia musimy pamiętać o tym, żeby błyszcząca strona folii była umieszczona do wewnątrz produktu. Dzięki temu znacznie skrócimy czas pieczenia, ponieważ ciepło będzie utrzymywane w potrawie przez cały czas.

Oczywiście nim rozpoczniemy pieczenie, warto przeczytać dokładnie, jak ma wyglądać przygotowanie danej potrawy. Może się zdarzyć, że w zależności od rodzaju produktów, pojawią się inne wskazówki odnośnie do wykorzystywania folii aluminiowej.

Folia aluminiowa i dłuższa świeżość potraw

Folia poza pieczeniem i pakowaniem potraw może również okazać się szansą na przedłużenie świeżości niektórych dań. Często po różnych uroczystościach pozostałe potrawy chowa się do lodówki, uprzednio owijając je folią aluminiową. Jakie w tym przypadku występują zasady dotyczące wyboru strony? Przede wszystkim strona matowa powinna być zawinięta do wewnątrz, a błyszcząca do zewnątrz. Dzięki temu produkt nie będzie miał kontaktu z otoczeniem i nie będzie się nagrzewał. Ciepło będzie zatrzymywane przez błyszczącą stronę folii, a to zapewni przedłużoną świeżość żywności.

Jak się okazuje nawet tak prosta rzecz, jak folia aluminiowa ma bardzo wiele różnych zastosowań. Wiedząc już jaka strona przepuszcza ciepło, a jaka je zatrzymuje, możemy pakować potrawy w pełni świadomie. Dzięki temu pieczone dania będą miały niespotykany dotąd smak, a zapakowane po urodzinach potrawy o wiele dłużej utrzymają swoją pełną świeżość.

Zobacz także